متوسط قیمت مسکن در تهران چقدر است؟

وضعیت بازار مسکن در تهران | خانه چقدر گران شد؟

مسکن, قیمت مسکن, افزایش قیمت مسکن, علت افزایش قیمت مسکن, قیمت مسکن تهران, وضعیت بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن تهران,

وضعیت بازار مسکن در تهران | در دو ماه ابتدایی سال 97، بازار مسکن در تهران شاهد تغییرات زیادی بود. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی درباره بازار مسکن در تهران، متوسط قیمت مسکن در این شهر، به حدود متری 6 میلیون تومان رسیده است. گران ترین خانه ها در تهران متری 12 میلیون و 500 هزار تومان و ارزان ترین معاملات مسکن با قیمت متری دو میلیون و 700 هزار تومان سرگرفتند...

بانک مرکزی از افزایش قیمت مسکن و معاملات آن در تهران در دو ماه ابتدایی امسال خبر داده است.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری منتشر کرده است، متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی به حدود پنج میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با فروردین ۸.۲ و نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته تا ۳۴.۸ درصد افزایش قیمت دارد. بیشترین رشد متوسط قیمت مربوط به منطقه (۵) با ۵۳.۵ درصد و کمترین به منطقه (۱۶) با ۱۲.۳ درصد است. در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نیز بیشترین متوسط قیمت برای معاملات مسکن حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ است که هر دو مورد با افزایش قیمت همراه بوده است.

در مجموع در دو ماهه ابتدایی امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به همین دو ماهه در سال قبل ۳۲.۲ درصد افزایش دارد.

آمار بازار مسکن
اما آمارهای بانک مرکزی که از سامانه ثبت معاملات املاک و مستقلات مسکن استخراج شده، نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۱۹ هزار و ۱۰۰ واحد رسیده است که نسبت به فروردین ۲۷۸.۷ و در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته ۱۶.۷ درصد افزایش دارد. رشد قابل توجه حجم معاملات در اردیبهشت ماه را بانک مرکزی ناشی از تعداد کم معاملات ثبت شده در فروردین که متاثر از تعطیلات نوروز بوده، اعلام کرده است.

بررسی جزئیات این آمار در رابطه با توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا نیز نشان از آن دارد که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۴۳.۹ درصد بیشترین را به خود اختصاص داده‌اند که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۳.۷ درصد کاهش داشته و در مقابل سهم واحدهای شش تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزایش یافته است.

کجا گران تر شد؟
همچنین توزیع تعداد معاملات بر حسب مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که در بین مناطق ۲۲ گانه، منطقه ۵ با ۱۲.۸ درصد از کل معاملات بیشترین سهم را در تعداد قراردادهای مبایعه نامه داراست همچنین منطقه ۴ با ۸.۹ و منطقه ۲ با ۷.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در تهران به ۱۰ منطقه و ۲۹ درصد دیگر در سایر مناطق اتفاق افتاده است.

میزان افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران
در مجموع در دو ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان در تهران به دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۱ درصد افزایش دارد.

بر اساس این گزارش در جریان تحولات بازار مسکن، شاخص کرایه مسکن اجاری نیز در تهران ۱۱ درصد و در کل مناطق شهری تا ۹.۶ درصد افزایش دارد.