تصادف ساختگی هم مانع از کشف جنایت نشد

حوادث

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری عاملین قتل عمدی خبر داد که قصد داشتند تا به شیوه ایجاد تصادف ساختگی و فرار از صحنه جنای ، مانع از کشف جنایت خود شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ کارآگاه حمید مکرم در توضیح نحوه تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع فوت مشکوک عنوان داشت : " ساعت ۲۱:۰۰ مورخه ۲۹/۰۴/۱۳۹۶ و از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ به کلانتری ۱۶۹ مشیریه اعلام شد که یک خودرو پژو ۲۰۶ سفید رنگ پس از تصادف با یک عابر پیاده از محل متواری شده ؛ با حضور مأمورین کلانتری در محل و اعلام خبر فوت "اکبر . ف" ( ۶۵ ساله ) به علت شدت جراحات ناشی از تصادف ، پرونده مقدماتی با موضوع فوت مشکوک تشکیل و جهت رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت "

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس پایتخت با اشاره به شناسایی خودرو ۲۰۶ متواری شده از صحنه ی جنایت از میان بیش از ۵۷۰۰ خودرو مشابه عنوان داشت : " کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ با بررسی اظهارات دو شاهد صحنه تصادف و همچنین تصاویر به دست آمده از دوربین های مداربسته ، در حالی موفق به شناسایی تصویر خودرو ۲۰۶ سفید رنگ متواری شده از صحنه جنایت شدند که امکان شناسایی هویت مالک ۲۰۶ از طریق تصاویر دوربین های مداربسته وجود نداشت ؛ با این وجود و با انجام اقدامات ویژه پلیسی ، کارآگاهان با همان اطلاعات بسیار اندک بدست آمده از خودرو ۲۰۶ ، سرانجام موفق به شناسایی خودرو ۲۰۶ به شماره پلاک ایران ۳۳/*** ن ۹۶ شدند " .

سرهنگ حمید مکرم در ادامه ی توضیحات این پرونده گفت : " همزمان و با توجه به اظهارات خانواده متوفی ، کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس اطلاع پیدا کردند که حدود ۱۳ سال پیش ، افرادی ناشناس با سندسازی اقدام به ساخت و ساز غیرقانونی در ملک متعلق به متوفی در منطقه مشیریه کردند که با طرح شکایت این شخص در مراجع قضایی ، نهایتا این افراد از سوی دادگاه و طی حکم قطعی محکوم به بازپس دادن ملک و همچنین پرداخت جریمه چند میلیاردی به متوفی شدند " .

سرهنگ مکرم در ادامه افزود : با شناسایی مالک خودرو ۲۰۶ سفید رنگ به نام مجید . ش ( ۴۷ ساله ) در منطقه مشیریه ، این شخص روز چهارشنبه مورخه ۱۶/۱۲/۱۳۹۶ دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل منتقل شد . وی در اظهارات اولیه مدعی شد که هیچ شناخت و آشنایی با متوفی ندارد و در ادامه نیز منکر هرگونه تصادف با خودرو ۲۰۶ شخصی اش در طول یک ماه گذشته شد .

سرهنگ مکرم با اشاره به شناسایی دومین متهم در این پرونده عنوان داشت : در ادامه رسیدگی به پرونده و با توجه به شواهد و دلایل ارائه شده از سوی کارآگاهان ، نهایتا متهم اصلی پرونده لب به اعتراف گشود و ضمن اعتراف صریح به رانندگی خودرو ۲۰۶ در زمان ارتکاب جنایت به شیوه ایجاد تصادف ساختگی ( صوری ) ، شخص دومی را نیز به عنوان همدست خود به نام جعفر . م ( ۴۵ ساله ) معرفی کرد که این شخص نیز در همان مورخه ۱۶/۱۲/۱۳۹۶ دستگیر و پس از انتقال به اداره دهم ، در همان مراحل اولیه ی تحقیقات صراحتا به معاونت در جنایت اعتراف کرد .

اعترافات متهم اصلی پرونده :

متهم اصلی پرونده در اعترافاتش به کارآگاهان گفت : "پس از صدور رأی دادگاه تصمیم به گرفتن انتقام گرفتم ؛ با همدستی یکی از همسایگان خود به نام "جعفر . م" - مالک یکی از واحدهای ساختمان متوفی - اقدام به طراحی نقشه [جنایت ] به شیوه ایجاد تصادف ساختگی گرفتیم ؛ [شب جنایت ] ، حدود نیم ساعت قبل از تصادف در محدوده مغازه متوفی حاضر شدیم ؛ به محض خارج شدن متوفی از مغازه وی را تعقیب کردیم ؛ ناگهان متوفی در میانه ی راه با جدول خیابان تصادف کرد و برای بررسی میزان خسارت تصادف از ماشین شخصی ( خودرو مزدا ۳ ) پیاده شد ؛ در همین لبحظه سرعت ماشین را زیاد کرده ، به سمت متوفی حرکت کرده و به شدت با ماشین به او کوبیده و پس از آن به سرعت از محل دور شدیم " .

سرهنگ کارآگاه حمید مکرم ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، در پایان این خبر به خبرنگار مهر گفت : " با توجه به اعترافات صریح متهمین و صدور قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران ، متهمین جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند " .

کد N1842403