حکم بازداشت ده‌ها افسر نیروی هوایی صادر شد

دستگاه قضایی ترکیه حکم بازداشت بیش از ۱۰۰ افسر نیروی هوایی را ظاهرا به دلیل ارتباط با عوامل کودتای نافرجام، صادر کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، دادستان عمومی ترکیه، امروز- جمعه-  حکم دستگیری در مجموع ۱۱۰ تن از پرسنل نیروی هوایی این کشور را صادر کرده است. افرادی با درجات مختلف نظامی در میان کسانی هستند که قرار است توقیف شوند: سروان، سرگرد، سرهنگ دوم و سرهنگ تمام.

تمامی کسانی که برایشان حکم دستگیری صادر شده در بخش خدمات فعالیت می‌کنند. در تجسسی ضربتی در آنکارا، پایتخت ترکیه، و ۱۵ ولایت دیگر ۸۵ نفر فورا دستگیر شدند. پلیس ترکیه در جستجوی ۱۵ تن دیگر در سراسر این کشور است.

تمامی احکام توقیف ظاهرا به دلیل رابطه این افسران با «فتح‌الله گولن» روحانی ترک‌تبار مقیم آمریکا صادر شده‌اند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و دولت او جنبش گولن را مسئول کودتای نافرجام دو سال پیش در ترکیه می‌دانند. اما گولن که مقیم آمریکاست هر گونه ارتباط با کودتا را رد می‌کند.

از زمان کودتای نافرجام در ژوئیه ۲۰۱۶ که طی آن ۲۵۰ نفر جانشان را از دست دادند، مقام‌های دولت ترکیه اقدام به بازداشت و حبس حامیان احتمالی گولن کرده‌اند.

کد N1962801