امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

گیاه پوتوس (Pothos)

1401/07/27
کد خبر : 21681
دسته بندی : آپارتمانی
تعداد بازدید : 135 نفر

رد زیبای نقره ای رنگ بر روی برگ‌های گیاه پوتوس ابلق، آن را به یک گیاه خاص و زیبا تبدیل کرده است. این پوتوس رونده انتخاب بسیار مناسبی برای قفسه‌ها و تقریبا هر محیطی است.
پوتوس ابلق یک تصفیه کننده هواست که هوا را از آلاینده هایی مانند فرمالدهید و کربن مونوکسید پاک می‌کند.
گیاه پوتوس ابلق
پوتوس طلایی (Devil’s ivy)
گیاه پوتوس طلایی بدون شک یکی از برجسته ترین گیاهان آپارتمانی است.
برگ‌های جذاب سبز رنگ آن که به زیبایی با رنگ زرد وطلایی آمیخته شده، علاوه بر ظاهر شیک و کم نظیر، به آن توانایی هماهنگ شدن به محیط را می‌دهد.
به نحوی که تقریبا در هر محیطی رشد می‌کند و فضا را از زیبایی خود لبریز می‌کند. می‌دانید که آن یک گیاه رونده است، پس میتوانید از آن برای پوشاندن یک پنجره خصوصی استفاده کنید و یا حتی آن را بر روی قفسه کتابها قرار دهید.
نام دیگر این گیاه، پیچک شیطانی است! چون این نوع خاص از پوتوس می‌تواند حتی در مناطق بسیار تاریک و بدون اینکه توسط کسی دیده شود هم رشد کند. اما خوب بهتر است آن را در جایی بگذارید که نه او اذیت شود و نه شما!

شرایط نگهداری
پس از معرفی به روش نگهداری گیاه پوتوس میپردازیم.
نور
پوتوس در نور زیاد ولی غیرمستقیم خورشید به خوبی رشد می‌کند، ولی در نور کم و متوسط هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. اگرچه در نور کم، سرعت رشد گیاه هم کم می‌شود.
پوتوس با نور لامپهای فلوئورسنت هم رشد می‌کند و این موضوع، گیاه را از اکثر گیاهان آپارتمانی ( که صرفا با نور خورشید رشد می‌کنند) متمایز می‌کند.
بهتر است هر چند وقت یک بار گیاه خود را بچرخانید. به طوری که تمام بخش های آن به طور برابر نور خورشید را دریافت کنند. این کار باعث بهبود روند فتوسنتز گیاه می‌شود.

آبیاری
بیش از حد پوتوس را آبیاری نکنید. غرقاب شدن باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.
اگر نور زیادی به گیاه می‌تابد، هنگامی که تقریبا رطوبت خاک نصف شد، پوتوس را آبیاری کنید. اما اگر نور کمی به آن می‌رسد، از میزان آب کم کنید.
کوددهی

برای بهبود رشد پوتوس، در بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار به آن کود مایع اضافه کنید.
سمی بودن
اگر گیاه پتوس خورده شود، برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است.

مزایای گیاه برای سلامتی
پوتوس یک تصفیه کننده هواست که هوا را از آلاینده هایی مانند فرمالدهید و کربن مونوکسید پاک می‌کند.

