حمل و نقل شهرى و زمينى

اکثر سرويس‌هاى اتوبوسرانى وزارت ارتباطات و زير نظر دولت عمل مى‌کنند. سرويس‌هاى مينى‌بوسرانى در مواردى زيرنظر دولت، و بسيارى از آنها خارج از کنترل دولت، و به اصطلاح غير قانوني، فعاليّت دارند. علاوه بر اين قايق‌هاى موتورى در راههاى آبى و نيز موتور سيکلت‌هاى سه‌چرخ که به‌عنوان تاکسى کار مى‌کنند، در تايلند مشاهده مى‌شوند. راه‌آهن‌هاى محدودى نيز رفت و آمد شهر به حوزه را سرويس مى‌دهد. مترو به‌عنوان جزئى از برنامه مربوط به کاهش ترافيک سنگين طرح‌ريزى شده که با ايجاد اتوبان‌هاى وسيع کامل مى‌شود.در بانکوک سيستم اتوبوسرانى در اختيار سازمان حمل و نقل عمومى بانکوک است. در اين شهر ۲۴ شرکت اتوبوسرانى در ۱۹۷۵ به بخش خصوصى واگذار شد تا مشکلات مربوطه را به‌سرعت برطرف سازد و دولت در پس مشورت‌هائى با مسئولان فن مبادرت تأسيس سازمان اتوبوسرانى نمود. اين سازمان با مشکلات عديده‌اى مواجه شده، ناچار به اجازهٔ اتوبوس و انعقاد قراردادهائى اقدام نمود. دولت برنامه خريد تجهيزات اتوبوسرانى و نيز ارائه خدمات مربوطه را تائيد کرد و در ۱۹۸۴ ، ۴۵۰۰ اتوبوس جديد خريده ولى دولت برنامه معامله با ليلاند انگليس را در ۱۹۸۵ متوقف کرد و طرح‌هاى معتدل‌ترى مورد بحث واقع شد. از ۱۹۸۷ معلوم شد که صدها اتوبوس ژاپنى موردنياز است، تا در خطوط به‌کار گرفته شوند. برخى از مشکلات مربوط به اين امر از فشار براى گسترده‌تر کردن نقش بخش خصوصى در بانکوک و سيستم حمل و نقل عرضى مى‌باشد. در حال حاضر تعداد قابل‌توجهى مينى‌بوس که رقيب اتوبوس‌ها هستند، در امر جابه‌جائى مسافر بانکوک فعاليّت دارند.


طبق برّرسى ۱۹۸۷ کل شبکه راه‌هاى زمينى تايلند حدود ۱۵۱،۲۰۰ کيلومتر است. از اين ميزان ۱۵،۷۰۰ کيلومتر راه‌هاى اصلى ۲۹،۵۰۰ کيلومتر آن راه‌هاى درجه دوم و بالاخره ۱۰۶،۰۰۰ کيلومتر را راه‌هاى روستائى شامل مى‌شوند. در بانکوک دوبخش از بزرگراه‌ها تا ۱۹۸۳ احداث شده، و بخش نهائى مشتمل بر ۳/۱۰ کيلومتر تا ۱۹۸۸ تکميل شد. در ۱۹۸۷ بانک جهاني، وامى معادل ۵۰ ميليون دلار آمريکا جهت توسعه راه‌هاى زمينى در اختيار تايلند قرار دارد.


مؤسسات مربوط به حمل و نقل مسافر بانکوک به قرار زير هستند:


- مقام حمل و نقل عمومى بانکوک


- دپارتمان بزرگراه‌ها


- دپارتمان حمل و نقل زميني


- سازمان حمل و نقل سريع تايلند

کشتيرانى

در تايلند شبکه وسيعى از راه‌هاى آبى براى حمل و نقل کالا وجود دارد. بندر بانکوک مهمترين بندر تايلند و همچنين مهمترين بندر جنوب شرقى آسيا است. يک بندر مهم ديگر نيز در Laem Chabang واقع در ۱۰۵ کيلومترى جنوب‌شرقى بانکوک احداث شده است. با راه‌اندازى ترمينال اين بندر تحول عظيمى در صنايع و حمل و نقل دريائى تايلند پيدا شده است.در ۱۹۸۷، ۲۷۳۶ فروند کشتى با ظرفيت ۷۳۲/۱۱ ميليون تن به بندر بانکوک وارد و ۲۵۲۱ فروند کشتى با ظرفيت ۸۸۸/۹ ميليون تن اين بندر را ترک کرده‌اند. اين بندر که در سى کيلومترى مصب رودخانه چائوفرايا قرار دارد مى‌تواند کشتى‌هاى تا ظرفيت ده‌هزار تن و آبخور ۲۸ هزار پائى را بپذيرد.

