کشف ۲۸ میلیون دلار وجه نقد از خانه نخست‌وزیر سابق مالزی

بین الملل,نجیب رزاق

پلیس مالزی در بازرسی از اماکن متعلق به نخست‌وزیر سابق این کشور ۲۸ میلیون دلار پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه گران‌قیمت به دست آورده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «امار سینگ» رئیس اداره مبارزه با فساد پلیس مالزی، امروز- جمعه- در بازرسی از اماکن متعلق به «نجیب رزاق» نخست‌وزیر سابق این کشور مقادیر قابل توجهی پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه گرانقیمت به دست آورده است.

رئیس اداره مبارزه با فساد پلیس مالزی تصریح کرد که ارزش پول نقد به دست‌آمده در بازرسی از خانه مسکونی و دوازده آپارتمان و ساختمان متعلق به نخست‌وزیر سابق به بیش از ۲۸ میلیون دلار بالغ می‌شود. 

هفته گذشته، ماموران پلیس در تحقیق پیرامون گزارش‌ فساد مالی علیه نجیب رزاق، خانه مسکونی و چند محل دیگر متعلق به او را بازرسی کردند و مقادیری پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه قیمتی را توقیف کردند و با خود بردند.

امار سینگ گفته است که علاوه بر پول نقد، مقادیری جواهرات گرانبها و نزدیک به چهارصد کیف زنانه گران‌قیمت نیز در این بازرسی‌ها به دست آمده است. به گفته این مقام پلیس مالزی، برای تخمین ارزش کیف‌های توقیف شده، تصاویری برای سازندگان خارجی آنها ارسال خواهد شد. ظاهرا این کیف‌ها به همسر و دختر نخست‌وزیر سابق تعلق داشته است.

همسر نجیب رزاق به ولخرجی و زندگی اسراف‌آمیز به خصوص سفرهای خارجی برای خرید شهرت داشت و رسانه‌های مالزی گفته‌اند که انتشار خبر تعداد کیف‌های قیمتی توقیف شده صرفا باعث تشدید انزجار عمومی از او خواهد شد.

پیشتر نخست‌وزیر سابق برای ادای توضیحات به کمیسیون مبارزه با فساد دولتی فراخوانده شده که احتمال پیگرد قانونی او را افزایش می‌دهد. وی در سال ۲۰۰۹ به نخست‌وزیری مالزی رسید و تا انتخابات ۹ ماه سال جاری این سمت را در اختیار داشت.

در انتخابات پارلمانی روز ٩ مه ائتلاف حزبی «باریسان ناسیونال»، که برای شش دهه گذشته همواره اکثریت پارلمانی و دولت را در دست داشت از ائتلاف «پاکاتان هاراپان»، که «ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر اسبق مالزی آن را پایه‌گذاری کرده، شکست خورد. ماهاتیر محمد، ٩٢ ساله، از سال ١٩٨١ تا ٢٠٠٣ در سمت رهبر حزب باریسان ناسیونال، نخست‌وزیر مالزی بود و از او با عنوان معمار توسعه اقتصادی این کشور نام برده می‌شود.

کد N1884119