کارشناس فوتبال و سرمربی تراکتورسازی می‌گوید کی‌روش و مربیان باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند باید برای استفاده از بازیکنان ملی‌پوش به تفاهم برسند. جلالی همچنین با اشاره به حمله برخی هواداران فوتبال به صفحه مسی فدراسیون فوتبال را مقصر می‌داند و می‌گوید ۱۰۰ سال پیش بود که با روش‌های مکتب‌خانه‌ای تنبیه می‌کردند.

مجید جلالی در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح آخرین وضعیت تیم تراکتورسازی برای تداوم صدرنشینی، اختلاف نظرهای مربیان باشگاهی با کارلوس کی‌روش در به خدمت گرفتن بازیکنان ملی پوش و تغییر پُست بازیکنان و همچنین عوامل و ریشه‌های هجوم ایرانی‌ها به صفحه شخصی لیونل مسی پرداخت:

* نگاه تراکتورسازی رو به جلوست

سرمربی تیم تراکتورسازی با اشاره به شرایط تیمش پس از پیروزی در دربی تبریز اظهار داشت: ما در تیم خود یک هدف داریم و باید تمام روزها را بر اساس آن هدف تنظیم کنیم. شاید رسیدن به این هدف ماه‌ها طول بکشد. برای همین باید متمرکز و مصمم کار کنیم و نگاهمان رو به جلو باشد. هیچ مسئله‌ای نباید باعث شود که نگاه ما از جلو برگردد.

* نباید صدرنشینی را به سادگی از دست بدهیم

جلالی ادامه داد: همین امسال به غیر از تراکتورسازی، پنج تیم دیگر به صدر جدول رسیده‌اند و این جایگاه را از دست داده‌اند. ما باید آسیب شناسی کنیم تا به سرنوشت این تیم‌ها دچار نشویم. این دیگر به خودمان بر می‌گردد و می‌توانیم با برنامه ریزی و تمرکز در صدر بمانیم. رسیدن به صدر جدول چیزی است که تمام عوامل باشگاه برای آن چند ماه زحمت کشیده‌اند و نباید به سادگی آنرا از دست بدهیم.

* از ضربات ایستگاهی رنج می‌بردیم

وی همچنین با اشاره به اینکه تراکتورسازی در مسیر پیشرفت قرار گرفته است، گفت: ما هر هفته روی نقاط ضعفمان تمرکز می‌کنیم تا آنها را برطرف کنیم. به عنوان مثال در نیم فصل اول یکی از ضعف‌های عمده ما این بود که از ضربات ایستگاهی استفاده نمی‌کردیم. این مسئله ما را رنج می‌داد ولی خوشبختانه حالا این مشکل هم برطرف شده است.

* مربیان باشگاه‌ها و تیم ملی به منافع خود نگاه می‌کنند

سرمربی تراکتورسازی در ادامه در خصوص درخواست کی‌روش از بعضی از مربیان تیم ملی برای تغییر پست بازیکنان و همچنین احتمال غیبت ملی پوشان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به خاطر حضور در اردوهای تیم ملی، تاکید کرد: کی‌روش از من برای تغییر پست بازیکنان تراکتورسازی درخواستی نداشته است. درباره احتمال غیبت ملی پوشان چهار نماینده ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم باید بگویم که فوتبال یک فضای رقابتی است و هر فردی از دید منافع خودش به مسائل نگاه می‌کند. مربی تیم ملی از دید منافع تیم خودش و مربیان باشگاهی هم از دید منافع تیم خود درخواست‌های متفاوتی دارند.

* باشگاه‌ها باید با کی‌روش تفاهم کنند

جلالی ادامه داد: با این حال باید مرجعی باشد که مربیان تیم ملی و باشگاهی را دور هم جمع کند تا هر دو طرف منافع طرف مقابل را هم لحاظ کنند. باید این تفاهم بین باشگاه‌ها و تیم ملی ایجاد شود. وقتی همه از راه دور حرف می‌زنند طبیعی است که منافع خودشان را مطرح می‌کنند. فدراسیون باید زمینه‌ای را ایجاد کند تا همه دور هم بنشینیم و بر اساس فضای بین المللی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان و تیم ملی در جام جهانی، منافع دو طرف تامین شود.

* اقدام ایرانی‌ها در صفحه لیونل مسی آبروریزی وسیعی بود

وی همچنین در بخشی از صحبت‌هایش درباره همگروهی ایران با آرژانتین در مسابقات جام جهانی و حمله عجیب ایرانی‌ها به صفحه شخصی لیونل مسی مهاجم آرژانتین گفت: شما می‌دانید ما مشکلاتی در کشور داریم که به این مشکلات به صورت مقطعی با بدترین روش‌ها پاسخ داده می‌شود. چون بزرگی مشکل را نمی‌توانیم تحلیل کنیم و این باعث می‌شود مشکلات از جای دیگر بیرون بزند و مثل این مورد آبروریزی وسیعی را در صفحه شخصی مسی رقم بزند.

* فدراسیون با روش‌های مکتب خانه‌ای تنبیه می‌کند

سرمربی تراکتورسازی ادامه داد: ۱۵ سال است که فدراسیون فوتبال از تیم‌هایی که تماشاگرانشان تخلف می‌کند امتیاز کسر می‌کند و یا مسابقاتشان را بدون تماشاگر برگزار می‌کند. ما در تمام این ۱۵ سال به این نتیجه نرسیدیم که از طریق تنبیه نمی‌توان فرهنگسازی و تربیت کرد. راه‌های تربیتی این نیست. ۱۰۰ سال پیش بود که با روش‌های مکتب خانه‌ای تنبیه می‌کردند. الان شرایط فرق کرده است.

* روش‌های منسوخ باعث آبروریزی در صفحه مسی شد

جلالی خاطرنشان کرد: ما هنوز فکر می‌کنیم با روش‌های منسوخ کسر امتیاز و جریمه‌های مالی می‌توانیم فرهنگسازی کنیم. نتیجه این کار منجر به این شد که در سطح جهان و روی صفحه لیونل مسی انعکاس بد و یک آبروریزی تمام برای کشور و فرهنگ ایران داشت. آنچه که در داخل گریبان ما را گرفته بود، حالا در سطح دنیا موجب آبروریزی شده است. این نتیجه غفلت‌هایی است که از قبل کردیم. باید حداقل در کنار تمام تنبیه‌ها و میلیون‌ها میلیون جریمه نقدی، از روش‌های دیگر هم استفاده می‌کردیم.

* حالا می‌خواهید از چه کسی امتیاز کم کنید؟

وی در پایان گفت: باید از مسئولان فدراسیون فوتبال پرسید حالا می‌خواهند چه کار کنند؟ حالا که دیگر پای هیچ مسابقه و تماشاگری وسط نیست. الان می‌خواهید از چه کسی امتیاز کسر کنید؟!