اعضای شورای شهر لس‌آنجلس به‌همراه جمعی از خانواده «فرانك كاپرا» روز گذشته (جمعه) در محل ستاره شهرت این كارگران در تالار مشاهیر هالیوود گرد آمدند و شصت‌وپنجمین سال اكران فیلم «چه زندگی شگفت‌انگیزی» را گرامی داشتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «چه زندگی شگفت‌انگیزی» كه ماه گذشته به‌عنوان محبوبترین فیلم شهروندان انگلیسی برای كریسمس انتخاب شد، محصول ۱۹۶۴ با بازی «جیمز استوارت» است كه نامزد پنج جایزه اسكار ازجمله بهترین فیلم و بهترین كارگردانی بود و در جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم سال را گرفت.

این فیلم یك کلاسیک سیاه و سفید است كه ماجرای آن در یک شب کریسمس اتفاق می‌افتد. فیلم با تصاویری از آسمان آغاز می‌شود و ستارگان را نشان می‌دهد که وقتی درمی‌یابند مردی در آستانه خودکشی است، تصمیم می‌گیرند فرشته نجاتی را برای منصرف کردن او به زمین بفرستند...

«فرانك كاپرا»، كارگردان فقید و سرشناس سینمای جهان و برنده سه‌ جایزه‌ اسكار بهترین كارگردانی، متولد هجدهم می ۱۸۹۷ در سیسیل ایتالیا بود كه در شش سالگی به‌همراه خانواده به آمریكا مهاجرت كرد.

وی در سال ۱۹۱۸ در رشته‌ مهندسی شیمی از دانشكده‌ فنی كالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد و در جنگ جهانی اول در ارتش آمریكا حضور داشت و در سال ۱۹۲۰ با قبول شهروندی آمریكا، نام «فرانك روسل كاپرا» را برای خود انتخاب كرد. او بازیگری را با حضور در فیلم‌های صامت شروع كرد، هرچند كارگردانی و نگارش فیلم‌نامه آثار كمدی صامت را نیز برعهده داشت.

پس از آنكه كاپرا در سال ۱۹۳۴، فیلم «در یك شب اتفاق افتاد» را با مشكلات زیاد ساخت، شروع به كارگردانی آثار برجسته‌ دیگری برای كمپانی كلمبیا كرد كه از آن جمله می‌توان از «افق گمشده»، «نمی‌توانی این را با خودت ببری»، «چه زندگی شگفت‌انگیزی» و «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» را ساخت.

بازیگران زیادی چون «گری‌ كوپر»، «جین آرتور»، «جیمز استوارت» و «باربارا استانكی» بخش عمده‌ای از موفقیت‌های سینمایی‌شان را مدیون «كاپر» بوده‌اند.

فیلم‌های كاپرا در دهه‌ ۳۰ میلادی موفقیت‌های چشم‌گیری در جوایز آكادمی اسكار به‌دست آورند. «در یك شب اتفاق افتاد» اولین فیلم كاپرا بود كه توانست پنج جایزه‌ بهترین كارگردانی، بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد و زن و بهترین فیلم‌نامه را به‌دست آورد.

در سال ۱۹۳۶ او دومین جایزه‌ اسكار بهترین كارگردانی خود را برای «آقای دیدز به شهر می‌رود» كسب كرد. دو سال بعد، او سومین جایزه‌ اسكار بهترین كارگردانی خود را در مدت تنها پنج سال به كارنامه‌ افتخارات خود افزود و این‌بار «نمی‌توانی این را با خودت ببری» اسكار بهترین فیلم را نیز برای او به‌همراه آورد.

او علاوه‌بر سه‌ جایزه اسكار بهترین كارگردانی، سه‌بار برای فیلم‌های «بانویی برای یك روز»، «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» و «یك زندگی شگفت‌انگیز» نامزدی بهترین كارگردانی اسكار را تجربه كرد.

كاپرا روز پنجم مارس ۱۹۳۶، میزبانی مراسم هشتمین دوره‌ جوایز اسكار و طی سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۹ ریاست آكادمی اسكار را برعهده داشت. وی در جریان جنگ جهانی دوم هشت اثر مستند از جمله «مقدمه‌ای بر جنگ» (۱۹۴۲)، «حمله نازی» (۱۹۴۲)،« جنگ بریتانیا» (۱۹۴۳)، «تفرقه و حكومت» (۱۹۴۳) و «دشمنت را بشناس: ژاپن» (۱۹۴۵) را كارگردانی كرد.

فیلم مستند هفت اپیزودی «چرا می‌جنگیم» شاهكار تبلیغاتی «كاپرا» محسوب می‌شود كه موفق به كسب جایزه اسكار شد. هم‌چنین فیلم «مقدمه‌ای برجنگ» او توانست در سال ۱۹۴۲ جایزه‌ اسكار بهترین اثر مستند بلند را برای او به‌همراه آورد. كاپرا خود این آثار مستند را از بهترین ساخته‌هایش می‌دانست.

فیلم «یك زندگی شگفت‌انگیز» اگرچه در گیشه‌های سینما به‌ هیچ عنوان موفق نبود، اما در پنج بخش نامزد اسكار شد و از سوی انجمن فیلم آمریكا در فهرست یكصد‌ فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت.

كاپرا آخرین فیلم خود را در سال ۱۹۶۱ با نام «مشتی معجزه» (در ایران به «معجزه سیب» معروف است) را ساخت. او هم‌چنین قصد ساخت اثری عملی داستانی را نیز داشت كه حتی به مرحله پیش‌تولید نیز نرسید.

پیامی كه كاپرا در فیلم‌هایش قصد دارد به خواننده القا كند، خوب بودن ذات بشریت و ارزش ایثار و فداكاری است. این كارگردان برجسته هالیوود سرانجام روز سوم سپتامبر ۱۹۹۱ در سن ۹۴ سالگی براثر ایست قلبی در كالیفرنیا آمریكا درگذشت.

پنج فیلم از ساخته‌های كاپرا شامل «مرد قوی» (۱۹۲۶)، «در یك شب اتفاق افتاد» (۱۹۳۴)، «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» (۱۹۳۹)، «چرا می‌جنگیم» (۱۹۴۲)، به‌همراه «یك زندگی شگفت‌انگیز» (۱۹۴۶) در آرشیو ملی فیلم آمریكا به‌عنوان میراث فرهنگی قرار دارند.

از دیگر ساخته‌های این كارگردان ایتالیایی‌الاصل می‌توان از «قدرت رسانه» (۱۹۲۸)، «زیردریایی» (۱۹۲۸)، «راه قدرت» (۱۹۲۸)، «پرواز» (۱۹۲۹)، «جنون آمریكایی» (۱۹۳۲)، «چای تلخ ژنرال ین» (۱۹۳۲) و «ممنوعه» (۱۹۳۲) نام برد.

كاپرا طی چندین دهه فعالیت سینمایی افتخارات و جوایز متعددی را به‌دست آورد كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به عبارتند یك عمر دستاورد سینمایی از انجمن فیلم آمریكا، یك عمر دستاورد سینمایی از انجمن كارگردانان آمریكا، جایزه‌ بهترین فیلم از جوایز گلدن گلوب (۱۹۴۷) برای «یك زندگی شگفت‌انگیز»، شیرطلایی افتخاری جشنواره ونیز (۱۹۸۲)، تقدیر ویژه از جشنواره‌ ونیز (۱۹۳۶) برای «آقای دیدز به شهر می‌رود» اشاره كرد.