آشنایی با روش تهیه شیرینی دانمارکی

شیر,تغذیه,تخم مرغ,مجله دستور العمل شیرینی پزی

همشهری آنلاین: شیرینی دانمارکی یکی از پرطرفدارترین شیرینی‌ها است که می‌توانید آن را براحتی در منزل تهیه کنید.

  • مواد لازم براي تهيه شیرینی دانمارکی

شیر گرم 2/3 لیوان . روغن 1/3 لیوان . آرد 3 و نیم لیوان . شکر 4 قاشق غذاخوری . تخم مرغ 2 عدد

کره 200 گرم . پودر خمیر مایه 2 قاشق چای‌خوری . نمک يك قاشق چای خوری . اسانس وانیل مقداری

کرم شیرینی برای داخل شیرینی . زرده تخم مرغ برای رومال شیرینی . شکر و آب برای شیره شیرینی

  • طرز تهیه شیرینی دانمارکی

 شیر گرم ( شیر داغی که دست را نسوزاند ) ، پودر خمیرمایه ، نمک ، يك قاشق چای‌خوری شکر و يك قاشق غذاخوری آرد را باهم مخلوط کنید و 10 دقیقه کناری قرار دهید تا پف کند ، پس از 10 دقیقه تخم‌مرغ‌ها را به مخلوط خمیر مایه اضافه و مخلوط کنید.

باقی مانده آرد ، شکر و وانیل را باهم مخلوط کنید سپس به مواد دیگر اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید ، روغن را نیز در آخر اضافه کنید سپس ورز دهید تا خمیر لطیفی بدست بیاید که به دست نچسبد ، خمیر را داخل کاسه‌ای که چرب شده قرار دهید و روی آن را بپوشانید سپس به مدت يك ساعت در جای گرمی قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.

پس از اینکه حجم خمیر دو برابر شد از کاسه خارج کنید ، روی سطح کار آرد بپاشید و خمیر را با وردنه پهن کنید ، کره نرم شده را روی سطح خمیر پخش کنید و خمیر را لوله کنید سپس با وردنه خمیر را صاف کنید و روی آن را با کیسه فریزر بپوشانید و 10 دقیقه استراحت دهید ، 3 بار دیگر این کار را تکرار کنید ( لوله کنید ، صاف کنید و 10 دقیقه استراحت دهید ، این کار برای ترد شدن شیرینی  مي‌باشد ).

پس از انجام مراحل بالا خمیر شیرینی را با وردنه نازک پهن کنید و بصورت دایره بزرگی اطراف ان را ببرید سپس این دایره با به 8 قسمت مساوی برش بزنید ، داخل هر تکه خمیر کمی پودر قند و يك قاشق غذاخوری کرم مخصوص شیرینی دانمارکی بریزید و همانند شکل شیرینی را بپیچید.

ته سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و خمیرها را با فاصله روی آن قرار دهید ، 30 دقیقه بگذارید خمیرها استراحت کنند سپس يك زرده تخم مرغ زده شده را روی خمیرها بمالید ، سینی را داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کرده‌اید و گرم شده است به مدت 15 - 20 دقیقه قرار دهید تا روی شیرینی‌ها طلایی شود.

در این فاصله که شیرینی‌ها میپزد شیره را آماده کنید ، نصف لیوان شکر را با 1/3 لیوان آب و يك قاشق چای خوری آبلیمو مخلوط کنید و داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و غلیظ شود ، شیرینی‌ها را پس از پخت از فر خارج کنید و با قلم‌مو شیره را روی سطح شیرینی بزنید و پس از اینکه شیرینی‌ها خنک شدند سرو کنید.

منبع:irancook.ir