کارخانجات تعميراتى، بازسازى و نوسازى کشتى در سنگاپور

از بدو استقلال سنگاپور در سال ۱۸۱۹ ميلادى تاکنون، اين جزيره از نظر تاريخ دريايى خصوصاً کشتى‌رانى و کشتى‌سازى و تعميرات اساسى آنها بسيار غنى بوده‌است که اين مسئله را سنگاپور مديون موقعيت خاص جغرافيايى و استراژيکى بندرگاه‌هاى خود مى‌باشد. برهمين اساس، هم‌اکنون سنگاپور و کارخانجات تعميرات کشتى آن بنام (Sembawng) دومين مرکز تعميرات و نوسازى کشتى‌ها در جهان محسوب مى‌گردد. بطورى که از نظر حجم‌ کارى که در اين زمينه در کارخانجات مذکور انجام مى‌شود، مقام بسيار بالايى را در صنعت دريايى داراى مى‌باشد.


سابقه فعاليت‌هاى دريايى کارخانجات کشتى‌سازى و تعميراتى (Sembawng) سنگاپور به چند دهه قبل مى‌رسد، اين کارخانجات در سال ۱۹۶۸ ميلادى پس از آنکه کارخانجات تعميراتى نيروى دريايى انگلستان به دولت سنگاپور واگذار گرديد تأسيس شد و از آن هنگام تا بحال تغييرات عمده‌اى در سطح آن بعمل آمده‌ است. با توجه به امکانات بسيار وسيع فنى و پرسنلى و پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاى تعميراتى مجهز به کامپيوتر، کارخانجات (Sembawng) قادر به انجام هرگونه تعميرات در روى بدنه کشتى‌ها و ماشين‌آلات آنها مى‌باشد. در اين کارخانجات هرگونه بازسازى و همچنين تبديل يک کشتى به کشتى ديگر با هر تناژ ميسر مى‌باشد.


تا به امروز شايد بيش از صدها فروند کشتى مانند سوپرتانر فله‌بر، مسافربري، لايروبى و لجستيکى مورد تعميرات اساسى و زيرآبى و يا تغييرات کلى در اين کارخانجات قرار گرفته‌اند. براى انجام تعميرات اساسى و يا نوسازى کشتى‌ها کارخانجات مذکور مجموعاً از پنج حوض خشک و شناور بهر‌ه‌بردارى مى‌نمايد. ابعاد بزرگترين حوض‌ خشک به ۳۸۴ متر طول، ۶۴ متر عرض و ۹ متر ارتفاع مى‌رسد و قادر است کشتى‌هاى چهارصد هزار تنى را در حوض جاى‌ دهد.


طول حوض شناور اين کارخانجات ۲۹۰ متر، عرض ۴۸ متر و ارتفاع آن ۵/۸ متر است. اين حوض قادر به پذيرش کشتى‌هاى صدوپنجاه هزار تنى جهت انجام تعميرات زيرآبى و نوسازى و تعميرات ماشين‌آلات از هر نوع مى‌باشد.


حوض ‌دوم شناور اين کارخانجات داراى ۱۷۸ متر طول، ۲۶ متر عرض و ۶/۷ متر ارتفاع بوده و مى‌تواند براى انجام تعميرات اساسي، کشتى‌هاى سى هزار تنى را در خود جاى دهد.


حوض‌خشک ديگر کارخانجات تعميراتى سنگاپور داراى ۳۱۸ متر طول، ۶/۳۹ متر عرض و ۶۴/۱۳ متر ارتفاع بوده و مى‌تواند کشتى‌هاى تا صد هزار تنى را براى انجام تعميرات اساسى در خود جاى دهد و بالاخره آخرين حوض شناور داراى ۱۲۳ متر طول، ۹/۱۹ متر عرض و ۵/۵ متر ارتفاع بوده و کشتى‌هاى تا ده‌هزار تن در آن تعميرات اساسى مى‌شوند.


تعداد جراثقال‌هاى کنار حوض‌هاى خشک جمعاً پنج ‌دستگاه است که بترتيب قدرت بالابرى و جابجايى وسايل توسط آنها صد و پنجاه، صد، هشتاد، چهل ‌و بيست تن مى‌باشد.


در کارخانجات تعميراتى (Sembawng) سنگاپور، جمعاً ده اسکله تعميراتى مجهز براى پهلو قرارگرفتن کشتى‌ها وجود دارد که طول بزرگترين آنها به هفتصد و هشتاد متر ميرسد. اين اسکله‌ها تماماً مجهز به جراثقال‌هاى بزرگ، سيستم لوله‌کشى آب‌شيرين، سيستم لوله‌کشى آب‌دريا براى اطفاء حريق، سيستم لوله‌کشى بخار و هواى فشرده اکسيژن و پروپان براى استفاده کشتى‌ها مى‌باشد.


يک ناوگان مدرن يدک‌کش در اختيار کارخانجات مذکور مى‌باشد که براى جابجايى کشتى‌ها و پهلو گرفتن آنها به اسکله و يا استقرارشان بر روى حوض‌هاى خشک يا شناور بکار گرفته مى‌شوند.