علت درگیری دراویش | ناگفته های درگیری در خیابان پاسداران تهران

دراویش, دراویش گنابادی, درگیری دراویش گنابادی, درگیری دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی, عکس دراویش گنابادی, عکس درگیری دراویش گنابادی, نورعلی تابنده, گلستان هفتم, درگیری گلستان هفتم, منزل نورعلی تابنده, مجذوبعلیشاه, دراویش خاکسار, دراویش گنابادی چه می گویند, درگیری امروز دراویش, درگیری امروز, عکس درگیری امروز, درگیری در تهران, دستگیری دراویش گنابادی, درگیری با دراویش گنابادی, قطب دراویش گنابادی, خانه نورعلی تابنده, دستگیری نورعلی تابنده, درگیری دراویش, ماجرای درگیری دراویش, تجمع دراویش, علت درگیری دراویش, ماجرای درگیری دراویش گنابادی, تجمع دراویش گنابادی, علت درگیری دراویش گنابادی, ماجرای دراویش, ماجرای دراویش گنابادی, عکس دراویش, عکس درگیری دراویش, عکس دراویش گنابادی, عکس درگیری دراویش گنابادی, پیام نورعلی تابنده, جزئیات دراویش گنابادی, جزئیات درگیری دراویش, جزئیات درگیری دراویش گنابادی, چرا دراویش تجمع کردند, تجمع دیروز تهران, تجمع دیروز, درگیری امروز پاسداران, درگیری امروز در پاسداران, درگیری دراویش, شهادت مامور نیروی انتظامی, شهادت مامور ناجا, علت درگیری دراویش, علت درگیری دراویش گنابادی, علت درگیری در پاسداران, ماجرای دراویش گنابادی, علت درگیری در خیابان پاسداران, ماجرای درگیری پاسداران, یاور محمد ثلاث,

علت درگیری دراویش | درگیری دراویش در خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران، اطراف نورعلی تابنده موجب شهادت پنج تن شد. با پایان ضرب الاجل پلیس و دستگیری 300 تن از دراویش در سحرگاه اول اسفند، ماجرا به پایان رسید، اما سوالی که بدان پاسخ داده نشد، این بود که علت درگیری دراویش چیست؟! این گزارش، به آن سوال می پردازد...

خيابان پاسداران تهران، دوشنبه‌شب تلخي را از سر گذراند؛ شب نيمه‌تعطيلي که در آن شهادت چند نفر از مأموران نيروي انتظامي جوي از غم، اندوه و وحشت را بر خيابان گلستان هفتم حاکم کرد. ماجرا از اين قرار بود که در پي بازداشت يکي از درويشان گنابادي در کلانتري ١٠٢ پاسداران، جمعي در مقابل کلانتري تجمع کردند. در پي تلاش براي پراکنده‌کردن جمعيت معترض، درگيري‌هايي بين نيروي انتظامي و تجمع‌کنندگان به وقوع پيوست. تنش پس از آن به خيابان «گلستان هفتم»، محل سكونت نورعلي تابنده، قطب درويشان گناآبادی، كشيده شد. در ادامه، فردي با اتوبوس به صف مأموران زد که در نتيجه اين برخورد، سه نفر از نيروهاي انتظامي، گروهبان‌يکم محمدعلي بايرامي و گروهبان‌يکم رضا امامي از نيروهاي کادر يگان امداد و سرباز وظيفه رضا مرادي‌علمدار به شهادت رسيدند. همچنين يک خودروي سمند نيز در اقدامي مشابه، باعث به‌شهادت‌رسيدن يکي از نيروهاي بسيجي شد.
روايت خبرگزاري فارس
خبرگزاري فارس در گزارش خود از حادثه خيابان پاسداران چنين نوشت: «در ناآرامي‌هاي دوشنبه‌شب گذشته خيابان پاسداران، تا ساعت چهار بامداد متأسفانه ۳۰ نفر از مأموران نيروي انتظامي مصدوم و مجروح شدند. همچنين علاوه بر شهادت سه مأمور ناجا، يک بسيجي با ضربات سلاح سرد و يک بسيجي ديگر به وسیله خودروي سمند اغتشاشگران به شهادت رسيد. پليس بعد از اين ضرب‌الاجل وارد عمل شد و ٣٠٠ نفر از آشوبگران خيابان پاسداران و رانندگان خودروهاي مرگ و عناصر و ضاربان اصلي شهادت سه مأمور ناجا و دو بسيجي را دستگير کرد. لازم به ذکر است تلاش مضاعف پليس براي مذاکره با سردمداران اين آشوب، جواب نداد و پليس بعد از پايان ضرب‌الاجل اعلام‌شده، بيش از ٣٠٠ نفر از آنها را دستگير کرد. متأسفانه در حادثه آشوب دراويش گنابادي، ٣٠ نفر از مأموران ناجا نيز مجروح شدند؛ البته تعدادي از آشوبگران نيز مصدوم شدند. پاک‌سازي محل و خيابان‌هاي اطراف تا ساعت ٠٤:٣٠ بامداد انجام شد».
