کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی مزارع جنوب تهران تشکیل شد

آلودگی,محیط زیست ایران,نفت,تهران

همشهری آنلاین: فرماندار ویژه شهرستان ری از تشکیل کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی زمین‌های کشاورزی جنوب پایتخت با هدف مهار و رفع آلودگی خبر داد.

به گزارش ايرنا، تاسیسات نفت جنوب تهران واقع در باقرشهر شامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه تهران، منطقه سه گازرسانی کشور، شرکت بهران و ایرانول می‌شود که اکنون بسیاری از لوله‌های تاسیسات نفت فرسوده شده و نشتی نفت دارند و این امر موجب استحصال نفت توسط چاه‌های اطراف تاسیسات شده و بسیاری از مزارع باقرشهر و کهریزک خشک شده‌اند.

هدایت‌الله جمالی‌پور فرماندار ری گفت: کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی به ریاست معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری ویژه شهرستان ری و دستگاه‌های زیربط در فرمانداری ری تشکیل شده است.

وی افزود: بررسی وضعیت آلودگی حوزه تاسیسات نفت جنوب تهران، ارزیابی میزان تاثیرگذاری هر یک از واحدهای مستقر در آن مکان و همچنین تشخیص میزان آلودگی از محورهای تشکیل این کمیته است.

معاون استاندار تهران عنوان کرد: تعیین سهم هر یک از واحدهای صنعتی در اصلاح روش و رفع آلودگی زیست محیطی در منطقه باید صورت گیرد تا معضل آلودگی نفتی در منطقه حل شود.

وی ادامه داد: کمیته ویژه رسیدگی به آلودگی نفتی باید نتیجه بررسی‌های خود را به شورای تامین جهت اتخاذ تصمیم ارائه دهد.

جمالی‌پور گفت: اصلاح وضع موجود، انجام تدابیر لازم در زمینه جلوگیری از گسترش، مهار و رفع آلودگی زیست محیطی از اقدامات موثری است که باید از سوی دستگاه‌های مربوطه انجام گیرد.

شهرستان ری (به مرکزیت شهرری) با جمعیتی بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر در جنوب تهران واقع شده که دارای پنج شهر شهرری، باقرشهر، کهریزک، قیامدشت و حسن آباد و چهار بخش مرکزی، کهریزک، فشاپویه، خاوران و قلعه نو است.