لوریس چكناواریان(آهنگساز) از نوشتن اپرای ضحاك خبر داد و گفت: كار آهنگسازی اپرای ضحاك كه برگرفته از داستان‌های شاهنامه است هم اكنون به پایان رسیده است.

چكناواریان افزود: این اپرا درمقایسه با دیگر اپراها به صورت مدرن‌تر نوشته شده است و داستان ضحاك را از پایان پادشاهی جمشید تا حكومت ضحاك روایت می‌كند.

وی درباره اینكه چرا فقط داستان‌های اصیل ایرانی را برای نوشتن اپرا انتخاب كرده است، خاطرنشان كرد: من ایرانی هستم و باید در مرحله اول داستان‌های مملکت خودم را به آهنگ دربیاورم مثل شاعری که شعرهایش را به زبان مادری‌اش می‌سراید و بعد آنها را به زبان‌های دیگر ترجمه می‌کند. من معتقدم باید اول از جامعه خود شروع کنم و اگر توانستم اینجا موفق شوم بعد در سطح بین‌المللی کار کنم.

لوریس چکناوریان از ارمنی‌های ایرانی و زاده بروجرد است. او تحصیلات موسیقی خود را از سال ۱۳۳۲ در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد.

چکناواریان در اواخر سال ۱۳۴۲ رهسپار اتریش شد و در سالزبورگ کار آهنگسازی را ادامه داد. دو سال بعد به آمریکا رفت و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشته‌های آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت. وی در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و علاوه بر کنسرت‌هایی با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر مجلسی و تلویزیونی ملی ایران و... (به عنوان رهبر میهمان)، آثار متعددی آفرید که اکثر آنها در تالار رودکی اجرا شد.

چکناواریان در سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب شد و پس از انقلاب در ارمنستان اقامت گزید و در ایروان به فعالیت‌های هنری خود ادامه ‌داد.

از مهمترین آثار این آهنگساز می‌توان به اپرای پردیس و پریسا، اپرای رستم و سهراب، رستم و اسفندیار، سیاوش، باله سیمرغ، آهنگ نور و صدا برای جشن‌های تخت جمشید،توکاتا و فوگ برای ارکستر زهی، سمفونی پرسپولیس در سال ۱۳۸۴ و ... اشاره كرد.