امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

میراث 1800 ساله‌ای که نحوه ورود آب به آن همچنان یک راز است

1401/07/27
کد خبر : 24159
دسته بندی : سوغات و صنایع دستی
تعداد بازدید : 142 نفر
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این کانال‌ها در کنار قلعه Zerzevan ساخته شده‌اند که مجموعه آن‌ها در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. گفته شده که 1800 سال پیش امپراتوری روم از تمام فناوری‌های نوین آن زمان برای ساخت این کانال‌های آب استفاده کرده و به همین دلیل این کانال‌ها همچنان سالم باقی مانده و کارآیی گذشته را دارند.

نکته جالب توجه این‌جاست که مخزن این کانال‌ها حدود 4 تن آب می‌گیرد، اما عمق آن حدود 21 متر است. بنابراین 80 درصد مخزن زیرِزمین قرار دارد که راز و رمز ساخت و بهره‌وری آن هنوز کشف نشده است.محققان این میراث کهن می‌گویند که نزدیکترین منبع آب در فاصله 8.5 کیلومتری واقع شده که نحوه ورود آب به قلعه هنوز یک راز است. در واقع باید تحقیقات و حفاری‌های گوناگونی در این سایت انجام شود تا بتوان به رمز و راز آن پی برد.

این کارشناسان می‌گویند: آنچه می‌دانیم آن است که دامنه‌های چند میلی متری در آن مورد استفاده قرار گرفته است و این کانال در بعضی از نقاط 1.5 متر عمق دارد که آب حاصل از منبع از طریق این معابر به قلعه آورده می‌شود. اما چه نوع فناوری و چه نوع سیستمی مورد استفاده قرار گرفته است، هنوز یک معماست.

در واقع می‌توان گفت، قلعه Zerzevan ، در 13 کیلومتری آثار مرکزی در محله Demirölçek واقع شده است که در دوران روم به‌عنوان یک شهرک نظامی مورد استفاده می‌گرفت.
 
قلعه Zerzevan با مساحت شش هکتار ساخته شده که تاریخچه بین‌النهرین شمالی را با دیوارهای 15 در 1200 متری، تماشاخانه 21 متری و کانال‌های آب به‌همراه 54 مخزن، اینگونه نمایان می‌سازد.

همچنین ده‌ها هزار تن آب طی سالیان گذشته در مخازن از طریق کانال‌های آب انباشته شده که طول آن‌ها حدود 8.5 کیلومتر است.
 

لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/24159
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید