بدرقه پیکر آقای بازیگر به خانه ابدی | تشیع پیکر استاد انتظامی در میان هنرمندان و علاقمندان

عزت الله انتظامی, خانه ابدی, آقای بازیگر, پرویز پرستویی, فاطمه معتمدآریا, علی نصیریان, هنری, فرهنگی, جامعه هنر, خانه هنرمندان

نصیریان سپس از خاطرات خود با انتظامی گفت و از درخواست او برای خواندن آواز پس از مرگش یاد کرد و سپس قطعه‌ای آواز را به یاد او خواند

آفتاب: مراسم بدرقه آقای بازیگر صبح امروز 28 مرداد 97 در جمع خانواده، یاران، هم قطاران، شاگردان و دوستداران او در مقابل تالار وحدت برگزار شد.
به گزارش آفتاب آنلاین به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در ابتدای مراسم و پس از انتقال تابوت حامل پیکر استاد انتظامی به روی سکو، پرویز پرستویی به‌عنوان مجری به روی سن رفت ودرگذشت بزرگ‌مرد تئاتر ایران را به خانواده، دوستان و جامعه‌ی هنری تسلیت گفت.
او ضمن تسلیت ضایعه‌ درگذشت سید ضیاءالدین دری، این هفته را برای جامعه تئاتر ایران هفته‌ی سختی نامید.
پرستویی افزود: برای من استادی رفته است که دیگر مانند او را نخواهم شناخت، استادی که یک جهان رمز و راز بازیگری بود.
او سپس از علی نصیریان دعوت کرد تا از عزت انتظامی که عزت سینمای ایران است سخن بگوید.
علی نصیریان نیز از همه بابت حضور در بدرقه هنرمند ملی ایران تشکر کرد و این اتفاق ناگوار را تسلیت گفت و افزود: او از روح خود در نقش‌هایش دمید و این روح در دل و جان مردم حک و ماندگار شد که می‌ماند و جاوید است. انتظامی زنده است او با کارهای ماندگاری که کرده است نمرده است. او زنده است و زنده می‌ماند.
نصیریان سپس از خاطرات خود با انتظامی گفت و از درخواست او برای خواندن آواز پس از مرگش یاد کرد و سپس قطعه‌ای آواز را به یاد او خواند.
نصیریان ادامه داد: امیدوارم از نسل جوان جایگزین‌هایی برای او پیدا شوند وخلاء های موجود را پر کنند هرچند که کسی هرگز جایگزین ایشان نخواهد بود.
سپس فاطمه معتمدآریا از شاگردان و یاران آقای بازیگر که در فیلم ماندگار روسری آبی هم‌بازی عزت‌الله انتظامی بود ازاوسخن گفت.
معتمدآریا گفت: ما امروز برای بدرقه‌ی کسی اینجا جمع شده‌ایم که بیشترین امید و بیشترین انضباط را در این حرفه به ما داد. با خود فکر کردم که دلیلی برای گریه کردن ندارم وقتی می‌بینیم کسی برای همه‌ی عمر در تاریخ ملی یک کشور ثبت شده است. دلیلی برای گریه کردن نیست وقتی که هر گوشه‌ی این شهر می‌چرخم نشانی از عزت‌الله انتظامی که عزت یک ملتی بود می‌بینم. مردی که همیشه آراسته و منضبط و پر از انرژی می‌دیدیم. او همیشه در صدر نشست و در تاریخ ملی این کشور ثبت شد.
او افزود: انتظامی به همه‌ی ما آموخت که هنرمند در مقام والایی قرار دارد اگر خودش این را برای خودش قائل شود و دیگران را وادار کند که به این باور برسند که هنرمند نامیراست. من در قلب خود گریه می‌کنم اما برای همه‌ی هنرمندان آرزو می‌کنم که عمری چون عمر عزت سینمای ایران داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که در این مراسم شرکت کرده بود نیز درگذشت عزت‌الله انتظامی را به‌عنوان یکی از ستاره‌های آسمان هنر ایران تسلیت گفت و افزود: او خاطره نسل‌های پیوسته‌ی زمانه‌ی ماست. بیش از هفت دهه درخشید پ، کوشید و بر صدر نشست و در اوج ماند. او از دل مردم برخواست، با مردم زندگی کرد و مردمی بودن او بود که او را در دل و جان مردم نشاند. او ریشه در فرهنگ این مردم دارد.
مجید انتظامی فرزند عزت‌الله انتظامی پدرش را عاشق مردمش دانست و گفت: هفتاد سال از پدم پرسیدم که چگونه مردمی شوم و همواره به من می‌گفت عاشق شو، مردم را دوست داشته باش. اگر عاشق مردم باشی، مردم به تو کمک می‌کنند.
او افزود: در چند ماه گذشته تمام تلاشم را کردم که او را حتی پنج دقیقه بیشتر زنده نگه‌دارم. او جواهری بود که من نتوانستم حق پسری را بجا بیاورم.
سپس حجت‌الاسلام دعایی نماز میت را بر پیکر عزت سینمای ایران بجا آورد و او به خانه ابدیش در بهشت زهرا بدرقه شد.
این مراسم به همت خانه تئاتر، خانه سینما، بنیاد رودکی و مرکز هنرهای نمایشی برگزار شد.کد N1935663