رییس ستاد ائتلاف مردمی اصلاحات با اشاره به شعار «همکاری ملی و اصلاحات مردمی برای بهبود زندگی» و نحوه شکل گیری این ائتلاف از سوی ۱۸ حزب اصلاح طلب، به ویژگی های اصلاحات مورد نظر این ائتلاف پرداخت.

به گزارش ایسنا دکتر مصطفی کواکبیان طی سخنانی در همایش فرهنگیان ائتلاف مردمی اصلاحات گفت: اصلاحاتی که ما از آن سخن می گوییم حداقل پنج ویژگی دارد; اولا: این اصلاحات در چارچوب قانون اساسی و درون نظام جمهوری اسلامی ایران است و نه برای براندازی نظام و نابودی قانون اساسی. ثانیا: این اصلاحات به صورت یک پروسه درازمدت است و نه یک پروژه کوتاه مدت خاص دولت فعلی یا مجلس هشتم. ثالثا: این اصلاحات در راهبردهای خویش با اعتدال و عقلانیت همراه است و نه با افراط و تفریط. رابعا: این اصلاحات بر اساس آموزه های دینی و خط امام خمینی(ره) تعریف می شود و نه با معیارهای غربی و انحراف از خط اصیل امام راحل و بالاخره پنجمین ویژگی این اصلاحات همان مردمی بودن آن است یعنی هرچند چانه زنی بزرگان اصلاحات اهمیت دارد; اما مهمتر آن است که اصلاحات در اعماق وجود توده های مردم ریشه بدواند و تمامی جنبه های مطالبات واقعی مردم اولویت اقدامات دست اندرکاران باشد.

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به این که «در کشورهای اروپایی مخالفان را هم جذب می کنند، اما عده ای موافقان صد در صد نظام را هم طرد می کنند.» در مورد رد صلاحیت های اصلاح طلبان از سوی هیات های اجرایی گفت: ما امیدواریم هیات های نظارت استانی وضعیت را به گونه ای اصلاح کنند که امکان رقابت در تمامی حوزه های انتخابیه وجود داشته باشد.

رییس ائتلاف مردمی اصلاحات افزود: حتی هیات های نظارت و شورای نگهبان هم ممکن است نخواهند به تصحیح روند رد صلاحیت ها بپردازند، با این حال ما اهل قهر کردن و تحریم نیستیم و نهایتا در حوزه هایی که کاندیدای مطلوب نداشته باشیم، فعال نخواهیم شد. به هر حال باورمان این است که تحریم انتخابات با اصلاحات مردمی همخوانی و سازگاری ندارد، کما این که ممکن است طرحی در کار باشد که عده ای بخواهند نخبگان، فرهیختگان و فعالان سیاسی را با این برخورد ها به کلی منزوی نموده و توده های مردم را از صحنه خارج و با مشارکت حداقلی انتخابات را برگزار کنند. شکی نیست که قدرت های مستکبر جهانی به راحتی می توانند با غیبت اکثریت توده های مردم نقشه های شوم خویش را برای نابودی نظام برآمده از خون شهیدان اجرا کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم چنین با اشاره به آیات قرآن کریم که تعلیم و تزکیه را همواره با هم مطرح ساخته و هم چنین با تاکید بر جمله امام خمینی(ره) مبنی بر این که معلمی شغل انبیاست، آموزش و پرورش را زیربنای همه فعالیت های فرهنگی اجتماعی دانست و با تاکید بر تصویب و اجرای طرح نظام معلمی که از سوی تشکل های وابسته به جبهه متحد فرهنگیان ارایه شده است، خواستار بهبود وضعیت معیشتی و ارتقای جایگاه و شان و منزلت معلمان جامعه شد.

در این همایش ابراهیم اصغرزاده از فعالان سیاسی و حجت الاسلام فومنی عضو شورای عالی حزب همبستگی، فرح خسروی رییس کمیته بانوان ائتلاف مردمی اصلاحات و دبیرکل جمعیت ایران فردا و پرویز محمدی زاده مسوول شاخه فرهنگیان این ائتلاف و سخنگوی جبهه متحد فرهنگیان به ترتیب درباره مهم ترین خواسته های نخبگان و مطالبات زنان و معلمان جامعه تاکید نموده و خواستار تنظیم لیست ائتلاف مردمی اصلاحات با تعداد بیشتری از همین گروه ها شدند.

این مراسم که هم چنین فاطمه کروبی سخنگو، محمدرضا راه چمنی و سایر اعضای شورای هماهنگی و مسوولان کمیته های اجرایی ائتلاف مردمی اصلاحات در آن حضور داشتند در محل ستاد مرکزی و از سوی کمیته بانوان و شاخه فرهنگیان این ستاد برگزار شد.