امکانات و تسهيلات کارگاهى

کارگاه عظيم تراشکارى کارخانجات (Sembawng) سنگاپور داراى انواع و اقسام ماشين‌هاى تراش کوچک و بزرگ مى‌باشد. در اين کارگاه علاوه بر تراشکاري، و تعمير و آزمايش انواع پمپ‌هاى شيرهاى اطمينان ‌بخار، همچنين تعميرات لازم برروى توربين‌هاى گازى و بخار با دستگاه‌هاى تست دقيق انجام مى‌شود و براى ميزان‌نمودن آنها در دورهاى بالا، از دستگاه مخصوص تست ديناميکى بهره‌بردارى مى‌شود. ضمناً تراش‌کارى در روى ميل‌لنگ موتورهاى ديزل ( موتورهاى ديزل تا ۱۰۰۰ اسب‌بخار قدرت) در اين کارگاه انجام مى‌شود و تراشکارى انواع شافت اصلى کشتى‌ها که انتقال قدرت موتور به پروانه کشتى را انجام مى‌دهد نيز ميسر مى‌باشد.


کارگاه ورق‌کارى يا کارگاه بدنه‌سازى از مهمترين کارگاه‌هاى اين کارخانجات محسوب مى‌گردد. يک دستگاه بزرگ جوشکارى تمام کامپيوترى گازى در اين کارگاه انواع برش مربوط به ورق‌هاى آهنى را انجام مى‌‌دهد.


کارگاه برق و الکترونيک اين کارخانجات نيز از اهميت خاصى برخوردار است. در اين کارگاه‌هاى مجهز به آخرين و پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاى تعميراتي، کليه دستگاه‌هاى برقى و الکترونيکى کشتى‌ها تحت تعميرات اساسى قرار مى‌گيرند. ضمناً در اين کارگاه‌ها سيم‌پيچى مجدد بر روى الکتروموتورهاى سوخته نيز انجام مى‌شود.


يک آزمايشگاه شيمى بسيار مجهز با يک کادر مهندسى و فنى بسيار متخصص بطور مرتب کارهاى مربوط به اين آزمايشگاه را انجام مى‌دهند. کارگاه‌هاى راديوگرافى و عکس‌بردارى به طريقه اشعه X از محل جوشکارى ورق‌هاى آهنى و همچنين انجام آزمايش‌هاى مختلف در روى دستگاه‌هاى مختلف کشتى‌ها مانند تست اولتراسونيک و مغناطيسى و عکس‌بردارى تکنيکى و غيره از جمله فعاليت‌هاى مهم اين کارخانجات محسوب مى‌گردند.


کارگاه لوله‌کشى اين کارخانجات نيز بسيار پرکار و فعال مى‌باشد. در اينجا انواع لوله‌ها با قطر و اندازه‌هاى مختلف آماده براى نصب در روى کشتى‌ها مى‌شوند.


يکى‌ديگر از واحدهاى کارگاه را نجارى تشکيل مى‌دهد که در کنار آن کارگاه قالب‌سازى وجود دارد. در کارگاه قالب‌سازى انواع کوره‌هاى ذوب فلزات را مى‌توان يافت، ابتدا در کارگاه تصوير بزرگترين حوض خشک کارخانجات (Sembawng) سنگاپور يک سوپر تانکر در روى آن تعمير مى‌شود.


نجارى (ظريف‌کارى) از چوب قالب قطعه‌اى را که نياز دارند مى‌سازند سپس جنس فلزى که مى‌بايست در ريخته‌گرى بکار برود در آزمايشگاه تعيين مى‌کنند آنگاه در کوره ريخته‌گرى برابر قالب موردنظر، قطعه ساخته مى‌شود و آخرين مراحل آماده‌سازى آن در روى ماشين‌تراش انجام مى‌شود و در اين هنگام مى‌توان از آن بعنوان قطعه يدکى در روى دستگاهى که موردنياز است استفاده نمود. مرکز کامپيوتر کارخانجات سنگاپور به آخرين و پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاى کامپيوتر مجهز مى‌باشد که مهندسين و متخصصين از اين دستگاه‌ها براى برنامه‌ريزى صحيح و دقيق جهت تعميرات و بازسازى و نوسازى کشتى‌ها بهره‌بردارى مى‌نمايند. کارخانجات (Sembawng) سنگاپور به کمک ۱۸۰۰ نفر مهندس، استادکار و کارگر فنى و ماهر با استفاده و بهره‌بردارى از پيشرفته‌ترين دستگاه‌هاى تعميراتي، ابزار و آلات دقيق، ماشين‌آلات از عهده سخت‌ترين کارهاى مربوط به تعميرات کشتى بر مى‌آيند.