اين خبرگزاري بعدا اعلام کرد بسيجي دوم در کما به سر مي‌برد و شهيد نشده است: «در جريان آشوب‌هاي دوشنبه‌شب گذشته برخي از دراويش فرقه گنابادي در خيابان پاسداران تهران، يک نفر از نيروهاي بسيجي حاضر در ميدان به نام محمدحسين حداديان به شهادت رسيده است. بنا بر اين گزارش، يک نفر ديگر از نيروهاي بسيج نيز به دليل بالابودن ميزان جراحات وارده، در کما به سر مي‌برد».
دستگيري ٣٠٠ درويش
سردار سعيد منتظر‌المهدي، سخنگوي نيروي انتظامي، نیز در گفت‌وگو با فارس درباره آنچه رخ داده، گفت: «دوشنبه‌شب گذشته نيروي انتظامي در عملياتي پس از تعيين ضرب‌الاجل براي آشوبگران خيابان پاسداران و پايان اين ضرب‌الاجل در ساعت چهار بامداد، آتش برافروخته‌شده از سوی مخلان نظم و امنيت را خاموش و عناصر اصلي را دستگير کرد».
او با اشاره به پايان آشوب در ٤:٣٠ بامداد سه‌شنبه و پاک‌سازي محل و خيابان‌هاي اطراف، افزود: «بيش از ٣٠٠ نفر از دراويش که در بين آنان رانندگان خودروهاي مرگ (اتوبوس و سمند) و نيز ضاربان و عناصر اصلي به چشم مي‌خورد، دستگير شدند».
سخنگوي ناجا با اشاره به زخمي و مجروح‌شدن ٣٠ نفر از مأموران حاضر در صحنه، گفت: «تعدادي از آشوبگران نيز مصدوم شدند».
روايت سردار کوثري از ناآرامي‌ها
سردار اسماعيل کوثري، جانشين قرارگاه ثارالله سپاه تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاري ايلنا وضعيت پيش‌آمده در خيابان پاسداران را اين‌گونه روايت کرد: «دوشنبه‌شب گذشته و بر اساس تصميم شوراي تأمين استان، خواسته شد افرادي که ادعا شده براي حفاظت از ساختمان نورعلي تابنده آمده‌اند، محل را ترک کنند. دو بار با اين افراد صحبت شد؛ اما آنها گوش نکردند. بنابراين تصميم به جمع‌آوري آنها گرفته شد».
کوثري در پاسخ به اين سؤال که آيا ناآرامي در خيابان گلستان هفتم روز گذشته نیز ادامه داشته است؟ گفت: «خير؛ نيروي انتظامي منطقه را در اختيار داشته و بر آنجا تسلط دارد. قطعا به کسي اجازه داده نخواهد شد در منطقه يا مناطقي ناامني ايجاد کند و بخواهد با قلدري يک منطقه را در اختيار بگيرد. مسئوليت برقراري امنيت با نيروي انتظامي و سپس نيروهاي امنيتي است».
روايت حميد فرخ‌نژاد از پنجره خانه‌اش
حميد فرخ‌نژاد، بازيگر سينما و تلویزيون، در صفحه اينستاگرام خود درباره وقايع خيابان پاسداران نوشت: «متأسفانه ديشب به دليل اشراف منزلم به گلستان هفتم، شاهد درگيري گسترده در اين محل بودم. شهادت مي‌دهم اگر درايت نيروي انتظامي نبود ماجراجويي و عصبانيت دراويش منجر به فاجعه‌اي با تلفات انساني بالا مي‌شد. تشکر مي‌کنم از عملکرد عاقلانه و حرفه‌اي نيروي انتظامي و تسليت مي‌گويم به خانواده نيروهاي ازدست‌رفته ناجا. کاش عقلاي هر دو طرف نقش پررنگ‌تري براي جلوگيري از اين دست برخوردها ايفا مي‌کردند».