کمپانى‌هاى عمدهٔ کشتيرانى

- شرکت مکانيکال متحد بانکوک با مسئوليت محدود


- شرکت سى‌پى با مسئوليت محدود که با ۱۶ تانکر در مسير سنگاپور حمل و نقل مى‌کند.


- شرکت دريائى جوتا با مسئوليت محدود که با ۴ کشتى در مسير بنادر ژاپن فعاليّت دارد.


- شرکت بين‌المللى دريائى تائى در مسير ژاپن فعاليّت دارد.


- شرکت دريانوردى تائى با مسئوليت محدود خدمات دريائى مسيرهاى بنادر ژاپن، آمريکا، اروپا و کشورهاى عضو آ.سه.آن را انجام مى‌دهد.


- شرکت تجارت دريائى تائى با مسئوليت محدود در ۱۹۶۷ تأسيس شده و با ۴ کشتى خدمات دريائى ميان بانکوک و ژاپن را انجام مى‌دهد.


- شرکت حمل و نقل اقيانوسى تائى با مسئوليت محدود


- خط ماوراء بحار تائى با مسئوليت محدود


- شرکت حمل و نقل نفت تائى با مسئوليت محدود


- کمپانى کشتيرانى متحد تائى با مسئوليت محدود با ۴ کشتى در مسير خطوط دريائى بانکوک به خاور دور و اروپا را عهده‌دار است.


مؤسسات زير نيز عهده‌دار امور دريانوردى و کشتيرانى تايلند مى‌باشند:


۱. دپارتمان بنادر


۲. اداره کميسيون ارتقاء تجارت دريائي


۳. مقام بنادر تايلند.

حمل و نقل هوائى

فرودگاه‌هاى مهم کشور عبارتند از: دون مونگ (Don Muang) نزديک بانکوک، چيانگ ماي،هاديائى (Hoad Yai)، فوکت (Phuket) و او - تاپائو (U-Tapao) شرکت هواپيمائى تائى که در ۱۹۴۷ تأسيس گرديد. تنها شرکت منحصر به‌فرد تايلند است. اين شرکت در ۱۱ مسير داخلى و ۳ مسير بين‌المللى پرواز دارد. از ۱۹۵۹ شرکت هوائى تائى و سيستم هوائى اسکانديناوى شرکت جديدى به نام شرکت هواپيمائى بين‌المللى تايلند را تأسيس کردند.


راه‌آهن

در حال حاضر دو مؤسسه دولتى در تايلند به امور راه‌آهن مى‌پردازند:


۱. راه‌آهن دولتى تايلند که در ۱۸۱۹ تأسيس شد.


۲. سازمان حمل و نقل سريع و اتوبان‌هاى تايلند


در ۱۹۸۲ بيش از ۳۷۳۵ کيلومتر راه‌آهن در تايلند وجود داشته است. خط شمالى به طول ۷۴۱ کيلومتر از بانکوک به چپانگ‌ماي، خط جنوبى به طول ۹۹۰ کيلومتر از بانکوک تا مرز مالزى امتداد يافته و به خطوط راه‌آهن مالزى مى‌پيوندند.خط ديگرى از خط جنوبى در هاديان جدا شده و به طول ۲۱۴ کيلومتر در سواحل شرقى قسمت شبه‌جزيره تاموگناى کوموک ادامه دارد که بعداً به خط مالزى مى‌پيوندند. خطوط ديگرى به طول ۱۹۰، ۲۶۴، ۳۶۰،۲۵۰، ۳۱۱ و ۲۵۵ کيلومتر نواحى مختلف شمالي، شرقى و مرزى با کامبوج و لائوس را به يکديگر متصل مى‌سازد.