وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: براساس برنامه ریزیها همواره اطلاعات جدید اقتصادی خانوار از طریق سایت مربوطه تصحیح می‌شود و خانوارها می‌توانند اطلاعات جدید را در آن لحاظ کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید شمس الدین حسینی امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی در جمع خبرنگاران ظرفیت بازار سرمایه کشور را بیشتر از آنچه تاکنون متبلور شده است، دانست و گفت: بازار سرمایه با تصویب قانون جدید آن عملا از سال ۸۴ متولد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه قانون جدید بازار سرمایه منجر به شناخت ظرفیتهای این بازار شده است، افزود: در حال حاضر این نگاه در کشور شکل گرفته که از ظرفیت های اقتصادی کشور استفاده شود.

وی گفت: در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، مجموعه ای از ملاحظات و اهداف را با هم تلفیق و مبادرت به اصلاح قیمتها کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اصلاح قیمتها با توجه به چند اصل و فرض قانونی انجام شد، اظهار داشت: در برخی از بخشها اصلاح قیمتها به صورت ترجیحی و به نفع تولید کنندگان انجام شده است.

وی یکی دیگر از ملاحظات پیش بینی شده در قانون را حمایت از اقشار و طبقات آسیب پذیر عنوان کرد و افزود: در مواردی که قانون اجازه داده است ،از قیمت گذاری پلکانی استفاده شده است به نحوی که خانوارهای با مصرف پایین می توانند از یارانه‌های بیشتری بهره مند شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اما نظر دولت این است که این خانوارها میزان مصرف را در بخش انرژی کاهش دهند تا بتوانند از این صرفه بیشتر استفاده کنند .

به گفته حسینی، در قیمت گذاریها وضعیت اقلیمی کشور لحاظ شده و برای طبقات مصرفی ملاحظات و سیاست گذاریهای خاص در نظر گرفته شده است.

وی گفت: اصلاح قیمتها می تواند علاوه بر صرفه جویی در اقتصاد ملی از طریق خانواده ها توسط تولید کنندگان با اصلاح فرایند تولید ایجاد شود.

- اطلاعات اقتصادی خانوار

وزیر اقتصاد در مورد سامانه جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار گفت: بر اساس برنامه ریزیها، قرار است همواره اطلاعات و رکوردهای اطلاعاتی از طریق این سامانه تصحیح شود و خانوارها می توانند اطلاعات جدید را در آن لحاظ کنند.

وی با بیان اینکه چنین کار بزرگی در هر زمان امکان پذیر نیست، اظهار داشت: بر این اساس مقاطع زمانی مشخص را برای تصحیح اطلاعات در نظر گرفتیم تا خانوارها بتوانند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند.

وزیر اقتصاد به همکاری مرکز آمار، اداره ثبت احوال، وزارت رفاه و تامین اجتماعی و سازمان هدفمند کردن یارانه ها در خصوص جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوارها اشاره کرد و گفت: این مراکز پایگاه‌های اطلاعاتی خود را با یکدیگر مرتبط کرده و بخشهایی که امکان ثبت آمار در آن وجود دارد، به صورت آنلاین اصلاح می شود.

- سرمایه گذاری خارجی

حسینی درباره وضعیت سرمایه گذاری خارجی گفت: ایرانیان خارج از کشور به این مطلب پی بردند که هیچ جای دنیا امن تر از ایران برای سرمایه گذاری نیست؛ به همین دلیل بخش قابل توجهی از منابع خود را به صورت سرمایه های ایرانی به داخل کشور انتقال دادند که البته قابل ثبت نیست. وی در پایان سرمایه خارجی جذب شده در بورس را هم اکنون ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.