پيام قطب
اوايل صبح روز گذشته در حالي که دراويش همچنان در خيابان پاسداران حضور داشتند، ويدئويي از نورعلي تابنده، قطب دراويش گنابادي، منتشر شد که در آن به دروايش توصيه کرد: «... فقرا (اشاره به دراويش) بروند در خانه‌هايشان بنشينند... نگران من نباشند، من هيچ نگراني‌ای ندارم.. از روي احساسات کاري نکنند که به ديگران صدمه بزنند و بدنامي باقي بماند، ولي در مقام دفاع هرکاري مي‌توانيد بکنيد».
توضيحات محمد ثلاث
خبرگزاري فارس با محمد ثلاث كه متهم است راننده اتوبوسي بوده که باعث کشته‌شدن سه مأمور نيروي انتظامي شده، گفت‌وگويي انجام داده که فيلم آن منتشر شد. او در اين فيلم مي‌گويد: «رفتيم براي تجمع دم کلانتري که اخوي را آزاد کنند، نيروهاي کلانتري رسيدند... عصباني شدم و رفتم داخل جمعيت... چون من راننده اتوبوس بودم، نشستم پشت اتوبوس... اتوبوس مال من نبود. مال يه بنده‌خدايي است. من آن لحظه اصلا حاليم نشد. من قصد نداشتم... فقط گاز دادم رو به جلو. اختيار دست خودم نبود. تسليت مي‌گيم. ديگه کار شده ديگه. ما اعداميم ديگه. ديگه شده ديگه. ما هم دو تا بچه داريم و يه عمر تلاش کرديم زندگي موفقي داشته باشيم. ولي شده ديگه».
اعلام برائت درويشان
فرهاد نوري، يکي از دراويش، در گفت‌وگويي که با خبرگزاري ايسنا انجام داده، انتساب ثلاث به اين فرقه را تکذيب کرده است. نوري با تکذيب هرگونه عامليت به‌شهادت‌رسيدن مأموران نيروي انتظامي توسط درويشان در تهران، گفت: «اتفاقي که شب گذشته افتاد، باعث ناراحتي ما شد، در مسلک و مرام درويش‌ها انجام چنين حرکت‌هايي وجود ندارد. دراويش هيچ‌گاه خشونت‌طلب و عامل آغازکننده درگيري نبودند». او افزود: «دراويش هيچ‌گاه نمي‌خواستند اين اتفاقات بيفتد. آنها همواره تجمعاتي مسالمت‌آميز داشته‌اند، اما درباره اتفاقات ديشب (دوشنبه‌شب) بايد ديد که چه کساني مي‌خواهند از اين اغتشاشات سود ببرند و تقصير را بر گردن دراويش بيندازند». او تأکيد کرد که آغازکننده ماجراي دوشنبه‌شب نه نيروي انتظامي و نه دراويش بودند.
واکنش‌ها در فضاي مجازي
با پخش تصاوير خيابان پاسداران اما موجي از واکنش‌ها فضاي مجازي را درنورديد. بخش عظيمي از اين واکنش‌ها اين بود که فيلم‌هاي اقدام راننده اتوبوس را با هشتگ‌هايي با عنوان «دراويش داعشي» منتشر کرده و خواستار برخورد با اين گروه شدند. يكي از پربحث‌ترين اين واکنش‌ها، توييت عطالله مهاجراني بود که به نوعي فضاي انتشار توييت‌هايي با مضامين مشترک را داغ کرد. او نوشته بود: «اين پرسش مطرح است که چگونه دراويش نقشبندي در عراق جذب شدند، با خودم مي‌گفتم عزت ابراهيم که صوفي نقشبندي و بعثي قهاري بود، اين پيوند را برقرار کرد. اما درويش گنابادي ايران چگونه با اتوبوس مثل داعشي‌ها مأموران انتظامي را زير گرفته است؟ رفتاري وحشيانه و جنايتکارانه و محکوم»؛ با اين حال بخشي از کاربران فضاي مجازي خواستار تفکيک بين اقدام يک نفر و درويشان شدند. علي شکوري‌راد نيز چنين توييت کرده «ماجراى ديشب در خيابان پاسداران بسيار غم‌انگيز و حيرت‌آور است. نه فقط به خاطر تلفات و خسارات. به‌خاطر ازدست‌رفتن كنترل در دو طرف ماجرا. سه شهيد، تعدادى مجروح، دو راننده قاتل، خسارات به اموال عمومى و مردم».
برخي هم مثل عبدالله رمضان‌زاده در توييتي نوشته بود: «حمله تروريستي با اتوبوس به افراد نيروي انتظامي غير قابل قبول و منجر به گسترش خشونت مي‌شود. توسل به خشونت از ناحيه هرکس محکوم است».
