ترامپ: هنگام امضای برجام باید به سوریه و یمن نیز توجه می‌شد

سیاسی

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر با انتقاد از برجام آن را توافقی بد توصیف کرد و گفت که یکی از خواسته‌های مورد نظرش این است که فعالیت‌های موشکی ایران در منطقه پایان یابد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پس از دیدار با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یک کنفرانس خبری مشترک به تکرار ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نمای خود علیه  فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران پرداخت و گفت که اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد با مشکلاتی به مراتب بزرگ‌تر روبرو خواهد شد.

به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ترامپ برجام را یک توافق بد توصیف و تصریح کرد: ما می‌توانستیم توافقی بهتر با ایران داشته باشیم که منطقی باشد، اما من ماه‌هاست که می‌گویم این توافق مناسب نیست اما دست کم به ما اجازه داد تا سال 2025 بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران کنترل داشته باشیم.

وی با ادعای این‌که ایران از تروریسم حمایت می‌کند، مدعی شد: فرانسه و ایالات متحده در این خصوص نیز اتفاق نظر دارند که نمی‌توان به ایران اجازه داد تا سلاح هسته‌ای بسازد. این کشور باید به حمایت خود از تروریست ها در همه جا پایان بدهد. در منطقه خاورمیانه به هرجا که بروید، اثر انگشت ایران را در پشت سر مشکلات می‌بینید.

ترامپ افزود: من امیدوارم از حالا به بعد روی یک توافق جدید با ایران کار کنیم. من فکر می‌کنم که باید روی چهار موضوع تمرکز داشته باشیم. اول اینکه مانع از هرگونه فعالیت هسته‌ای ایران تا سال 2025 شویم که تاحدودی ذیل برجام حاصل شده است. دومین موضوع این است که اطمینان یابیم در دراز مدت هیچ فعالیت هسته‌ای در ایران وجود ندارد. سوم اینکه بتوانیم به فعالیت‌های موشکی ایران در منطقه پایان دهیم و چهارمین مسئله نیز این است که به یک راه‌حل سیاسی برای مهار ایران در منطقه، یمن، سوریه، عراق و لبنان دست یابیم.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا در نظر دارید در توافق با ایران بمانید، گفت: ما درباره این مسئله صحبت خواهیم کرد. مردم نظرات من را درباره این توافق می‌دانند. این یک توافق بسیار بد است. این توافق هرگز نمی‌بایست ایجاد می‌شد. ما می‌توانستیم یک توافق بهتر داشته باشیم که منطقی باشد. اما توافق با ایران وحشتناک است. ما 150 میلیارد دلار پرداخت کردیم. ما یک میلیارد و 800 میلیون دلار پول نقد به ایران دادیم. ما بسته‌های بزرگ پول نقد به ایران دادیم. آن کار دیوانگی و مضحک بود و نمی‌بایست هرگز اتفاق می‌افتاد. در هر حال ما درباره این مسئله گفت‌وگو خواهیم کرد.

ترامپ در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود افزود: فرقی نمی‌کند کجا بروید، به ویژه در خاورمیانه، ایران در پس مشکلات در هر جایی است، ایران پشت مشکلات در یمن و سوریه است. فرقی نمی‌کند این مشکلات کجا باشند، ایران پشت آنهاست. اکنون هم متاسفانه روسیه بیشتر و بیشتر دخیل و درگیر این مسائل می‌شود اما به نظر می رسد که ایران پشت هر مشکلی هست. کافی است فقط نگاه کنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. هر جایی که جنگجویان هستند، ایران نیز آنجا حضور دارد. ما اجازه نمی‌دهیم برخی اتفاقاتی که دارد می‌افتد، ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که ایرانی‌ها می‌گویند اگر توافق نقض شود برنامه هسته‌ای‌شان را از سر می‌گیرند، مدعی شد: برای آنها از سرگیری خیلی راحت نخواهد بود. آنها قرار نیست چیزی را از سر بگیرند و دوباره آغاز کنند. اگر آنها از سر بگیرند، با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد، مشکلاتی بزرگتر از مشکلاتی که تاکنون داشته‌اند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که هنگام امضای برجام باید به مسئله سوریه و یمن نیز توجه می‌شد.

ترامپ گفت: وقتی آنها توافق با ایران را انجام دادند، کاری که باید انجام می دادند این بود که مسئله سوریه نیز می‌بایست گنجانده می‌شد. وقتی می‌گویم مسئله سوریه نیز درنظر گرفته می‌شد، یعنی قبل از اینکه 150 میلیارد و همچنین یک میلیارد و 800 میلیون دلار به صورت پول نقد به ایران داده شود که رقمی باورنکردنی است.

وی ادامه داد: آنها باید توافق را به گونه‌ای ایجاد می‌کردند که دربرگیرنده یمن و همچنین دربرگیرنده دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه ازجمله عراق می‌بود، یعنی جاهایی که ایران در آنجا درگیر است اما آنها این کار را نکردند. پس می‌گویم که ما می‌خواهیم نیروهایمان به خانه بازگردند.  ما می خواهیم آنها به کشور بازگردند. اما می خواهیم جای پایی قوی و پایدار برجا بگذاریم. همین مسئله بخش قابل توجهی از بحثهای ما (با مکرون) بود.

ترامپ در ادامه با اشاره به ضرب‌الاجل تعیین شده برای اصلاح برجام گفت: هیچکس نمی‌داند که من می‌خواهم روز 12 ماه مه چه کاری انجام دهم. خواهیم دید که آیا بنده همان کاری را خواهم کرد که برخی انتظار دارند و اینکه آیا این کار امکان‌پذیر خواهد بود یا خیر تا به توافق جدیدی دست پیدا کنیم که پایه های محکمی داشته باشد. زیرا توافق هسته‌ای ساختاری بد دارد، در حال فروریختن است و هرگز و هرگز نباید منعقد می‌شد. باید منتظر ماند و دید که روز دوازدهم مه چه اتفاقی رخ خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری مدعی شد که حمله به سوریه برای هدف قراردادن برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه بوده است.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور آمریکا در حالی ادعای واهی خود علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران را تکرار می‌کند که واقعیت نشان می‌دهد آمریک و متحدانش به‌ویژه در خاورمیانه عامل اصلی هرگونه اختلاف و ناآرامی در این منطقه و در نتیجه بی‌ثباتی و جنگ‌های سوریه و یمن هستند اما آمریکایی‌ها همواره تلاش می‌کنند ایران را برای مشکلات منطقه مقصر جلوه دهند.

ترامپ همچنین مدعی است که از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران کار دشواری خواهد بود. در همین راستا علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: از قدرت کامل برای از سرگیری مطلوب فعالیت‌های هسته ای برخورداریم.

وی در ادامه اظهار داشت:‌ جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتما اقدامات تعجب برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد.

وی همچنین در واکنش به موضع رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام گفت:‌ متاسفانه از روز آغاز اجرای تعهدات طرف مقابل به اشکال مختلف کارشکنی انجام داده است . البته بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است.

شمخانی افزود: آمریکا چه خارج شود و چه اجرا نکند چه این قرارداد یکپارچه را با تعلل و تاخیر اجرا کند برای ما چنین مساله‌ای به مصلحت نیست.

انتهای پیام

کد N1866349