قیمتهای چهار و پنج هزار تومانی گوجه فرنگی در شیراز کارت قرمزی است که این روزها گوجه فرنگی به خریداران خود در میوه فروشی های شیراز می دهد و مردم نیز استفاده از موز و آناناس را در سالاد شیرازی به صرفه تر از گوجه و پیاز می بینند.

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت چند روز از آغاز سال ۹۲ وضعیت نرخ گوجه فرنگی، پیاز و پرتقال به یکباره تغییر کرد و هر چند مسئولین نظارتی بازرگانی استان فارس از هفته های پایانی سال تلاش کردند که بر نرخ ها در شیراز نظارت شده باشد اما با آغاز سال جدید این وضعیت به کلی تفاوت کرد.

افزایش نرخ گوجه و پیاز در حالی برای مردم جالب بود که این دو قلم جنس گوی سبقت را از موز و آناناس هم ربود و مردم شیراز را مجبور کرد که به جای استفاده از گوجه و پیاز در تهیه سالاد شیراز به سمت استفاده از موز و آناناس در داخل سالاد بروند که البته این غذای فرنگی ارزانتر از سالاد سنتی شیراز تمام می شود.

افزایش نرخ گوجه فرهنگی از هفته دوم تعطیلات عید نوروز شدت گرفت و به یکباره قیمت گوجه به کیلویی ۳۹۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار تومان رسید و در عین حال پیاز هم با نرخ حدود ۲۹۰۰ تا ۳۳۰۰ تومان اشک مردم را در آورد.

در این میان وضعیت پرتقال هم دست کمی از گوجه و پیاز نداشت اما به دلیل توزیع فراوان آن در طرح تنظیم بازار، مردم به نرخ این میوه توجه نکردند تا اینکه در چند روز گذشته پرتقال در مرکز شهر شیراز با نرخ ۴۵۰۰ تومان تا ۵۱۰۰ تومان عرضه شد.

البته باید گفت که این نرخ ها مربوطه به میوه ، گوجه و پیاز درجه یک است در حالیکه می توانیم همین اقلام را با چند درجه کاهش کیفیت با نرخ ۲۰۰۰ تومان تا ۱۸۰۰ تومان هم گیر آورد که البته امکان استفاده از آنها به سختی ممکن می شود.

این وضعیت در حالی به وجود می آید که استان فارس و شهر شیراز از گذشته رتبه های بالای تولیدات محصولات کشاورزی و باغی را داشته و امروز هم مرکبات استان فارس در کشور حرف اول را می زند و در بحث صیفی جات نیز دارای جایگاه بالایی هستیم.

کاهش عرضه دلیل افزایش نرخ گوجه فرنگی

اما معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر، کاهش عرضه را دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی دانست و گفت: نرخ این محصول به نوع عرضه و تقاضا بستگی دارد و زمانیکه عرضه این محصول کم شود به طور حتم افزایش نرخ خواهیم داشت.

محمد ابراهیم صداقت تصریح کرد: باید به این نکته نیز توجه داشت که گوجه فرنگی دو نوع گلخانه ای و عادی دارد که نرخ گوجه فرنگی گلخانه ای در میدان تره بار حدود سه هزار تومان است که برای مصرف کننده حدود چهار هزار تومان تمام می شود.

وی افزود: گوجه فرنگی عادی نیز در میدان تره بار حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان است که برای مصرف کننده حدود سه هزار و ۲۵۰ تومان می شود و اگر افزایش نرخی بیش از این باشد تخلف است.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه مسئولین جهاد کشاورزی استان باید جواب عرضه کم گوجه فرنگی را در بازار بدهند یادآور شد: تمام تلاش ما بستن یک نرخ مناسب برای اقلام مورد نیاز شهروندان است اما زمانیکه گوجه فرنگی و پیاز در میدان کم باشد به طور حتم نرخ ها نیز افزایش پیدا می کند.

صداقت تصریح کرد: با عرضه به موقع پیاز توانستیم از افزایش نرخ بیش از اندازه این قلم جنس جلوگیری کنیم و امروز نرخ پیاز تا حدودی در بازار عادی شده که به طور یقین با افزایش ورود پیاز به بازار نرخ آن نیز کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: از تاریخ ۲۴ اسفند ماه تا دوم فروردین ۹۲ به دلیل اینکه بتوانیم میوه و تره بار را به اندازه لازم وارد میدان کنیم نرخ ها را کمی آزاد گذاشتیم اما از تاریخ سوم فروردین ماه نرخ های مصوب در دستور کار قرار گرفت و همگان مکلف شدند که این نرخ را اعمال کنند.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تاکید کرد: فروش گوجه فرنگی گلخانه ای که ظاهری زیبا دارد با نرخ بیش از چهار هزار تومان تخلف است و با این فروشندگان برخورد خواهد شد.

صداقت تصریح کرد: نظارت بر بازار شیراز همچنان ادامه دارد و بازرسین این سازمان به طور سر زده نرخ های موجود در سطح شهر را بررسی می کنند.

وی در خصوص دلایل فروش پرتقال با نرخ حدود ۵۰۰۰ تومان نیز افزود: در ایام عید یک هزار و ۳۰۰ تن پرتقال و ۸۱۰ تن سیب با نرخ یک هزار و ۲۰۰ تومان در بازار شیراز عرضه شد که این حرکت از افزایش نرخ پرتغال در آن ایام جلوگیری کرد.

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تاکید کرد: اما کمبود پرتقال در میدان میوه و تره بار نیز باعث افزایش نرخ آن در بازار شده که امیدواریم با توزیع به موقع پرتغال در میدان نرخ این میوه نیز به حالت عادی بازگردد.

گوجه فرنگی طی ۱۰ روز آینده ارزان می شود

اما مسئول اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، دلیل افزایش نرخ گوجه فرنگی را تعطیلی سردخانه ها، سیستم حمل و نقل و... عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تولیدات گوجه فرنگی استان فارس به طور کامل به بازار عرضه شد و امروز تولیدی در استان نداریم.

صمد رنجبری تصریح کرد: همیشه در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه که تولید گوجه فرنگی در استان تمام می شود مجبور به وارد کردن آن از استان هرمزگان می شویم اما در سال جاری به دلیل گرم نشدن بحث رنگ دهی مزارع گوجه فرنگی با مشکلاتی مواجه شد.

وی افزود: زمانیکه در استان هرمزگان این مشکل ایجاد شود ما نیز که باید گوجه را از آن استان وارد کنیم طی این مدت با مشکل مواجه می شویم اما طی ۱۰ روز آینده گوجه استان فارس به بازار می آید.

مسئول اداره تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس یادآور شد: به زودی گوجه تولید شهرستانهای فراشبند، لامرد، لار، خنج و... وارد بازار شیراز می شود و وضعیت نرخ به حالت عادی باز خواهد گشت.

رنجبری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نرخ گوجه کیلویی چهار هزار تومان به تولید کننده تعلق ندارد، گفت: نرخ تولید کننده گوجه در کنار زمین حدود یک هزار و ۸۰۰ تومان است که این رقم بنا به دلایلی که همگان می دانند به چهار هزار تومان برای مصرف کننده می رسد.

وی در خصوص نرخ پرتقال نیز یادآور شد: افزایش نرخ پرتقال به دلیل سرما زدگی نیست بلکه این میوه در سطحی گسترده در سردخانه ها موجود است و به دلیل تعطیل بودن ایان نوروز وارد بازار نشده است.

گزارش: هادی فتحی