امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

گیاه بگونیا رکس (Begonia Rex)

1401/07/27
کد خبر : 21676
دسته بندی : آپارتمانی
تعداد بازدید : 127 نفر

گونه‌هایی که به صورت گسترده در سراسر جهان از بگونیا به فروش می‌روند، گونه‌هایی تغییر یافته از بگونیای آسیای شرقی هستند.
از میان تمام انواع بگونیا، بگونیا رکس یکی از زیباترین گیاهان است. گاهی به آن بگونیای نقاشی شده یا بگونیای برگ فانتزی نیز گفته می‌شود.
برگ‌های بگونیا رکس معمولا پهن و بزرگ است (حدود 12 سانتی‌متر) و به زیبایی با رنگهای مختلفی از خانواده سبز، قرمز، نقره‌ای و حتی بنفش تزیین شده اند.

این گیاه بخاطر برگهای جذاب خود تکثیر می‌شود. بگونیا رکس برگهای رنگارنگ قلبی شکل دارد که جلوه ویژه ای به محیط داده و از گیاهانی است مقاوم که به مراقبت چندانی نیاز ندارد. فقط نور غیرمستقیم خورشید و گه گاهی هم هرس کردن برای بگونیا کافی است.

بگونیا شکوفه هم دارد اما چون ریز هستند، معمولا باغبانان آنها را از گیاه جدا می‌کنند تا برگ‌ها بهتر خودنمایی کنند. بعضی از انواع رکس در طول زمستان به خواب زمستانی فرومی‌روند.
اگر به این نوع گیاهان علاقه دارید مطلب گیاهان آپارتمانی مقاوم رنگی را مطالعه کنید.

شرایط نگهداری

نور
همانطور که گفتیم شکوفه بگونیا رکس خیلی قابل توجه نیست به همین علت بهتر از سایر انواع بگونیا می‌تواند نور کم را تحمل کند.
لامپهای فلوئورسنت نیز می‌توانند نیاز رکس را به نور برطرف کنند.
یکی از مناسب‌ترین مکان‌هایی که می‌توانید بگونیا را در آن قرار دهید، نزدیکی یک پنجره شرقی/غربی در خانه است. بگونیا در چنین مکانی به خوبی و بدون آسیب نور کافی خورشید را دریافت می‌کند. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که بهار و تابستان خیلی گرم نیست، نزدیک یک پنجره نورگیر شمالی هم جای خوبی برای بگونیاست.
هر هفته گلدان گیاه را بچرخانید تا تمامی بخش‌های آن به طور یکسان نور خورشید را دریافت کنند. اگر هم در کمبود نور طبیعی هستید، می‌توانید از لامپهای فلوئورسنت کمک بگیرید. بگونیا به خوبی تحت این نور رشد کرده و بدین ترتیب انتخابهای بیشتری برای نگهداری در منزل برای شما فراهم می‌کند.
اگر لبه برگ‌ها قهوه‌ای شده و حالتی سوخته مانند پیدا کردند، یعنی بگونیا بیش از حد به پنجره نزدیک است. اگر هم رشد نامتعادلی داشت و برگهای آن بیش از حد بلند شده و به سمت نور متمایل شدند، یعنی نور دریافتی برای آن کم است.
دما
بگونیا رکس در دمای بین 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد به خوبی عمل می‌کند. رشد آن با کاهش دما و رسیدن آن به زیر 14 درجه متوقف می‌شود بگونیا هوای سرد را دوست ندارد.
آبیاری
تشخیص اینکه گیاه چه زمانی به آبیاری نیاز دارد تقریبا ساده است. اگرچه احتمالا نیاز گیاه به آبیاری هفتگی است، بخصوص در طول فصول رشد. به خاک گلدان نگاه کنید و اگر سطح آن خشک شده بود، آن را تا حدی آبیاری کنید که مقدار اضافی از طریق حفرات زه‌کشی زیر گلدان خارج شود.
فراموش نکنید که اگر همیشه خاک گیاه را مرطوب نگه دارید سبب پوسیدگی آن شده و در مقابل اگر مدام آن را تشنه آب بگذارید، دچار پژمردگی خواهد شد.
زرد و یا قهوه ای شدن برگ ها نشانه ی آبیاری بیش از حد است.
اگر از زیرگلدانی برای گیاه استفاده می‌کنید، پس از اینکه تمام آبهای اضافی در زیرگلدان جمع شدند؛ آن را خالی کنید. همچنین می‌توانید زیرگلدانی را با سنگریزه پر کنید تا آب اضافی توسط آنها جذب شده و گیاه از حالت خیسی نجات پیدا کند. در عین حال رطوبت آن حفظ شده و مقداری از آن به هوای محیط داده می‌شود.
سعی کنید آب را فقط بر روی خاک بریزید و برگها را خیس نکنید، تا به این ترتیب از ابتلای گیاه به بیماری‌های مختلف جلوگیری کنید. اگر در آغاز روز گیاه را آبیاری کنید، برگها زمان کافی برای خشک شدن تا قبل از رسیدن به افت دمای شب را پیدا می‌کنند.
در طول زمستان گیاه در حالت رشد فعال خود نیست. در نتیجه باید میزان آبیاری را به دو یا سه هفته یکبار کاهش دهید.

روش نگهداری گیاه بگونیا رکس

خاک و کوددهی
خاک متخلخل، سبک و دارای زه‌کشی مناسب برای بگونیا ایده‌آل است.
بهترین ترکیب برای بگونیا، خاکی شامل مقدار زیادی از پرلیت، الیاف و سایر ترکیبات سبک کننده است.
خاک با پایه ذغال سنگ برای بگونیا بهتر است. اگر نتوانستید چنین خاکی پیدا کنید، از ترکیب چندمنظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.
ما خاک گلدان را برای بگونیا توصیه نمی‌کنیم، چون سنگینتر از ترکیبات گلدانی است و تمایل شدیدی به حفظ رطوبت دارد. در نتیجه هوا به خوبی در خاک جریان نداشته و سبب پوسیدگی و فاسد شدن ریشه می‌شود.
همزمان با آغاز مجدد رشد گیاه در بهار کودی چندمنظوره، حلال در آب و مخصوص گیاهان آپارتمانی را انتخاب کرده و آن را با یک چهارم قدرت توصیه شده به گیاه اضافه کنید. در این مدت، هر دو هفته یک بار این کار را تکرار کنید.
همچنین می‌توانید از کودهای چندمنظوره با رهایش آرام استفاده کنید. در این صورت باید هر سه ماه یکبار کوددهی را تمدید کنید.
با رسیدن پاییز و یا اوایل زمستان به دلیل ورود گیاه به دوران خفتگی، روند کوددهی را قطع کنید.
توصیه می‌کنیم هر سه الی چهار ماه یک بار، خاک گیاه را به خوبی با آب تمیز و تازه بشویید. این کار نمک‌هایی را که به دلیل کوددهی در خاک انباشه‌شده‌اندف شسته و خاک را سبک می‌کند.
سمی بودن
این گیاه حاوی کلسیم اگزالات است، ترکیبی که برای سگها و گربه‌ها سمی است.
ین سمیت هنگامی مشکل ساز می‌شود که حیوانات گیاه را خورده باشند بخصوص بخشهای زیرین و موجود در خاک آن را.
عوارض خوردن بگونیا رکس به صورت نارسایی کلیوی، خروج بی اختیار بزاق دهان و تهوع ظاهر می‌شود. پس بگونیا را در مکانی دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

منبع: گلستان


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/21676
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید