صنايع خودروسازى

سومين گروه بزرگ و با اهميّت صنايع کشور اتريش را تشکيل مى‌دهد و به‌ويژه در ماشين‌آلات کشاورزى از توسعه زيادى برخوردار است. از ديگر توليدات اين رشته از صنعت، مى‌توان اتوبوس، کاميون و کاميونت: تراکتور، تريلر، قطعات موتور، موتور اتومبيل، موتور سيکلت، موتور گازي، دوچرخه و قطعات يدکى را نام برد.

صنايع برقى

اين بخش علاوه بر داشتن قدمت طولاني، محصولات آن از کيفيت بسيار خوبى در سطح جهانى برخوردار است و بخش مهمى از صادرات اتريش را تأمين مى‌کند. توليدات عمده اين بخش عبارتند از: تلويزيون رنگى و سياه و سفيد، لامپ، انواع سيم، فيوز، وسايل راديولوژى و تجهيزات پزشکي، ماشين‌هاى لباسشويي، تلفن، ترانسفورماتور، الکتروموتورهاى بالاتر از (KW10) و وسايل الکتريکي.

صنايع ريخته‌‌گرى

اتريش در صنايع ريخته‌گرى با توجه به تجربه (LD)، امکانات وسيع و مکانيزم پيشرفته‌اى داشته و پيشتاز بسيارى از کشورها است. اين صنعت در زمينه ريخته‌گرى چدن، فولاد، فلزات، فلزات رنگين و سبک عمل مى‌نمايد.

صنايع پوست و چرم

صنايع پوست و چرم از نظر تعداد واحدهاى توليدى از صنايع مهم اتريش به‌شمار رفته و در صنعت کفش به‌خصوص کفش‌هاى اسکي، اتريش از صادرکنندگان عمده به شمار مى‌رود. توليدات اين گروه شامل پوست، کفش چرمى مردانه و زنانه و بچه‌گانه، اسکى و کوهنوردي، کفش‌هاى چرمى و خانگى و کالاهاى ديگر چرمى مانند چمدان.

صنايع نساجى

اين صنعت از گذشته دور در اتريش از اهميّت ويژه‌اى برخوردار بوده؛ ولى به‌تدريج از اهميّت آن کاسته شده است و تعداد کارخانجات آن طى سال‌‌هاى گذشته اندک‌اندک رو به کاهش گذاشته است که منجر به کاهش شمار کارکنان آن نيز گرديده است. توليدات اين صنعت شامل نخ و پشم اصلاح شده، پشم، نخ پنبه‌اي، نخ ويسکوزه، پارچه‌هاى پشم مصنوعي، پارچه‌هاى پشم رشته، پارچه‌هاى الياف مصنوعي، رومبلى و پرده، موکت و فرش مصنوعى و وسايل بسته‌بندى است که به خارج از کشور هم صادر مى‌شود.

صنايع پتروشيمى

يکى از گروه‌هاى بزرگ صنايع اتريش را صنايع شيميايى و پتروشيمى تشکيل مى‌دهند که از نظر ارزش صدور محصولات، از صنايع فلزى و مکانيکى پيشگام بوده و يکى از اقلام مهم صادراتى اتريش را تشکيل مى‌دهد. صنعت از قدمت تاريخى نيز برخوردار بوده و بعضى از کارخانجات آن از دوران امپراتورى اتريش - مجارستان باقى مانده است. توليدات صنايع پتروشيمى اتريش شامل مواد شيميايى آلي، کود، رنگ، وسايل عايق (ايزولاسيون)، مواد پلاستيک، مواد دارويي، لاستيک و مواد آزبست، صابون و مواد پاک کننده، وسايل بهداشتى و کالاهاى پلاستيکى است.