بعد از سال‌ها تجربه و حصول نتايج درخشان، هم‌اکنون مسئولين اين کارخانجات درصدد گسترش و توسعه هرچه بيشتر اين مجتمع صنعتى دريايى برآمده‌اند و موفق شده‌اند با بکارگيرى نيروى‌انسانى متخصص و باتجربه و دستگاه‌هاى تعميراتى مدرن و پيشرفته و همچنين بهره‌بردارى از کامپيوتر، گامهاى بسيار بلندى در زمينه تعمير و بازسازى هرنوع کشتى بردارند. شايان ذکر است که بيش از شصت شرکت کشتى‌رانى معروف و معتبر در دنيا کشتى‌هاى تجارتى و کشتى‌هاى نفتکش خود را جهت تعميرات اساسى و بازسازى به اين کارخانجات روانه مى‌نمايند که از جمله شرکت‌هاى معروف نفتى مانند شل، اسو وبى‌پى را مى‌توان نام برد. ضمناً کشتى‌رانى جمهورى ‌اسلامى‌ ايران، شرکت ملى نفتکش ايران و همچنين شرکت کشتى‌رانى ايران و هند نيز کشتى‌هاى خود را جهت تعميرات اساسى به سنگاپور اعزام مى‌نمايند، چون خرج و هزينه‌هاى تعميرات باتوجه به کيفيت کار بسيار مقرون به صرفه و صلاح مى‌باشد.


يکى‌ديگر از کارهاى بسيار جالبى که در اين کارخانجات انجام شده، تغيير يک سوپر تانکر ۲۳۹،۸۰۰ تنى به يک کشتى مخصوص تعميرات و پشتيبانى‌کننده آب و سوخت و روغن و غيره به کشتى‌هاى ديگر مى‌باشد.


مهندسين و کارشناسان ابتدا با برنامه‌ريزى صحيح و دقيق تمام مراحل تغيير و تبديل را در روى کشتى فوق‌الذکر مورد مطالعه قرارداده سپس نقشه‌هاى تغييرات را آماده نمود و به کمک کارگاه‌هاى مختلفى که از آنها نام برديم و توسط استادکاران فنى موفق مى‌شوند برابر برنامه زمان‌بندى شده بموقع اين‌کار فوق‌العاده را به اتمام برسانند که از جزئيات و شرح کارهاى انجام‌شده در اين مقاله صرف‌نظر مى‌نمائيم.


از کارهاى مهم ديگرى که در اين کارخانجات انجام شده تغيير کامل يک کشتى مخصوص حمل اتومبيل به يک کشتى فله‌بر مى‌‌باشد.


براى انجام تعميرات اساسى موتورهاى کشتى کارخانجات (Sembawng) از يک کارگاه مجهز تعميرات موتور و ماشين‌آلات مختلف استفاده مى‌نمايند. اين کارگاه در محوطه‌اى به مساحت ۵۸۲۲ متر مربع احداث گرديده و در داخل آن تعداد پانزده دستگاه ماشين مخصوص بالانس‌کردن موتور، بطور ديناميکي، انواع زيادى از ماشين‌هاى مخصوص تراش سيلندر موتور و سرسيلندر موتور و غيره وجود دارد که توسط استادکاران فنى درجه يک مورد بهره‌بردارى قرار مى‌گيرند.


انواع شافت و پروانه‌هاى کشتى‌ها نيز در اين کارگاه مورد تعميرات اساسى قرار مى‌گيرد. پس از اتمام تعميرات، با دستگاه‌هاى بالانس ديناميکى تست مى‌شوند سپس برروى کشتى نصب مى‌گردند.


