گشایش سفارت آمریکا در قدس اشغالی در ماه مه

بین الملل,سفارت آمریکا,قدس اشغالی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد سفارت این کشور در ماه مه از تل‌آویو به قدس منتقل می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته اعلام کرد سفارت این کشور در ماه مه به قدس منتقل می‌شود.

نائورت گفته است: «برای برداشتن این گام تاریخی بسیار خوشحالیم و پیش‌بینی ما این است که بازگشایی سفارت در ماه مه خواهد بود.»

پیشتر در همین روز یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که سفارت این کشور در اسرائیل، سه ماه دیگر به قدس منتقل خواهد شد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل ژوئیه در اقدامی خودسرانه قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان آغاز روند انتقال سفارت از تل‌آویو به این شهر اشغالی را امضا کرد.

پس از آن «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، ماه گذشته در سفر به اراضی اشغالی گفت که سفارت این کشور تا پایان سال ۲۰۱۹ به قدس منتقل خواهد شد.

اما روز گذشته یک دیپلمات ارشد آمریکایی ارزیابی کرد که سفارت این کشور در قدس عملا سه ماه دیگر گشایش یابد.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، در روزهای گذشته برنامه‌ای را در خصوص تدابیر امنیتی برای فعالیت سفارت آمریکا در قدس امضا کرده بود.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در اسرائیل به تازگی خود هرچه بیشتر در قدس اقامت دارد و بعد از انتقال رسمی سفارت نیز، دفتر کار او در ساختمان کنونی کنسولگری آمریکا در منطقه «آرنونا» در قدس برقرار خواهد شد.

پس از آنکه رسانه‌های اسرائیل تاریخ چهاردهم ماه مه، ۲۴ اردیبهشت را برای انتقال سفارت آمریکا ذکر کردند، «ییسرائل کاتز» وزیر اطلاعات این رژیم تأیید کرد که اقدام آمریکا با هفتادمین سال تشکیل اسرائیل مرتبط است.

کد N1831102