آفتاب یک پرتال به زبان فارسی برای ایرانیان است.

با افزایش روزافزون سایت‌های اطلاع‌رسانی/خدماتی در اینترنت، درک ارتباط موضوعی و مفهومی، مابین اطلاعات/خدمات ارائه شده در آنها روزبه‌روز اهمیت بیشتری می‌یابد. ابزارهای جستجوی موجود در اینترنت مانند Google نیز با استفاده از کلمات کلیدی موجود در این سایت‌ها و فرمول‌های پیچیده‌ای که به مرور زمان توسعه داده‌اند به طبقه‌بندی آنها می‌پردازند. بدیهی است که این روش تنها پاسخگوی بخشی از نیازهای کاربران و شاید تنها یک نقطه شروع در اینترنت است. پرتال‌ها با استفاده از ابزارهای جستجو و ابزارهای دیگر مورد بحث در تکنولوژی ساخت پرتال وظیفه ایجاد یک ارتباط از پیش تعریف شده با نقطهٔ شروع و پایان مشخص را به عهده دارند.

به همین منظور پرتال‌های اختصاصی مربوط به سازمان‌ها در هنگام پاسخگوئی به ارباب‌رجوع می‌بایستی عملیات موردنیاز مراجعین خود را از پیش با نقطهٔ شروع، توالی انجام کار و نقطهٔ پایان مشخص نمایند. عملیات موردنیاز مراجعین ممکن است در یک‌لحظه چندین سیستم موجود در سازمان را تحت تأثیر قرار دهند. پرتال‌های عمومی نیز اهدافی این چنین با کارکردهای گوناگون را دنبال می‌نمایند.

رسالت آفتاب به‌عنوان یک پرتال عمومی، توانائی بخشیدن به کاربران خود در ابعاد گوناگون کار و زندگی است. ارائه اطلاعات در زمینه‌های مختلف و ایجاد ارتباط الکترونیکی با تولیدکنندگان اطلاعات و یا دارندگان آن در حوزه‌های فرهنگ و هنر، اقتصاد و تجارت، علم و آموزش، بهداشت و درمان و ... به همراه ایجاد بستری مناسب برای انجام عملیات موردنیاز کاربران، هدف اصلی ما در آفتاب است که به یاری خداوند بزرگ و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در راه رسیدن به آن گام برداشته‌ایم.

امید است با عنایت دارندگان و تولید کنندگان اطلاعات، راهنمائی همکاران حوزهٔ فن‌آوری‌اطلاعات و خواست کاربران آفتاب این هدف دست‌یافتنی باشد.

خواهشمندیم هر گونه درخواست، مشکل و یا پیشنهاد خود را از طریق پشتیبانی آفتاب با ما در میان بگذارید.


آفتاب دارای مجوز پایگاه خبری از جمهوری اسلامی ایران است و از طریق نشانی های زیر قابل دسترسی میباشد :


برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید: