فرآیند جامعه‌پذیری باید به قانون‌گرایی منتج شود

انتظامی حوادث,معاون اجتماعی ناجا,سردار احمد نوریان

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه ارتقای توانمندی افراد برای حل مسئله، یکی از وظایف خطیر مشاوران و مددکاران اجتماعی است، تأکید کرد: فرآیند جامعه‌پذیری از خانواده، مدرسه، مسجد و... باید به گونه‌ای باشد که وقتی افراد وارد جامعه می‌شوند، رفتار قانونمند داشته باشند.

به گزارش ایلنا، سردار احمد نوریان در اولین روز از کارگاه تخصصی آموزشی کارشناسان دوایر مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری‌‌‌‌ها و مراکز مشاوره با اشاره به نقش اثرگذار مشاوران و مددکاران اجتماعی در پیشبرد اهداف معاونت اجتماعی گفت: این کارگاه دو روزه و تخصصی در راستای ارتقای سطح علمی و تخصصی مشاوران و مددکاران اجتماعی در حال برگزاری است.

وی افزود: فنون مشاوره، روانشناسی، روش و تکنیک‌‌‌های این حوزه باید بومی و منطبق با ارزش‌‌‌ها، باورها و فرهنگ هر جامعه‌‌‌ای باشد و امروزه علم روانشناسی جدید نیز بر این موضوع تأکید دارد.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: گروه‌‌‌های اثرگذار در جامعه با تعابیری چون قهرمانان زندگی، الگوهای تمام عیار و... مطرح هستند که بیشترین تأثیر را در زندگی هر فردی دارند.

نوریان اضافه کرد: اگر دوره‌‌‌های سنی را به کودکی اولیه، کودکی ثانویه، نوجوانی اولیه، نوجوانی ثانویه، جوانی، میانسالی، بزرگسالی و سالخوردگی تقسیم کنیم باید گفت الگوی تمام عیار کودکی اولیه؛ والدین هستند که به تعبیری «خدای کودک» محسوب می‌‌‌شوند و کودک در این دوره هر آنچه می‌‌آموزد از والدین است.

وی ادامه داد: الگوی تمام عیار دوران کودکی ثانویه نیز «آموزش‌‌‌‌ها» و «مربیان» هستند. در این مرحله آموزه‌‌‌ها بسیار حائزاهمیت هستند و در واقع سه،‌ چهار سالگی اوج یادگیری هر کودکی است که موضوع «نظم و انضباط‌‌‌‌پذیری» عموما در این بازه سنی حساس اتفاق می‌‌‌افتد.

این مقام انتظامی افزود: بسیاری از آموزه‌‌‌هایی که هر فردی نیاز دارد باید در بازه سنی سه، چهار سالگی به کودک آموزش داده شود و پلیس نیز می تواند برای آموزش نظم و انضباط اجتماعی در این دوره سنی معطوف، متمرکز و بسیار تاثیرگذار باشد.

نوریان اضافه کرد: در دوره قبل که مسئولیت معاونت اجتماعی نیروی انتظامی را عهده‌‌‌‌‌دار بودم بر اقدامات پژوهشی و علمی تأکید داشتم به طوری که از هر کلانتری انتظار و مطالبه شد که یک «برآورد اجتماعی» از حوزه استحفاظی خود داشته باشد، چراکه معتقدم شناخت محیط در ارائه خدماتدهی بسیار موثر است.

وی ادامه داد: مشاوران باید محیط‌‌‌‌شناسی خوبی داشته باشند، شاهدیم که در هر منطقه‌‌‌ای مردم با خرده فرهنگ‌‌‌های متفاوتی زندگی می‌‌‌کنند، بنابراین شناخت از محیط زندگی جامعه هدف می‌‌‌تواند در فرآیند مشاوره‌‌‌دهی به اتفاقات مثبتی منتج شود.

معاون اجتماعی ناجا افزود: گروه همسالان، الگوی دوره نوجوانی اولیه هستند و در واقع باید گفت در بازه زمانی 11 تا 15 سال بیشترین تأثیرپذیری از گروه سنی همسالان است.

نوریان اضافه کرد: از 15 تا 20 سالگی دوره نوجوانی ثانویه است و بیشترین تأثیر را چهره‌‌‌‌های برجسته اجتماعی و برخی به تعبیر هنری سلبریتی‌‌‌‌ها و... بر نوجوانان در این بازه سنی دارند. 

وی با بیان اینکه موقعیت‌‌‌‌‌‌شناسی از مکان و زمان در ارائه مشاوره و مددکاری بسیار مهم است، اظهار داشت: امروز شرایط جامعه، پیچیده و حساس است و شناخت تغییرات اجتماعی در چنین شرایطی بسیار حائز اهمیت است.

این مقام انتظامی ادامه داد: تغییرات اجتماعی یا منشأ داخلی دارند یا منشاء خارجی که به صورت برنامه‌‌‌ریزی شده یا نیمه برنامه‌‌‌ریزی شده اتفاق می‌‌افتند.

