پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعای کذب یکی از جراید درباره برجام

سیاست خارجی,وزارت امور خارجه,وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران,وزارت امور خارجه ایران

روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعای کذب و نادرست یکی از جراید کشور پاسخ داد.

 

به گزارش ایلنا، متن پاسخ روابط عمومی وزارت امور خارجه به شرح زیر است: 

یکی از جراید کشور در شماره امروز خود  (۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ) با عنوان «جزئیات تازه از پرونده جاسوس برجامی» مطالبی در خصوص «برجام» ذکر کرده است که به وضوح نادرست و کذب بوده و نگاهی مختصر به متن برجام می‌‌تواند نادرستی آن را آشکار کند. با این حال، به منظور تنویر افکار عمومی، مطالب زیر به آگاهی می‌رسد: 

در گزارش جریده مذکور، ادعا شده است: «دری اصفهانی بند ۱۶ برجام را به دستور طرف آمریکایی در متن توافقنامه گنجانده است. این بند حاوی تعهدات ایران در قبال FATF است.» 

در این خصوص لازم به ذکر است که نه تنها در هیچ جای برجام اشاره‌‌‌ای به FATF، نه به طور صریح و نه به طور ضمنی نشده است، بلکه بند مورد اشاره در گزارش آن روزنامه مربوط به «تجهیزات انفجاری هسته‌ای» و تعهد ایران به عدم فعالیت در رابطه با چنین تجهیزاتی است. 

مشخص نیست که نویسنده مطلب، چگونه توانسته این بند را به FATF ارتباط دهد. همین نکته نشان می‌‌دهد که گزارش روزنامه یاد شده تا چه حد بی‌ّ‌پایه و اساس و داستان‌سرایی ناشیانه بدون حتی یک بار خواندن متن برجام و بند مورد اشاره است. 

سایر مسائل مورد اشاره در گزارش مزبور، درخصوص بانک مرکزی، جلسات دولت، تصمیم‌گیری در خصوص معاهدات و... نیز به همین ترتیب فاقد هرگونه مستندی است. هرچند با توجه به اینکه مطالب مزبور از اساس کذب و نادرست هستند، نیازی به پاسخگویی به جزئیات ادعاهای واهی مزبور وجود ندارد؛ اما به منظور تنویر افکارعمومی و پرهیز از ایجاد شبهه در اذهان مردم، لازم است مجددا بر کذب بودن محتوای گزارش مزبور و اطلاعات ساختگی آن تأکید گردد.

کد N1822225