جدول وضعيّت کل صنايع اتريش طى سال‌هاى ۱۹۸۱ و ۱۹۹۱ ميلادى

بخش صنايع تعداد کارخانه شمار شاغلين (نفر) ارزش توليدات (ميليون شلينگ)
۱۹۹۱ ۱۹۸۱ ۱۹۹۱ ۱۹۸۱ ۱۱۹۱
معدني ۱۰۹ ۱۲،۸۰۰ ۶۷۰۰ ۷۲۹۴ ۸۳۵۳
آهن‌سازى و فولاد ۲۱ ۳۸،۴۰۰ ۱۸،۲۰۰ ۲۵،۵۲۰ ۲۴،۹۲۷
نفت ۳۵ ۸۸۰۰ ۵۷۰۰ ۴۷،۳۴۴ ۲۲،۶۶۹
سنگ و سراميک ۴۸۵ ۲۴،۳۰۰ ۲۲،۲۰۰ ۲۰،۷۷۵ ۲۹،۳۶۲
شيشه ۵۷ ۷۷۰۰ ۸۱۰۰ ۵۰۲۰ ۸۷۶۳
شيميايي ۶۹۵ ۶۰،۰۰۰ ۵۴،۱۰۰ ۶۶،۷۵۳ ۹۰،۳۷۴
کاغذ ۱۷۳ ۲۲،۳۰۰ ۲۰،۸۰۰ ۳۲،۶۲۶ ۵۳،۰۱۴
سمعى و بصرى و فيلم ۷۵۲ ۲۰۰۰ ۲۴۰۰ ۱۴۸۹ ۴۲۴۳
چوب‌بري ۱۸۶۱ ۰ ۸۳۰۰ ۰ ۱۷،۸۶۴
چوب ۴۵۱ ۲۵،۹۰۰ ۲۷،۹۰۰ ۱۶،۷۹۶ ۳۰۲۹۰
مواد غذايى تنباکو و سيگار ۵۴۵ ۴۹،۰۰۰ ۴۲،۹۰۰ ۷۰،۳۳۵ ۱۰۴،۲۹۸
چرم و پوست ۷۵ ۱۵،۳۰۰ ۸۵۰۰ ۸۲۹۸ ۸۲۹۲
ريخته‌گري ۷۶ ۹۸۰۰ ۸۱۰۰ ۵۵۹۸ ۸۱۳۴
فلزات غيرمشهور (رنگين) ۵۳ ۸۱۰۰ ۶۸۰۰ ۱۲،۸۱۹ ۱۶،۵۳۴
ماشين‌سازي ۸۹۶ ۸۰،۱۰۰ ۷۸،۳۰۰ ۵۲۲۲۰ ۹۷،۴۸۴
خودروسازي ۲۴۲ ۳۲،۵۰۰ ۳۲،۷۰۰ ۲۰،۹۲۰ ۵۱،۶۶۸
کالاهاى آهنى و فلزي ۸۰۰ ۵۵،۴۰۰ ۵۱،۱۰۰ ۳۳،۳۷۶ ۵۳،۳۳۹
برقي ۴۵۴ ۷۲،۸۰۰ ۷۵،۷۰۰ ۳۶،۵۸۵ ۸۱،۱۵۰
نساجي ۳۹۸ ۴۳،۱۰۰ ۳۰،۸۰۰ ۲۵،۷۷۸ ۳۱،۶۹۱
دوزندگي ۳۶۰ ۳۱،۰۰۰ ۲۱،۹۰۰ ۱۳،۳۰۵ ۱۵،۰۹۲
گاز و گرم ۱۳۳ ۴،۰۰۰ ۸۳۰۰ ۲۱،۰۳۷ ۲۷،۲۹۰
ذخاير آبي ۱۸۹ ۲۳۰۰ ۲۳۰۰ ۲۱۰۸ ۳۵۲۴
جمع کل ۸۸۳۳ ۶۰۵،۴۰۰ ۵۳۹،۵۰۰ ۵۲۶،۲۶۵ ۷۸۸،۳۵۵