نوریان افزود: فرآیند اجتماعی شدن یا اجتماعی کردن افراد از پیش از تولد آغاز می‌‌‌‌شود و بیشترین جامعه‌‌‌پذیری درون خانواده است؛ چراکه توانمندی خانواده در اجتماعی کردن افراد غیرقابل انکار است.

وی اضافه کرد: فرآیند اجتماعی شدن از خانواده، مدرسه، مسجد، صحن اجتماع و... باید به گونه‌‌‌‌ای باشد که وقتی افراد وارد جامعه می‌‌شوند رفتارهای قانونمند داشته باشند.

معاون ناجا با بیان اینکه کم‌‌‌کاری در حوزه اجتماعی کردن افراد، هزینه‌‌های سنگینی را برای حاکمیت و نظام در پی دارد، تصریح کرد: پلیس برای اینکه در شأن مردم انجام وظیفه کند به جد دنبال این است که تخصص، علم و مهارت خود را در هر حوزه‌‌‌ای ارتقاء دهد، قطعا در حوزه مشاوره و مددکاری نیز رویکرد پلیس «تخصص‌‌‌‌گرایی» است.

نوریان ادامه داد: در آستانه 40 سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی و در عین حال در مقطع حساسی هستیم و در تمام این سال‌‌‌ها همواره شاهد توطئه و شیطنت‌‌‌هایی از سوی دشمنان نظام و انقلاب اسلامی بوده‌‌‌ایم و امروز بار دیگر شاهد عهدشکنی مدعیان هستیم.

وی افزود: باید در ادامه راه روشنی که امام راحل و شهدا برایمان ترسیم کردند با قدرت، وحدت و ولایت‌‌‌‌‌پذیری محض حرکت کنیم.

این مقام انتظامی با بیان اینکه کشور ما جزو آزادترین کشورها در کل دنیا است، خاطرنشان کرد: در هیچ کشوری این تعداد انتخابات در این سطوح مختلف از شورای محلی تا شورای نگهبان و... دیده نمی‌‌‌شود و این مهم بیانگر آن است که کشور ما فراتر از دموکراسی اداره می‌‌‌شود اما تبلیغات عکس این موضوع است و عده‌‌‌ای به دنبال ترویج یأس و ناامیدی در جامعه هستند.

نوریان اضافه کرد: امروز شاهد جنگ بزرگ اقتصادی، رسانه‌‌‌ای و ارزش‌‌‌‌ها هستیم و به نوعی تأثیرات و اثرات جنگ نرم در جامعه مشهود است و می‌‌طلبد در این بازه حساس بسیار هوشمند و هوشیار باشیم.

وی ادامه داد: هر چند در این شرایط حساس عده‌‌‌ای از داخل به دنبال سوءاستفاده هستند و شاهد بودیم برخی هم خطاهایی داشته‌‌‌اند اما همگان واقفند هر فردی خطا، خیانت، اختلاس و... کرده البته مکافات عملش را در همین دنیا می‌‌‌‌بیند و به فرموده حضرت محمد مصطفی (ص) «هر کس مال حرامی وارد زندگی خود کرده باشد به طور سختی از او بازپس گرفته می‌‌‌‌شود».

معاون اجتماعی ناجا با تأکید بر اینکه هر کس به مال، ناموس مردم و... ظلم و تعرضی کرده باشد حتما در این دنیا مکافات عمل خود را می‌‌‌‌بیند، ابراز داشت: در این برهه زمانی، بعضی ناخالصی‌‌‌‌‌ها در نظام مشخص شدند، اما باید بدانیم که در این شرایط سخت و پیچیده، ایمان‌‌‌ها به آزمایش گذاشته می‌‌‌شود.

نوریان افزود: انقلاب ما متصل به انقلاب حضرت مهدی (عج) است و ان‌‌‌شاءالله توطئه دشمنان نظام و انقلاب اسلامی به خودشان بازمی‌‌گردد.

وی خطاب به مشاوران و مددکاران اجتماعی کلانتری‌‌‌ها و مراکز مشاوره بیان کرد: شما در این دوره حساس و بازه زمانی نقش بسیار خطیری دارید و باید با صبوری و متانت هر مراجعه‌‌‌کننده‌‌‌ای را به آرامش دعوت کنید. شما که با مردم در ارتباط هستید و می‌‌‌دانید بنا به دلایلی در این روزها عصبانیت برخی بیشتر شده و ممکن است عده‌‌‌‌ای بر سر هر موضوع کوچکی نزاع داشته باشند با صبر و حوصله، گوش‌‌شنوا داشته باشید و مراجعه‌‌‌کنندگان را راهنمایی کنید و به نوعی «توانمندی افراد را برای حل مسئله» ارتقاء دهید.

این مقام انتظامی با بیان اینکه لازم می‌‌‌‌دانم از دست‌‌‌اندرکاران برگزاری این کارگاه دو روزه به ویژه دکتر حمیدی‌‌فر، مدیرکل مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی ناجا تشکر کنم، یادآور شد: امید است نتایج این نشست به پیشبرد مأموریت‌‌‌ها و کسب موفقیت‌‌‌های روزافزون منتج شود.

کد N1924856