علت زرد شدن برگ گیاه پوتوس چیست؟

کمبود یا زیادی کوددهی
همه گیاهان برای داشتن رشدی بهتر به کود نیاز دارند، پوتوس نیز در این میان یک استثنا نیست. اما گاهی ممکن است تصمیم بگیرید که به پوتوس کودی ندهید، بخصوص اگر آن را در خاکی مناسب کاشته‌اید.
به هر حال، اگر متوجه زرد شدن برگهای پوتوس خود شده‌اید، احتمالا بیش از حد یا خیلی کم به گیاه کود داده‌اید. اگر پوتوس خود را در گلدانی با خاک معمولی کاشته‌اید، خاک نمی‌تواند تمام مواد مغذی برای رشد آن را فراهم کند و گیاه برای داشتن رشدی سالم، حتما به کود نیاز خواهد داشت. راه ساده است، به هنگام رشد هر سه ماه یکبار به گیاه کود بدهید!
نور بیش از حد نیاز به گیاه می‌رسد
همه گیاهان برای رشد به نور زیاد خورشید نیاز ندارند و پوتوس نیز یکی از همین گیاهان است. همانطور که می‌دانید پوتوس گیاهی آپارتمانی است و مانند همه گیاهان آپارتمانی دیگر، به میزان معتدلی از نور نیاز دارد. اما می‌تواند در نور کم نیز رشد بسیار خوبی داشته باشد. اگر نور مستقیم و زیاد خورشید به آن بتابد، برگ‌هایش شروع به زرد شدن کرده و یا نشانه‌هایی از سوختگی را بروز خواهند داد.
هوای خیلی گرم یا سرد
پوتوس می‌تواند در محیطی با دمای بین 21 الی 32 درجه رشد کرده و کمترین دمای قابل تحمل برای آن، 10 درجه سانتی گراد است. قرار دادن پوتوس در خارج از خانه ممکن است آن را در معرض هوای سرد قرار داده و در نتیجه به زرد شدن برگها منجر شود.
رطوبت بیش از حد
این اتفاق از نتایج آبیاری بیش از اندازه است که می‌تواند سبب زرد شدن برگها یا پوسیدگی ریشه شود. اگر به طور مداوم گیاه را در مقادیر بالا آبیاری کنید، خاک همواره خیس خواهند ماند و سبب فاسد شدن کل گیاه خواهد شد. جمع شدن غذا، فلوئید و عناصر معدنی در برگها ضمن تضعیف آنها سبب زرد شدن نیز خواهد شد. اگر آبیاری را اصلاح نکنید، خشک شدن و ریزش برگها پیش روی شما است!
آبیاری نامناسب
بدون شک پوتوس به آب نیاز دارد. اما مسئله زیاد یا کم بودن آن است. اگر برگ‌ها زرد شدند، باید الگوی آبیاری خود را بررسی کنید. اگر ریشه گیاه دچار پوسیدگی نبود و شما نیز گیاه را خیلی آبیاری نمی‌کردید، احتمالا مشکل کم بودن آب است. آبیاری بیش از حد گیاه سبب آسیب دیدن ریشه می‌شود. این امر باعث می‌شود تا ریشه نتواند به درستی عناصر مغذی و مایعات موجود در خاک را به بخش‌های مختلف گیاه برساند که در نهایت زرد شدن برگها را به دنبال خواهد داشت.
کنه تار عنکبوتی
کنه تار عنکبوتی یک مقصر دیگر برای زرد شدن برگهای پوتوس است. کنه تار عنکبوتی برای اکثر گیاهان تهدیدی جدی به شمار می‌رود و بدترین نکته در مورد آنها این است که بسیار کوچک هستند و به راحتی دیده نمی‌شوند. بخصوص اگر فقط یک نگاه اجمالی به گیاه بیاندازید. اگر گیاه پوتوس مورد هجوم این کنه‌ها قرار بگیرد، برگ‌هایش زرد، زبر و تکه تکه خواهند شد. در این صورت آب ولرم را به تمام بخش‌های گیاه اسپری کنید تا از شر آنها خلاص شوید. سپس، محلول آب و صابون را نیز به گیاه اسپری کنید. هر دو هفته یکبار این کار را انجام دهید.
عفونت قارچی
این مورد در اثر آبیاری بیش از حد گیاه رخ می‌دهد. اگر قبل از خشک شدن خاک گیاه را آبیاری کنید، خاک همواره خیس خواهند ماند و بدین صورت بستری ایده آل برای رشد قارچ‌ها شکل خواهد گرفت. بیماری قارچی می‌تواند گیاه را از دریافت مواد و عناصر ضروری محروم کند، اتفاقی که در نهایت ممکن است سبب پوسیدگی ریشه شود. در این شرایط ضمن زرد شدن برگها، ممکن است کاملا پژمرده شوند. اسپری کردن همیشگی آب به گیاه نیز می‌تواند قارچ‌ها را به سمت گیاه جذب کند، که زرد و پژمرده شدن برگها را به دنبال خواهد داشت.
زرد شدن برگها همیشه نشانه بدی نیست
مانند هر گیاه آپارتمانی دیگری، برگ‌های قدیمی‌تر پوتوس ممکن است زرد شده و یا دچار ریزش شوند. این اتفاق برای فراهم شدن فضای بیشتر برای رشد برگهای جوان صورت می‌گیرد. بنابراین اگر برگ های پوتوس دارند زرد می شوند ، آن هایی که در نزدیکی انتهای ساقه نیستند، نشان دهنده طبیعی بودن این فرآیند است.
پس اگر متوجه زرد شدن برگهای پوتوس شدید، نگران نشوید. به ویژه اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و متوجه شدید که همه چیز مرتب است.
گیاه را بررسی کنید و ببینید آیا برگهای زرد به بخش پایینی گیاه نزدیک‌تر اند؟ اگر چنین بود، کاملا طبیعی است و لازم نیست اقدامی بکنید.
زرد شدن برگ های پیر در اغلب گیاهان بسیار رایج است، گاهی اوقات برگ های قدیمی می ریزند و شاخ و برگ های جدید رشد می کنند.