از کارگاه‌هاى مهم ديگر در اين کارخانجات، کارگاه برق و الکترونيک مى‌باشد که به وسايل و دستگاه‌هاى بسيار پيشرفته و جديدى مجهز است. در اين واحد، توسط استادکاران برق، انواع دستگاه‌هاى برقى تعمير مى‌شوند و الکتروموتورهاى سوخته سيم‌پيچى شده و مورد آزمايش قرار مى‌گيرند و پس از حصول نتيجه مثبت در روى کشتى نصب مى‌شوند. در اين کارگاه علاوه بر تعميرات فوق‌الذکر، دستگاه‌هايى مانند رادار سونار، عمق‌ياب و خلاصه کليه سيستم‌هاى مخابراتى کشتى نيز تحت تعميرات اساسى قرار مى‌گيرند.


شايان ذکر است که موتورهاى محرکه انواع کشتى‌هاى تجارى و نفتکش اعم از کوچک و بزرگ و با قدرت‌هاى مختلف مورد تعميرات اساسى قرار گرفته و يا در صورت لزوم با موتورهاى نوع جديدتر تعويض مى‌شوند. در تعميرات اساسي، ميل‌لنگ موتورها را بيرون آورده و براى اندازه‌‌گيرى دقيق بر روى دستگاه‌هاى مخصوصى قرار مى‌دهند و اگر احتياج به متال‌ريزى در روى ميل‌لنگ باشد، برابر ضوابط و اندازه‌هاى دقيق توسط دستگاه متال‌ريز اين‌‌ کار انجام مى‌شود سپس در روى دستگاه‌تراش ديگر آخرين عمليات پايانى تراشکارى براى به دست ‌آوردن اندازه استاندارد در روى ميل‌لنگ مذکور انجام مى‌گيرد و پس از بالانس و ميزان‌کردن، براى نصب در روى موتور آماده مى‌شود.


در خاتمه لازم است از تشکيلات ادارى و آموزشى و روابط عمومى اين مجتمع تعميراتى نيز سخنى به‌ ميان بياوريم. جذب مهندس، استادکار در رشته‌هاى مختلف تعميراتى با وسواس خاصى انجام مى‌شود. هريک از مهندسين و استادکاران مى‌بايستى در رشته‌هاى مربوط به خود داراى چندين سال سوابق ‌تجربى و تعميراتى باشند. برروى همين اصل، هم‌اکنون مهندسين و استادکاران اين کارخانجات را عده‌اى متخصص، باتجربه و متعهد و سخت‌کوش تشکيل مى‌دهند. براى بالابردن ميزان معلومات کارگران فنى هرهفته کلاس‌هايى در رده‌هاى مختلف فنى در سالن کنفرانس کارخانجات تشکيل مى‌شود و توسط استادان مجرب سطح معلومات کارگران فنى روزبه‌روز بالاتر مى‌رود. همچنين بطور عملى نيز تمرين‌هايى براى آنها در نظر گرفته مى‌شود که کارايى آنها را به هنگام تعميرات در روى کشتى‌ها چندين برابر مى‌نمايد.


اهميت‌ دادن به روحيه و رفاه کليه کارکنان و کارگران فنى اين کارخانجات يکى از محسنات بسيار خوب اين مجتمع تعميراتى محسوب مى‌شود. وضعيت مسکن و وضعيت حقوق و مزايا و ساير مسائل رفاهى خانوادگى کارکنان بطور بسيار دقيق همه ماهه توسط مديريت ادارى اين کارخانجات مورد رسيدگى قرار مى‌گيرد و نارسايى‌ها در اسرع‌ وقت برطرف مى‌شوند. به اين ترتيب با تقويت روحيه کارکنان، بر بازدهى و راندمان کار آنها افزوده مى‌گردد و کارهاى تعميراتى و بازسازى و نوسازى کشتى‌ها نيز با کيفيت بسيار خوب و حتى عالى بانجام مى‌رسد.