امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

سوغاتی تهران چیست؟

1401/07/27
کد خبر : 24171
دسته بندی : سوغات و صنایع دستی
تعداد بازدید : 136 نفر

سیب دماوند
بگذارید از سیب دماوند آغاز کنیم که بهترین محصول این منطقه به حساب می آید . درصورتی که فصل تابستان گذرتان به دماوند خورد حیف است بدون خرید چند کیلو سیب دماوند را ترک کنید. سیب های تولیدی این فصل با اسم های شفیع آباد، گلاب، عایق الماسی، کهنز و قندک شناخته میشوند که مطمئن هستیم بار اول است که این اسامی را می شنوید. در فصل پائیز هم سیب دماوند اقسام مختلفی دارد که حاوی سیب شمیرانی، گلشاهی، عباسی مشهد، دریان و اخلمد خراسان است. در بین این فهرست احیانا سیب گلاب آشناترین مدل سیبی است که با آن رو به رو شده اید.

ولی دماوند تنها به سیب ختم نمی شود بلکه گردو و عسل دماوند هم براي افردی که به این منطقه شناخت بیشتری دارند بسیار مشهور است. درصورتی که از سیب دماوند می گذرید سفارش می کنیم از گردو و عسل آن نگذرید که کیفیت بسيار بالايي دارد.

  سیب دماوند انواع مختلفی دارد که شامل سیب شمیرانی، گلشاهی، عباسی مشهد و ...است

 
قالی بافی و جاجیم بافی
قالی بافی یکی از صنایع دستی بسیار شایع استان تهران به حساب می آید که در منطقه های روستايي این استان خصوصا در منطقه های غیرشهری کرج، دماوند و شمیرانات رشد چشمگیری پیدا نموده است.

 

اما در شهر تهران هم هنرمندان قالی بافی وجود دارند که عمده فعالیت خود را در زمينه چهره بافی، تابلوبافی و اثرهای حجم متمرکز نموده اند. درصورتی که گذرتان به چهارراه ولی عصر خورد یک راسته فروش تابلوفرش و جاجیم و فرش های بسیار نفیسی موجود است که میتوانید اثرهای این هنرمندان را در آن جا ببینید و در صورت احتیاج خريداري کنید.

 

قالی بافی یکی از صنایع دستی بسیار رایج استان تهران محسوب می شود

 

از دوغ آبعلی نگذرید
به آبعلی که رسیدید، دیدن دوغ های محلی که بیرون سوپر مارکت ها و فروشگاه ها چیده شده اند، توجه شما را بسوی خود جلب خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم اصلاً به سادگی نگذرید و حتماً این دوغ خوش طعم را امتحان کنید. اما سفارش نخست ما این است که اول یکی از آن دوغ های محلی را که در شیشه سرو ميشود امتحان کنید به دلیل آن که طعم و مزه اش شما را به سال های خيلي دور خواهد برد. سعی کنید دوغ آبعلی را از« آبعلی» یا از جاده هراز تهیه کنید که اطمینان اصل بودن آن بیش تر است.

 

 دوغ آبعلی یکی از سوغاتی های استان تهران می باشد

 

تهران هم سوهان دارد
درصورتی که به شهر ری سفر کردید و به زیارت شاه عبدالعظیم رفتید حتماً در بازگشت سوغات این شهر را که سوهان است، تهیه کنید. سوهان های شهر ری بسیار مشهور است و هر سلیقه ای آن را می پسندد. همچنین درصورتی که براي کوهنوردی راهی دربند شده اید، آلوچه و لواشک دربند هم در مسیر به وفور به چشم می خورد و نیازی به معرفی ندارد. درصورتی که آلوچه ها را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید تا بازگشت از سفر و رسيدن به خانه خراب نخواهد شد.

 

 سوغاتی های تهران,سوغات تهران

 سوهان های شهر ری بسیار معروف است و هر سلیقه ای آن را می پسندد

 

 نقاشی روی چرم
سوغاتی ارزنده ای که یادگار بجامانده از زمان قاجار در این شهر است و جزء صنایع دستی معروفی است که مخصوص شهر تهران است. پس از نقاشی روی چرم، نقاشی و طراحی روی پارچه هم در بین صنعت گران تهران ترویج پیدا کرد. در کل میتوان خاطرنشان کرد که تهران یک شهر خوب براي خرید انواع و اقسام صنایع دستی است. چون اطراف این شهر بزرگ پر شده از شهرها و روستاهایی که هر کدام صنعت اختصاصی خودشان را دارند و تولیداتشان را براي فروش به بازارهای تهران می اورند. در نتيجه گزینه های مختلفی براي خرید صنایع دستی گوناگون پیش رویتان دارید.

 

  نقاشی روی چرم یکی از صنایع دستی خاص استان تهران است

 

کشمش شهریار
از استان خاکستری علاوه بر سیب و گردو و عسل، سوغات بهتری هم ميشود تهیه کرد که آن کشمش و انگور مرغوب شهر شهریار است. شهریار بخاطر آب و هوای خوبی که دارد، بهترین منطقه در تولید میوه و محصولاتی مثل چغندر و غلات است. اما درصورتی که در فصل تابستان به شهریار سفر کردید یا در همین تهران چشم تان به گوجه سبزهای شهریار خورد بدون معطلی و هیچگونه تردیدی چند کیلویی از آن بخرید و مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

     سوغاتی های تهران,سوغات تهران شهریار به خاطر آب و هوای خوبی که دارد، بهترین منطقه در تولید میوه و غلات است

 
« گُلاج» فیروزکوه
نان گلاج فیروز کوه یکی ديگر از سوغاتی های استان تهران بشمار مي‌ايد . این نان خوش طعم در بین عشایر فیروزکوه رواج دارد و نان اصیلش را میتوانید از آن ها تهیه کنید. این نان خوش طعم و سالم در یخچال تا یک ماه دوام و ماندگاری دارد. نان گلاج به علت مواد اولیه جدید که از دام و غلات محیط عشایری استفاده ميشود ، بسیار مقوی است. مواد تشکیل دهنده این نان خوشمزه شیر تازه، آرد تازه، آب، تخم مرغ محلی، خمیر مایه نان و دارچین میباشد . بعد از به هم زدن مواد و عمل امدن خمیر آن را به مدت زیاد ورز می‌دهند و بعد بصورت گرد در آورده و در روغن حیوانی سرخ ميکنند.

 

نان «گُلاج» یکی از سوغات مشهور فیروز کوه است

  
جاجیم های فیروزکوه
اما علاوه بر قسمت خوش طعم شهرستان فیروزکوه درصورتی که طالب صنایع دستی هستید ما جاجیم های این شهرستان را به شما پیشنهاد می کنیم . منطقه فیروز کوه بخاطر کوهستانی بودن و رشد دامپروری یکی از مرکزها تولید پشم ایران محسوب می شود و به همین علت جاجیم های این منطقه بسیار مشهور است.

 

منطقه فیروز کوه یکی از مراکز تولید پشم ایران به حساب می آید و جاجیم های آن معروف است

 

چاپ باتیک از سوغاتی های شهر تهران:
چاپ باتیک نوعی هنر چاپ روی پارچه است که بیش تر در شهرهای تبریز، اسکو و تهران رواج داشته است. در این مدل چاپ با استفاده از قالب ها، طرح های مختلفی را روی پارچه چاپ ميکنند. براي این کار از رنگ های طبيعي چون زردچوبه، انار، روناک و اسپرک استفاده ميکنند. اما باتوجه به وضعیت صنایع دستی تهران، احتمال پیدا کردن این سوغاتی در تهران بسیار کم است!لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/24171
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید