امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

گیاه پاپیتال / عشقه (Hedera Helix)

1401/07/27
کد خبر : 21677
دسته بندی : آپارتمانی
تعداد بازدید : 174 نفر

نام علمی : Hedera Helix
نام رایج : پیچک انگلیسی، پیچک اروپایی
نوع گیاه : همیشه سبز / مناسب فضای بیرونی
سمی بودن : اگر خورده شود به شدت سمی است.
دشواری نگهداری : آسان و کم دردسر

احتمالا پاپیتال را در فیلم‌های انگلیسی زیاد دیده اید. پاپیتال گیاهی است که به سرعت رشد می‌کند و بخش ثابت باغچه‌های انگلیسی است. به همین دلیل به پیچک انگلیسی هم معروف است و از آن بیشتر برای پوشاندن دیوارها و به نوعی عایق بندی آنها استفاده می‌شود.
گاهی هم می‌تواند به درمان بیماری شما کمک کند! بعضی از قسمت های عشقه برای درمان سرفه مفید است.
این گیاه رونده زیبا در طول تابستان و پاییز شکوفه های زیبایی به رنگ سبز و زرد خواهد داشت که حدود 70 نوع حشره می‌توانند از شیره آنها استفاده کنند.
در زمستان، این شکوفه‌ها تبدیل به میوه‌های ریزی به رنگ زرد و یا نارنجی می‌شوند که غذای دل چسبی برای پرندگان به شمار می‌رود. دقت کنید! گفتیم پرنده ها. بهتر است خودتان آنها را امتحان نکنید، چون برای انسانها بسیار سمی هستند.
پاپیتال حتی در بهار هم بسیار زیباست، چون برگهای سبز رنگ آن شروع به رشد می‌کنند و پوشش زیبایی ایجاد می‌کنند و به لطف سلامت بالای این گیاه، پاپیتال به ندرت دچار آفات و بیماری می‌شود.
امروزه با وجود گل فروشی های آنلاین و امکان خرید اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی ، براحتی میتوانید طراوت و نشاط را در خانه خود داشته باشید.
شرایط مطلوب گیاه پاپیتال
شیوه نگهداری
نور

مکان ایده‌آل برای قرار دادن پاپیتال، مکانی خنک است. پاپیتال خیلی طرفدار گرما نیست، بنابراین کنار یک پنجره نورگیر گرم و یک رادیاتور روشن جای خوبی برای آن نخواهد بود.
با اینکه اهل سرماست، اما عاشق نور هم هست، به همین دلیل یک اتاق روشن که نور غیرمستقیم خورشید را دریافت می‌کند برای آن بسیار ایده‌آل است. پاپیتال حتی در سایه نسبی هم رشدی فوق العاده دارد.
گیاه پاپیتال یا عشقه در نور زیاد، سایه و تقریبا هر نوع خاکی خوشحال و راضی است! ولی بیشتر قرار گرفتن در کنار پنجره ی نورگیر را دوست دارد.
آبیاری
پاپیتال هم مانند بسیاری از گیاهان دیگر از غرقاب شدن خوشش نمی‌آید. همیشه سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید، نه خیس. دقت گنید آبیاری زیار باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها میشود.
اگر خیلی در زمینه آبیاری گیاهان مهارت و تجربه ندارید، می‌توانید برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ناشی از آبیاری زیاد کمی سنگ و ماسه به خاک اضافه کنید. این کار به عبور آب کمک می‌کند.
استفاده از خاک رس منبسط شده هم ایده خوبی است. بخصوص برای مناطق گرم و خشک، چون رس آب را در خود ذخیره کرده و در نتیجه گیاه می‌تواند در دوران خشکی از آن استفاده کند.
دانه‌های رس منبسط شده لیکا نام دارند. لیکا می‌تواند به عنوان ذخیره کننده آب برای گیاهان عمل کند و به خوبی از خیس ماندن خاک جلوگیری کند.
با استفاده از روش لمس کردن خاک به راحتی می‌توانید متوجه شوید که گیاه به آبیاری نیاز دارد یا خیر. اگر سطح خاک خشک بود، گیاه به آب نیاز دارد. شرایط و میزان خشکی خاک بسته به تغییر فصل و میزان رطوبت هوا تغییر خواهد کرد.
    مستقیما از آب لوله کشی استفاده نکنید.
    از آب باران یا آب لوله کشی که یک شب در ظرفی رو باز ریخته شده استفاده کنید.
    آب اضافی جمع شده در زیرگلدانی را سریعا خالی کنید.
    در طول زمستان آبیاری را کاهش دهید؛ اما اجازه ندهید گیاه وارد خشکی کامل شود. هر از گاهی گیاه را مرطوب کنید.
شرایط مراقبت از گیاه پاپیتال
دما

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد دمای مناسب برای پاپیتال بدانید، دمای حدودا 18 درجه سانتی‌گراد با کمی رطوبت هوا برای آن مناسب است. چون در نور کم هم رشد خوبی دارد و در عین حال به مرطوب بودن هوا نیاز دارد، می‌توانید آن را در حمام نیز قرار دهید. در غیر این صورت فراموش نکنید که مرتبا هوای محیط را مرطوب نگه دارید.
گیاه پاپیتال دمای زیر صفر درجه را نمیتواند تحمل کند و در گرمای زیاد هم دچار سوختگی برگها میشود و دمای ایده آل برای آن 16-25 درجه میباشد.
خاک
به عنوان یک گیاه کم دردسر، خاک گل معمولی برای پاپیتال مناسب است.
برای تقویت بیشتر گیاه، می‌توانید از کود تراشه شاخ حیوانات نیز استفاده کنید. متخلخل بودن خاک بسیار مهم است، یک خاک خوب باید بتواند آب را از خود عبور دهد و غرق در آب باقی نماند.
اگر به انواع گیاه پیچک علاقه دارید پیشنهاد میکنیم مطلب روش نگهداری گیاه پیچک سفید را نیز مطالعه کنید.
کود
در ادامه روش نگهداری گیاه پاپیتال از کوددهی این گیاه صحبت میکنیم که منابع معدنی خاک گلدان محدود است، به همین علت پس از گذشت مدتی با تمام شدن منابع خاک، غذارسانی به گیاه هم متوقف می‌شود. به همین دلیل کوددهی به پاپیتال گلدانی ضروری است.
اگر می‌خواهید گیاه رشدی سالم و قوی داشته باشد، باید از فروردین تا شهریور به آن کود مناسب بدهید.
اگر کود مایع انتخاب شماست، هر دوهفته یکبار آن را به گیاه برسانید؛
اما اگر کود هوشمند را انتخاب کردید، طبق دستورالعمل خود کود جلو بروید. این نوع کودها می‌توانند نیاز گیاه به عناصر ضروری را برای مدتهای طولانی برطرف کنند.
گیاهان برگ دار زینتی کود با پایه نیتروژن را ترجیح می‌دهند. کود مایع را به مقدار بسیار کم در آب گیاه بریزید و به این طریق به خاک اضافه کنید. هرگز به خاک خشک کود ندهید. کوددهی باید همراه یا بعد از آبیاری خاک صورت بگیرد.
از شهریور به بعد دیگر نیازی به کود نیست، چون گیاه کم کم به خواب زمستانی فرو می‌رود.
هرس کردن
اگر آن را هرس نکنید، در هر سال تقریبا 20 سانتی متر رشد می‌کند. پس بهتر است آن را به خوبی توسط قیچی مخصوص مرتبا هرس کنید.

منبع: گلستان


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/21677
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید