سرود ملی


      <table width='100%' cellpadding='0' cellspacing='0'>
<tr>
<td width='50%' valign='top'></td>
</tr>
</table>

چين در نيم‌کره شمالى در قسمت شرقى قاره آسيا و ساحل غربى اقيانوس آرام واقع گرديده و سومين کشور بزرگ دنيا مى‌باشد که مساحت آن ۶/۹ ميليون کيلومتر مربع هست.


پايتخت جمهور خلق چين پکن است که يکى از مراکز فرهنگى عصر کهن بوده و سابقهٔ تاريخى آن به سه‌هزار سال قبل باز مى‌گردد. اين شهر حدود هزار سال قبل بازسازى شد و هفت قرن قبل قوبلاى خان پکن را پايتخت دائمى خود قرارداد و تاکنون به استثناى سال‌هاى ۱۹۴۹-۱۹۲۸ که گومين دانگ پايتخت خود را به نن جينگ (پايتخت جنوبي) انتقال داد همواره مرکز سياسى کشور بوده است.


چين بعد از ژاپن دومين بازار بزرگ مصرف در آسياست. افزايش درآمد خانوار در سال‌هاى اخير موجب رونق مصرف در اين کشور شده است. در سال ۱۹۹۳ کل ميزان خرده‌فروشى کالاهاى مصرفى به ۷/۱۲۲۳ ميليارد يوآن (۲۱۵ ميليارد دلار) رسيد. ميزان فروش سالانه در شانگ‌هاى و پکن، هزينه سرانه کالاهاى مصرفى را بيش از ۴۵۰۰ يوآن (۷۹۰ دلار) نشان مى‌دهد. جالب توجه است که چين بيش از يک ميليون نفر جمعيت مرفه بادرآمد سالانه معادل ۲۰۰ هزار دلار و بيشتر دارد که طالب کيفيت مناسب و کالاهاى مصرفى خوب هستند. ميزان خرده‌فروشى کالاهاى مصرفى چين در سال‌هاى ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ به ترتيب ۱۸ و ۲۶ درصد افزايش داشته است.