با نزدیك شدن به نیم فصل لیگ دسته اول باشگاه های كشور حساسیت در صدر جدول به اوج می رسد. البته این موضوع را می توان در انتهای جدول هم دید اما واقعیت این است كه بعضی تیم ها كه شاید پیش از شروع فصل هیچ حسابی روی آنها نمی شد شگفتی ساز شده اند و با این شرایط قطعا در نیم فصل دوم بازیها به اوج هیجان و حساسیت خود می رسد.

در گروه یك داماش با امیرحسین پیروانی در صدر جدول قرار دارد. شاید امیر عابدینی به نصف این امتیازات كسب كرده توسط تیم اش هم در قبل از شروع فصل رضایت می داد. پیروانی كه یك پای ثابت كلاس های آموزشی شده است بازی گرفتن از شاگردان بی ادعایش را خوب می داند. او به نام ها توجهی ندارد، به طوری كه در اكثر بازیهای تیم اش از امیرحسین اصلانیان در ۱۰ دقیقه پایانی استفاده می كند.

اما احد شیخ لاری كه هیچ وقت در خارج از تبریز پیروز نشده به لطف امتیازات از دست رفته بقیه تیم ها به رده دوم جدول رسیده. تراكتورسازی به لحاظ بازیكن كمبودی ندارد و آنها در هر بازی از دو بازیكن خارجی شان استفاده می كنند. یكی از مشكلات این تیم تنها بودن اصغر رامشگر در خط حمله می باشد. او ۵ گل از ۸ گل تیم اش را زده است. شیخ لاری اگر می خواهد یكی از مدعیان اصلی صعود باشد باید به پیروزی در خانه حریف بیشتر فكر كند.

تیم رسول كربكندی در بندرعباس هم دو هفته ای است كه نوسان دارد، با این حال او را یكی از مدعیان اصلی باید دانست. حضور بازیكنانی مثل آرمناك پطروسیان، اصغر طالب نسب، میلان استویانسكی، استراتولات، عباس اسدی و داود حقدوست (كه مصدوم شده) از شهرداری بندرعباس تیم قدرتمندی ساخته است. این تیم بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد.

سرخپوشان دلوارافزار بیشتر از آنكه ببرند یا ببازند، مساوی می كنند. حمید علیدوستی در ۳-۲ بازی خانگی اش به تساوی رضایت داد تا امروز در مكان چهارم قرار بگیرد. شاید آنها دچار نوعی غرور كاذب پس از پیروزی در بازی اول برابر استیل آذین شدند. با این حال اختلافشان با صدر جدول دو امتیاز است.

و بالاخره استیل آذین كه پرسروصداترین تیم لیگ یكی بود، پس از كنار گذاشتن یونگ و یان و خلوت كردن نیمكت، مربیگری اش را به فرهاد كاظمی سپرده است. این تیم اگر از حواشی فاصله بگیرد یكی از مدعیان اصلی صعود می شود. علی پروین پس از مدت ها یك تصمیم درست گرفت و بدون دخالت در امور فنی به كاظمی اختیار تام داده و اگر همین روند را ادامه دهد تیم اش نتیجه می گیرد. كاظمی به نام ها توجهی ندارد و این مهم را در چند بازی اول ثابت كرده است.

مقاومت بسیج هم اگرچه تیم فصل گذشته نیست اما هنوز برای بقیه تیم ها مشكل ساز می شود. مهرداد شكاری امسال كار سختی دارد.اما در نیمه پایین جدول نیروی زمینی، پیام مشهد و گل گهر سیرجان قرار دارند. رحمان احمدی هر سال با یكسری جوان جویای نام و بی ادعا در لیگ حضور پیدا می كند و معمولا هم تیم هایش فوتبال بازی می كنند اما در جمع تیم های متمول و پرستاره كار سختی دارد. علی حنطه هم در مشهد شرایطی مثل نیروی زمینی و احمدی دارد. اما گل گهر سیرجان تا اینجا هم در حد یك پدیده ظاهر شده، تساوی با استیل آذین و شكست شهرداری بندرعباس آنها را به عنوان یك تیم خوب معرفی كرده است. قاسم شهبا سرمربی سیرجانی ها همین كه تیم اش را در لیگ یك نگه دارد كار بزرگی انجام داده است.

شموشك نوشهر با فلاح دار مشكلات همیشگی خودش را دارد. یك تیم كاملا شخصی با بودجه ای كم و شرایط آب و هوایی خاص. امسال شموشك شرایطی سخت تر از سال های گذشته دارد.

شاهین اهواز كه شروع نسبتا خوبی داشت پس از بیماری جاسم اهلیروف سرمربی خود، به یكباره دچار افت شد، به طوری كه تا مكان یازدهم سقوط كرد. این تیم اگر خودش را پیدا نكند یك سهمیه اهواز را كم خواهد كرد.

اما تیم ته جدولی كاوه زنجان كه قبل از شروع فصل و كمتر از یك هفته بازیكنانش را انتخاب كرد، پس از چند هفته ناكامی با بركناری محسن گروسی سكان هدایت تیم شان را به غلام حسنوی سپرد و از همان موقع این تیم متحول شد. اعتماد به این مربی جوان می تواند كاوه زنجان را از انتهای جدول نجات دهد.

