رییس شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ایجاد وحدت رویه میان مدارس علوم دینی شیعه و سنی را مهمترین وظیفه این شورا دانست.

حجت الاسلام حیدر مصلحی، رییس شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در نخستین جلسه این شورا گفت: به دنبال بازدیدهای مکرر و تخصصی از مدارس علوم دینی اهل سنت و مراجعه مکرر طلاب اهل سنت برای تعیین تکلیف و ساماندهی برخی مسایل و مشکلات این مدارس، تشکیل شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در جلسه ۶۱۳ شورای عالی انقلاب فرهنگ به تصویب رسید.

رییس شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تصریح کرد: با تشکیل این شورا از این سپس تسهیلاتی برای طلاب اهل سنت در راستای ایجاد وحدت رویه میان مدارس علوم دینی شیعه و سنی شکل می گیرد.

حجت الاسلام مصلحی نبود وحدت رویه در اعطای مدارک تحصیلی به طلاب علوم دینی را یکی از مشکلات طلاب اهل سنت دانست و اظهار داشت: در گذشته در راستای تعیین سطح و اعطای مدرک به طلاب اهل سنت، سالی یک بار آزمونی در دانشکده الهیات برگزار می شد، برخی از طلاب اهل سنت نسبت به این آزمون و شیوه برگزاری آن اعتراضاتی را داشتند که با شکل گیری این شورا به زودی به مشکل مرتفع می شود.

وی اعطای مدرک تحصیلی معتبر، اعطای کارت معافیت تحصیلی، پشتیبانی مالی و خدماتی، ارایه تسهیلات بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی، هماهنگی برای انجام خدمت نظام وظیفه بعد از فراغت از تحصیل و صدور گواهی صلاحیت علمی متناسب با شرایط طلاب را از دیگر وظایف شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت دانست.

رییس شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به تشریح اهداف این شورا پرداخت و خاطرنشان کرد: تربیت عالمان آگاه، متعهد و متخلق برای انجام وظایف و پاسخ به نیازهای دینی جامعه اهل سنت، ساماندهی امور آموزشی و فرهنگی با تاکید بر آموزش های تطبیقی و زبان رسمی کشور، نشر فرهنگ تقریب، وحدت و انسجام اسلامی و ارتقای کیفی مدارس علوم دینی اهل سنت از اهدافی است که این شورا پیگیری می کند.

حجت الاسلام مصلحی ابراز امیدواری کرد که این حرکت که با استقبال خوبی از سوی علمای اهل سنت مواجه شده است اثرگذاری مناسبی در ایجاد وحدت جوامع اسلامی به ویژه در داخل کشور داشته باشد.

نخستین جلسه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ۱۸ تیر با حضور اعضای این شورا در هتل ارم تهران برگزار شد.