«نوشتن در تاریکی» آخرین اثر محمد یعقوبی این روزها درسالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

این نمایش که پیش از این قرار بود با نام «ماهی دات بلاگفا» اجرا شود پس از فراز و نشیب‌های بسیار برای اخذ مجوز اجرا با ترفندهای در شیوه‌ی اجرایی با بازی آیدا كیخایی، علی سرابی، مهدی پاكدل، مسعود میرطاهری، مژگان خالقی، اشكان خیل‌نژاد، معصومه رحمانی، محمد عسگری اجرایش را آغاز نموده و از همان روزهای نخست با استقبال بی‌نظیر تماشاگران روبه‌ور شده است.

منوچهر شجاع طراحی صحنه این نمایش را انجام می‌دهد و طراح لباس آن هم پریدخت عابدین‌نژاد است. امیر اسمی با طراحی پوست و بروشور و بهرنگ بقایی با ساخت موسیقی با اجرای این اثر نمایشی همكاری می‌كنند و امین عظیمی هم دستیار كارگردان این نمایش است.

محمد یعقوبی که همواره در آثارش معضلات و مشکلات اجتماعی روز جامعه را مدنظر داشته در این کار به موضوع دمکراسی در جامعه ایران می‌پردازد و سعی دارد نگاهی موشکافانه به رویدادهای پس از انتخابات داشته باشد.

او در گفت‌گویش با خبرگزاری ایسنا می‌گوید: پیش از این مشكلی كه با شورا داشتم، در واژه‌ها بود. اما در این نمایشنامه ماهیت چند صحنه مشكل‌ساز شده بود. از من خواستند یكی از لوكیشن‌های اصلی‌ام را به دلیل این‌كه تداعی‌گر مكانی واقعی در كشور ماست حذف كنم، بنابراین دیگر لب‌زدن یا عدد ۲۵ به دادم نمی‌رسید. موقعیتی بود كه نمی‌دانستم با آن چه كنم. برای برخورد با ممیزی در این نمایش سراغ ویدئو پروجكشن رفتم . این ایده دو روز پیش از اجرا به ذهنم رسید. در شكل واقعی اجرا میان صحنه‌های شاد و پرنشاط شمال و صحنه‌های سنگین و پرسكوت علی سرابی و مهدی پاكدل نوعی تعادل برقرار شده بود اما با تغییراتی كه در نمایشنامه ایجاد شد، این تعادل از میان رفت. بنابراین تلاش كردم با استفاده از پروجكشن و سكوت و سكونی كه با آن ایجاد می‌شد، این تعادل را برقرار كنم.

نوشتن در تاریكی" هر روز به جز شنبه‌ها در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر تا ۲۸ آبان ماه ساعت ۱۹:۴۵ روی صحنه می‌رود.

محسن عظیمی