تصویب قطعنامه آتش‌بس ۳۰ روزه سوریه در شورای امنیت

بین الملل,شورای امنیت سازمان ملل متحد,قطعنامه آتش‌بس ۳۰ روزه سوریه

قطعنامه برقراری آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه به اتفاق آرا در شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا به نقل از راشا تودی، قطعنامه پیشنهادی سوئد و کویت برای برقراری آتش‌بس ۳۰ روزه در سوریه به اتفاق آرا در شورای امنیت به تصویب رسید.

شورای امنیت پس از بررسی چند روزه این قطعنامه، سرانجام امروز-شنبه- درباره آن رای‌گیری کرد که به تصویب این قطعنامه منجر شد.

مذاکرات درباره قطعنامه پیشنهادی کویت و سوئد [keyword]برای آتش‌بس در غوطه شرقی در حومه دمشق پنجشنبه به نتیجه رسید و اعلام شد که روز جمعه در این زمینه رای‌گیری خواهد شد. اما مذاکرات روز جمعه نیز به نتیجه نرسید و گفته می‌شود امروز- شنبه- در این خصوص رای‌گیری می‌شود.

«منصور ایاد العتیبی» سفیر کویت در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت گفته است، پیش‌نویس برای پایان دادن به کشتار در غوطه شرقی و دیگر مناطق سوریه ظهر شنبه( به وقت محلی) به رای گذاشته می‌شود.

منصور ایاد العتیبی اضافه کرده است، مذاکرات اکنون بر سر مفاد بخشی از این پیش‌نویس در خصوص توقف خشونت‌ها ۷۲ ساعت پس از تصویب قطعنامه متمرکز است.

پیش‌نویس این قطعنامه پیش‌بینی کرده است که ۷۲ ساعت پس از تصویب قطعنامه، باید در غوطه شرقی آتش‌بس برقرار شود و ۴۸ ساعت پس از آن هم اجازه تحویل کمک‌ها و خروج از منطقه برای دریافت خدمات پزشکی داده شود.

«اولاف اسکوگ» نماینده سوئد در سازمان ملل متحد نیز گفته است: «ما هنوز نتوانستیم به طور کامل اختلافات را بر طرف کنیم. ما از تلاش‌ها در این زمینه دست نخواهیم کشید. امیدوارم بتوانیم یک قطعنامه مفید، معنی‌دار و موثر را شنبه تصویب کنیم.»

گفته می‌شود دلیل تاخیر در رای‌گیری پیشنهاد روسیه در خصوص پیش نویس سوئد و کویت است که خواستار انجام اصلاحاتی «عینی و واقع‌گرا» در این پیش‌نویس شده است.

کد N1831990