آیا می‌شود پوتوس را در آب نگهداری کرد؟

گاهی اوقات وجود خاک سبب کمی نامرتبی، تمیز نبودن و غافل شدن از آبیاری صحیح گیاه می‌شود. به همین خاطر بد نیست گاهی گیاهان را در آب بکاریم!
پوتوس از گیاهان گرمسیری است که می‌تواند در آب نیز ریشه بدهد و رشد خوبی داشته باشد. تمام وسایلی که برای این کار نیاز دارید یک گلدان شیشه‌ای ارزان، کمی آب و کود مایع است.
این پروسه به ابزار و وسایل گران قیمت یا کود مخصوصی نیاز نداشته و می‌توان به راحتی یک پوتوس زیبا را از طریق آن پرورش داد.
برای شروع باید یک گلدان تمیز و شفاف را انتخاب کنید. حتی شیشه‌های مربا نیز برای این کار مناسب هستند. گلدان شفاف به شما کمک می‌کند تا به راحتی تغییرات ریشه را مشاهده کنید.
داخل ظرف را با آب تمیز پر کنید.
آب لوله کشی معمولا مناسب است، زیرا اغلب گیاهان می‌توانند به خوبی در آن رشد کنند. اما اگر آب لوله کشی در منطقه شما حاوی مقادیر بالایی از کلر است، بهتر است آن را در یک ظرف رو باز بریزید و اجازه دهید تا یک شب باقی بماند. بدین شکل کلرهای آن خارج خواهند شد. این کار را قبل از هر بار آبیاری به هر گیاهی انجام دهید.
کود را اضافه کنید.
قبل از قرار دادن قلمه در آب، چند قطره کود به آب اضافه کنید. هر نوعی از کود مایع برای پوتوس مناسب است.
گیاه را در گلدان قرار دهید.
حال می‌توانید قلمه خود را در آب مستقر کنید. مطمئن شوید که بخش‌های بریده شده آن کاملا با آب احاطه شده‌اند. پس از گذشت چند هفته، ریشه‌های دوست داشتنی را بر روی قلمه‌ها مشاهده خواهید کرد. در این زمان، ریشه‌ها بلندتر شده و قلمه آماده پروراندن پوتوسی جدید است.
هر 3-2 هفته یکبار، آب را تعویض کنید.
آب به مرور زمان اکسیژن خود را از دست می‌دهد، بنابراین توصیه می‌کنیم هر 3-2 هفته آب قدیمی را خالی کرده و آبی تازه در گلدان بریزید.
مطمئن شوید که ریشه‌ها زیر سطح آب هستند.
بعضی از ریشه‌ها یا قسمتی از آنها به سمت بالا رشد می‌کنند، که البته خوب و مفید است. اما بیشتر ریشه‌ها باید توسط آب پوشیده شوند. کار آسانی است و نیازی به مهارت هم ندارد! فقط کافی است به سطح آب نگاه کرده و تا حدی که روی ریشه‌ها را بپوشاند در گلدان آب بریزید.
هر 6-4 هفته کوددهی را انجام دهید.
کود را در یک چهارم قدرت توصیه شده رقیق کنید. ( یک بخش کود در سه بخش آب ) این کود رقیق شده را هر 6-4 هفته یکبار به گلدان اضافه کنید.
هر زمان که لازم بود، جلبک‌ها را از بین ببرید.
ممکن است بخواهید برای از بین بردن جلبک‌ها از مواد شیمیایی مخصوص استفاده کنید، اما این مواد ممکن است سبب رسیدن آسیب‌های جدی به پوتوس شوند. بهتر است از یک مسواک قدیمی یا پارچه کوچک استفاده کرده و جلبک‌های گلدان را با سابیدن از بین ببرید. می‌توانید گلدان را نیز کاملا بشویید. در این حالت گیاه را به گلدانی دیگر که با آب تازه پر شده است منتقل کنید و گلدان اصلی را به خوبی تمیز کنید.

