در رابطه با یمن نه از موضع ایران حمایت می‌کنیم و نه از موضع ائتلاف عربی

سیاسی

وزیر خارجه قطر با بیان اینکه در رابطه با یمن نه از موضع ایران حمایت می کنیم و نه از موضع ائتلاف عربی ، خواهان برگزاری نشست میان طرف‌های مختلف یمنی و حل بحران این کشور شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک عربی، شیخ محمدبن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر در یک سخنرانی در کمیسیون امور خارجی پارلمان اروپا در بروکسل، گفت: ما شاهد وضع یمن هستیم و در ابتدای سال 2015 عضو ائتلاف عربی بودیم، در آن زمان هدف این بود که یمنی‌ها را دور یک میز جمع کنیم و به راه‌حل سیاسی برسیم اما این هدف کاملا تغییر یافت.

وی با بیان اینکه هدف ائتلاف عربی به رهبری عربستان کاملا تغییر یافت، افزود: ما در مساله تخریب یمن نه از موضع ایران و نه از هیچ موضع دیگری حمایت نمی‌کنیم، ما در جنگ یمن از ائتلاف عربی حمایت نمی‌کنیم بلکه از ثبات یمن و ایجاد یک نشست برای تمامی طرف‌های یمنی و ایجاد راه‌حل برای ملت یمن حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، در ژوئن 2017 در پی سخنان تمیم بن حمد، امیر قطر و توصیف ایران به یک قدرت منطقه‌ای و تاثیرگذار، میان برخی کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات، بحرین و مصر از یک طرف و قطر از طرف دیگر بحران به وجود آمد. این کشور با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود را با آن قطع و مرزهای آبی، هوایی و زمینی خود را بر روی آن بستند.

در 26 مارس 2015 عربستان سعودی ائتلافی نظامی در حمایت از دولت مستعفی یمن در مبارزه با انصارالله یمن تشکیل داد که بعد از به وجود آمدن اختلاف میان قطر و برخی کشورهای عربی، ریاض اعلام کرد که قطر از ائتلاف عربی به رهبری عربستان خارج شده است.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می رساند، مدارس و بیمارستان های آنان را بمباران می کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آن‌ها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به تحولات اخیر یمن، با حمایت از ایجاد راه حل سیاسی و مسالمت آمیز و اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

انتهای پیام

کد N1900610