در گروه دوم شگفتی ها بیشتر است. مس رفسنجان با سرمربیگری اكبر زبردست و در حضور تیم های باسابقه و پرمهره در صدر جدول قرار دارد. زبردست نباختن و بردن در خانه حریف را خوب می داند. این تیم اگر در چند بازی اول نیم فصل دوم دچار مشكل نشود آن وقت باید مس رفسنجان را شگفتی ساز این جام دانست. البته باید دید كه زبردست با حاشیه های فراوانی كه اطراف تیمش وجود دارد،باز هم می تواند همین روند را حفظ كند؟

فولاد خوزستان با حفظ تركیب سال گذشته اش وارد مسابقات شده است. ایناسیو حالا متوجه مشكلات بازی در لیگ دسته اول شده و می داند با كوچكترین لغزش جای خود را به مدعیان دیگر می دهد. ایناسیو اگر موفق به صعود فولاد نشود آن وقت فرصتی برای ماندن در اهواز ندارد.

ابراهیم طالبی وقتی جای خود را با حسین قزل سفلو عوض كرد از نساجی تیمی ساخت در حد یك مدعی. این مربی كارش را بلد است و در گروهی كه مدعیان زیادی قرار دارند مثل سایه دنبال مس و فولاد می باشد. تربیت یزد اگر به جمع دو تیم صدر جدول برود و در واقع یك پله صعود كند، آن وقت پایین آمدنش سخت می شود.

اتكا با یوسف نادریان دو سالی است كه هم خوب بازی می كند و هم خوب نتیجه می گیرد. آنها اگر كمی خوش شانس بودند در لیگ گذشته به مرحله پلی آف می رسیدند. به هر حال فارغ از توجه به جایگاه این تیم باید اتكا را با نادریان همیشه مدعی دانست.

تربیت یزد هم امسال تیم خوبی است. حسین قزل سفلو اگر مورد اشتباهات غیر عمد داوری مثل بازی با فولاد قرار نگیرد یك مدعی درجه اول خواهد شد. قزل سفلو بحران چند هفته اول حضورش در یزد را پشت سر گذاشته است.

چه كسی فكر می كرد هما پس از ۹ هفته در مكان ششم قرار بگیرد؟ تیمی كه هم بازیكن خارجی گرفته و هم از لحاظ امكانات در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. از طرفی مسؤولان باشگاه هم خیلی احترام پیوس را نگه داشته اند. شاید اگر مربی دیگری بود تا الان دو هفته ای از اخراجش می گذشت. البته مسؤولان هما با گرفتن تیم از احمد سنجری آن هم یك هفته قبل از شروع لیگ بزرگترین اشتباه را كردند.

در نیمه دوم جدول دو تیم تبریزی قرار دارند. شهرداری تبریز كه نسبت به تراكتورسازی كم مهره تر می باشد با حسن آذرنیا در میانه جدول جا گرفته و شاید برای آنها ماندن در لیگ ایده آل باشد. اما به هر حال آذرنیا با توجه به داشته هایش باید بهتر از این نتیجه بگیرد.

كوثر تیم هشتم جدول است، این تیم در آخرین بازی هما را با سه گل شكست داد. محمود كلهر همكاران خوبی در كوثر دارد. مانند رضا عابدیان كه حضورش در هر تیم غیر از بالا بردن مسائل فنی، توان روحی بازیكنان را افزایش می دهد، استفاده بیشتر از دانش عابدیان تأثیر مثبت بیشتری در نتیجه گیری كوثر خواهد داشت.

اما ماشین سازی با نیكبخت به سپاهان نوین باخت تا در جمع سه تیم تبریزی حاضر در لیگ یك بدترین عملكرد را داشته باشد. نیكبخت باید بداند با یك یونس باهنر و فرهاد بوستانی نمی توان نتیجه گرفت. تبریزی ها از این مربی انتظار بیشتری دارند.

AL اراك هم وقتی فراز كمالوند را به عنوان یكی از بهترین مربیان فصل گذشته به خدمت گرفت در این امید بود كه از ابتدا جزو مدعیان باشد اما در اراك كار برای مربیان غیر بومی سخت است. فراز كمالوند ریسك بزرگی كرد كه اگر نتیجه نگیرد كارنامه گذشته اش زیر سؤال می رود.

اما شاهین بوشهر وقتی كارش را با سعداوی شروع كرد رو به استخدام بازیكنان نامی مثل رابرت ساها آورد. اما مسؤولان شاهین پارس جنوبی خیلی زود عذر سعداوی را خواستند و تیم شان را به ایراندوست سپردند. ایراندوست هرچند كار دشواری پیش روی دارد، ولی به نظر می رسد با بهره گرفتن از تجربه اش، موفقیتی تازه را به فوتبال بوشهر تقدیم كند. نتایج ایراندوست در جام حذفی نشانه های مثبتی دارد.

و بالاخره سپاهان نوین كه بر خلاف تیم سپاهان خوب نتیجه نگرفته، خیلی استرس و فشار ندارد. حسین چرخابی همین كه چند بازیكن را برای تیم اصلی آماده و تیم اش را در لیگ حفظ كند كار بزرگی انجام داده است.

آرین كشاورز