علي تاجرنيا: عدم توجه به شيوه‌هاي تعاملي باعث چنين وقايعي مي‌شود
اما چه موضوعي سبب شد تا درگيري خيابان گلستان به چنين خشونتي بينجامد و براي جلوگيري از رخدادهاي پيش‌آمده چه بايد کرد؟ اين پرسشي است که علي تاجرنيا عضو شوراي مرکزي اتحاد ملت در گفت‌وگو با «شرق» در پاسخ به آن گفت: «در دنياي امروز برخورد با مسائل حاشيه‌اي و اعتراضي در مقابل دولت‌ها بر اساس يک‌سري رفتارهاي نرم‌افزاري و تعاملي شکل مي‌گيرد. در کشور ما به دليل تنوعات قومي و مذهبي اين مسئله بيش از نقاط ديگر بايد مورد توجه باشد و سعي کنيم مسائلي از اين دست را در فضايي مسالمت‌آميز حل کنيم».
اين فعال سياسي افزود: «درباره آنچه توسط فرد منتسب به دراويش انجام شد هم بايد گفت که حاکميت حق دارد در مواردي که احساس کند امنيت شهروندان و کشور در خطر است با رفتار‌هايي از اين دست برخورد کند».
او درباره خشونت و حمله به مأموران نيروي انتظامي هم گفت: «تمام گرايش‌هاي موجود در کشور و حتي خارج از کشور که مخالف نظام هستند اين اقدام را تقبيح کردند و آنچه را كه اتفاق افتاده باعث گسترش خشونت دانسته‌اند. همين موضوع فضاي سنگيني را در مقابل دراويش ايجاد کرد و آثار چنين فضايي به نظرم خيلي بيشتر از برخوردهاي امنيتي است که احتمالا با اين گروه صورت گرفته يا صورت خواهد گرفت». تاجرنيا همچنين راهکارهايي را براي جلوگيري از چنين وقايعي پيشنهاد داد: «مهم اين است که دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي اولا در برابر رفتارهايي که از سوي شهروندان صورت مي‌گيرد، خويشتن‌داري به خرج دهند و در عين حال از ظرفيت‌ نيروهاي اجتماعي و گروه‌هاي بانفوذ براي حل اين مسائل بهره‌برداري کنند و تا جايي که امکان دارد، از برخوردهاي فیزیکی بپرهيزند».
عبدالکريم حسين‌زاده، نايب‌رئيس فراکسيون اميد هم درباره اين واقعه به «شرق» گفت: «بايد بپذيريم ايجاد بسترهاي لازم براي طرح آزادانه مطالبات و اعتراضات مردم در هر سطحي، بهتر از کشته‌شدن شهروندان است؛ حال در هر لباسي چه انتظامي چه شهروند عادي. هر روز اعتراضات در کشور و در موضوع خاصي رخ مي‌دهد، قطعا سامان‌ندادن به اين اعتراضات و به‌وجودنياوردن بسترهاي لازم کشور را دچار بي‌ساماني خواهد کرد».
#دراویش # دراویش گنابادی # درگیری دراویش گنابادی # درگیری دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی # عکس دراویش گنابادی # عکس درگیری دراویش گنابادی # نورعلی تابنده # گلستان هفتم # درگیری گلستان هفتم # منزل نورعلی تابنده # مجذوبعلیشاه # دراویش خاکسار # دراویش گنابادی چه می گویند # درگیری امروز دراویش # درگیری امروز # عکس درگیری امروز # درگیری در تهران # دستگیری دراویش گنابادی # درگیری با دراویش گنابادی # قطب دراویش گنابادی # خانه نورعلی تابنده # دستگیری نورعلی تابنده # درگیری دراویش # ماجرای درگیری دراویش # تجمع دراویش # علت درگیری دراویش # ماجرای درگیری دراویش گنابادی # تجمع دراویش گنابادی # علت درگیری دراویش گنابادی # ماجرای دراویش # ماجرای دراویش گنابادی # عکس دراویش # عکس درگیری دراویش # عکس دراویش گنابادی # عکس درگیری دراویش گنابادی # پیام نورعلی تابنده # جزئیات دراویش گنابادی # جزئیات درگیری دراویش # جزئیات درگیری دراویش گنابادی # چرا دراویش تجمع کردند # تجمع دیروز تهران # تجمع دیروز # درگیری امروز پاسداران # درگیری امروز در پاسداران # درگیری دراویش # شهادت مامور نیروی انتظامی # شهادت مامور ناجا # علت درگیری دراویش # علت درگیری دراویش گنابادی # علت درگیری در پاسداران # ماجرای دراویش گنابادی # علت درگیری در خیابان پاسداران # ماجرای درگیری پاسداران # یاور محمد ثلاث
کد N1829236