باتوجه به اينکه بازارهاى موجود در هر کشور و شرايط آنها مبيّن کليّاتى از چگونگى نظام و سيستم اقتصادى آن کشور هستند، لذا بازار نقش اساسى در خط‌مشى اقتصاد دارد.


در سنگاپور، با توجه به آزادى‌هاى نسبتاً زيادى که به شرکت‌ها و بخش خصوصى داده شده است و وجود رقابت بسيار شديد در صنايع، بخش‌ها و زيربخش‌هاى اقتصادى و نيز وجود جاذبه‌هاى فراوان به‌عنوان پلى براى دسترسى به بازارهاى منطقه و حجم بالاى صادرات مجدد باعث شده است که اين کشور از دههٔ ۶۰ به بعد تقريباً با سرعت بالا به‌سمت بهبودى اقتصادى در حرکت باشد و حتى در بسيارى از صنايع رتبه‌هاى برتر جهانى را از آن خود کند.


رونق اقتصادى سنگاپور، آن را به‌عنوان بازار بسيار مناسبى جهت سرمايه‌گذارى‌هاى مختلف کشورهاى اروپايى و آمريکايى از جمله انگلستان خود ايالات متحده شناسانده است و همين امر به‌عنوان عامل مؤثر مضاعفي، خود باعث بالا بردن سطح رفاه و ديگر شاخص‌هاى اقتصادى در اين کشور گرديده است.


رونق بازار سنگاپور در صنايع و بخش‌هاى مختلف و نيز عدم وابستگى اين کشور به يک يا دو محصول خاص، باعث شده است که حتى با ايجاد رکود سال ۱۹۹۸ جنوب‌شرقى آسيا، اقتصاد اين کشور از گسيختگى بيش از حد مصون بماند.


همچنين به‌علّت سودآورى فراوان بازارهاى مالى در اين کشور، سرمايه‌گذارى‌هاى فراوانى در بازار آن از اقصى نقاط جهان صورت گرفته است که باعث اعتبار هرچه بيشتر اقتصاد آن گرديده است.


وجود زمينهٔ صادرات مجدد در بازار سنگاپور، باعث ايجاد نوعى ترمينال در سواحل اين کشور گرديده است که اين امر نيز به‌نوبهٔ خود باعث توسعه انبارهاى احداث شده، ايجاد سردخانه‌هاى عظيم، احداث صنايع تبديلي، افزايش تعداد جهانگردان موقت که به‌دليل مسائل تجارى به اين کشور سفر مى‌کند (واغلب بسيار متمول هستند)، احداث هتل‌ها و رستوران‌ها و ... شده است که همگى به‌طور مستقيم بر اقتصاد اين کشور مؤثر بوده‌اند.


به‌علاوه شبکهٔ وسيع حمل و نقل اين کشور و نيز شرکت‌هاى استراليايى فعّال در امر حمل و نقل و ارتباطات، که مطرح‌ترين و معتبرترين شرکت‌هاى اين صنعت در دنيا مى‌باشند، باعث ارزآورى فراوانى از اين صنعت گرديده است به‌طوريکه به ترانزيت کالا به‌عنوان يک راه حل کليدى جهت انتشار هرچه بيشتر سنگاپور نگاه مى‌شود.


به‌علاوه فعاليّت گسترده و بسيار رقابتى بخش خدمات از جمله خدمات بيمه‌اى و نيز حقوقى و مشاوره‌اي، با توجه به گستردگى شرکت‌هاى فعّال در زمينه‌هاى واردات و صادرات در سنگاپور باعث گرديده است که اين کشور، جزو کشورهاى پيشرو در جهان، در زمينهٔ انواع خدمات (بيمه‌اي، حقوقى و ...) قرار گيرد.


در مجموع بازار سنگاپور و شرايط خاص آن باعث رونق هرچه بيشتر اقتصاد آن و همچنين تا حدود بسيار زيادى اقتصاد ساير کشورهاى منطقه از جمله آسياى جنوب‌شرقى و نيز استراليا گرديده است.