​دستگاه‌های مسئول مراقب سواستفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی باشند / دریافت تسهیلات ۲ میلیارد دلاری برای پروژه‌های محیط‌زیستی در برنامه ششم

مجلس,محمدرضا تابش,فراکسیون محیط زیست مجلس,نمایشگاه محیط زیست

​رییس فراکسیون محیط زیست مجلس از هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست بازدید و با مدیران و فعالان این عرصه به گفت‌وگو پرداخت و ضمن تشریح بازدید ۳ ساعته از هفدهمین نمایشگاه محیط زیست، در این رابطه گفت که ​دستگاه‌های مسئول مراقب سواستفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد زیست‌محیطی باشند.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به بازدید که بیش از سه‌ساعته امروز خود از هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، با بیان اینکه شرایط امروز محیط زیست ایران بسیار شکننده است، اعلام کرد: در این شرایط دولت و بخش خصوصی لازم است تا به تعهدات‌شان نسبت به محیط زیست عمل کنند.

لزوم تلاش هماهنگ بخش‌های مختلف حاکمیت برای جلوگیری از تخریب محیط زیست

وی با اشاره به حمایت و توجه رهبر معظم انقلاب به مقوله محیط زیست، خاطرنشان کرد: حال که با برخی بی‌تدبیری‌ها، بردباری طبیعت به حداقل ممکن رسیده است، تمامی بخش‌های مختلف حاکمیت، باید هماهنگ و با برنامه به یاری محیط زیست رو به تخریب کشور بشتابند.

عضو شورای‌عالی حفاظت از محیط زیست با اشاره به عدم بازدارندگی اقداماتی که تاکنون در زمینه مقابله با تخریب محیط زیست انجام شده، اظهار داشت: سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در کنار دولت اقدامات موثر داشته و دارند که البته دستگاه‌های مسئول باید مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از سوءاستفاده از این تشکل‌های مردمی را ضمن جلوگیری از دلسردی آنان، داشته باشند.

رییس فراکسیون محیط زیست و‌ توسعه پایدار مجلس همچنین با ملاقات خود با مدیران زیست‌محیطی شرکت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی حاضر در نمایشگاه اشاره کرد و در این رابطه تاکید کرد: در این جلسه از ایشان خواستیم برنامه‌های خود برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه محیط زیست در مناطق محل اسقرارشان را به فراکسیون محیط زیست مجلس گزارش دهند تا حمایت قانونی لازم از آن‌ها در مجلس انجام شود.

دریافت تسهیلات  ۲ میلیارد دلاری برای پروژه‌های محیط‌زیستی در برنامه ششم

تابش خطاب به این فعالان و مدیران شرکت‌های بزرگ، گفت: این ایفای تعهد، هم باعث پایداری فعالیت اقتصادی آن‌ها از طریق پاسخ به دغدغه‌های مردم می‌شود، هم به محیط زیست کمک خواهد کرد؛ چرا که در برنامه ششم توسعه بخش خصوصی می‌تواند تا حدود ۲ میلیارد دلار در پروژه‌های مستقیم و غیرمستقیم محیط زیستی از صندوق ذخیره ارزی تسهیلات دریافت کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص مصوبه اخیر شورای عالی محیط زیست در زمینه کاهش مناطق حفاظت شده کشور گفت: بخشی از این مصوبه مربوط به دولت نهم بود که باید به آن وجهه قانونی بخشیده می‌شد و در بخش دیگر کمک به اشتغال و توسعه مدنظر دولت فعلی بود.

تابش در پایان تصریح کرد: البته معتقدم که باید وقت‌گذاری و تامل بیشتری در این زمینه می‌شد تا به دغدغه مردم نیز پاسخ لازم داده شود. امیدواریم حداقل در اجرای مصوبه دقت لازم صورت پذیرد تا منافع آن به محیط زیست هم برسد.

کد N1831470