چه کودی برای پوتوس مناسب است؟

پوتوس برای رشد به کود زیادی نیاز ندارد. اما از آن جایی که خاک گلدان دارای مقادیر کافی از عناصر مغذی نیست، در نتیجه کوددهی گیاهان آپارتمانی امری ضروری است.
می‌توانید در فصول رشد، هر 3-2 ماه یکبار از یک کود متعادل 20-20-20 برای آن استفاده کنید. کود مایع بهترین انتخاب است. این کود را با نصف غلظت توصیه شده در آب حل کرده و در حین آبیاری گیاه به خاک اضافه کنید.
پاییز و زمستان زمان مناسبی برای کوددهی پوتوس نیست، زیرا در این ایام در حال استراحت و فراغت از رشد است. دقت کنید که بیش از اندازه به گیاه کود ندهید، زیرا منجر به تجمع نمک‌ها در خاک می‌شود و در مرور زمان ریشه را می‌سوزاند. هنگامی به گیاه کود بدهید که در موقعیتی پرتنش نیست. گیاهی که کاملا خشک شده یا در آب غرق شده است باید کود را در فرصتی دیگر و پس از بازگشت به شرایط عادی دریافت کند.

روش تکثیر پوتوس چگونه است؟

این گیاه به راحتی از طریق جدا کردن قلمه و کاشت آن در خاک یا آب تکثیر می‌شود. برای تهیه قلمه پوتوس به روش زیر عمل کنید
حدود 15-10 سانتی‌ متر از ساقه را انتخاب کنید و درست تا زیر گره ببرید. در حالت ایده آل این قلمه باید دارای حداقل 4 برگ و دو گره باشد.
تکثیر پوتوس می‌تواند هم در آب و هم در خاک صورت بگیرد. اما به محض اینکه فرایند ریشه دهی آغاز شد، تغییر دادن بستر رشد بسیار سخت خواهد بود.
اگر قلمه را در آب گذاشته‌اید، گیاه باید تا زمانی که بزرگ شد در آب بماند. همین مورد در مورد خاک نیز صادق است. به عبارت دیگر اجازه دهید گیاه جوان کمی در محیط اولیه رشد کند و سریعا آن را جابه‌جا نکنید.

علل مختلف عدم رشد گیاه پوتوس چیست؟

علت زرد شدن، افراط در آبیاری یا کمبود آبیاری است.
خشکی بیش از حد گیاه پوتوس که باعث افتادن ساقه و برگ های گیاه و خشکی می شود.
اگر برگ های سبز کم رنگ هستند گل رو به محیط پر نور تری منتقل کنید.
اگر برگ ها رنگ پریده هستند شدت نور زیاد است، گل را به محیطی با شدت نور کمتر انتقال دهید.
وجود زخم های سفید رنگ روی گیاه یعنی پوتوس دچار آفت شده است، از سم های آفت کش استفاده کنید.
نقاط قهوه ای روی برگ ها یعنی آبیاری گیاه زیاد بوده است، بین هر 2 آبیاری سطح گلدان باید خشک شده باشد.
اگر برگ ها چین و چروک دار میشوند یعنی هوا خیلی سرداست ، گیاه رو به محل گرم تری منتقل کنید.

چه کار کنیم که گیاه پوتوس خشک نشود؟

اگر پوتوس شما دچار ریزش برگ شده و یا در حال پژمرده شدن است؛ به احتمال زیاد کمی خشک شده است. کافی نبودن آبیاری از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق است. راه پیشگیری کاملا ساده است، فقط کافی است با انگشت خود چند سانتی متر رویی خاک را لمس کنید و اگر خشک بود گیاه را آبیاری کنید. چک کردن وزن گلدان نیز روش خوبی است، اگر گلدان خیلی سبک بود و به راحتی بلند می‌شد، یعنی گیاه آب کافی ندارد.
گاهی اوقات با وجود آبیاری صحیح نیز پوتوس خیلی خشک می‌شود. علت این است که زه کشی بسیار سریع صورت می‌گیرد و گیاه فرصتی برای جذب آب ندارد. در این شرایط بهتر است گیاه را برای چند ساعت در آب قرار دهید تا به خوبی سیراب شده و آب مورد نیاز را از پایین جذب کند.

منبع: گلستانلینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/21681
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید