نوبخت: دولت را نباید برای شفاف‌سازی بودجه سرزنش کرد

محمدباقر نوبخت,لایحه بودجه,تجمعات اعتراضی,نرخ ارز,ارز

سخنگوی دولت گفت: دولت تلاش کرد تا بودجه سال آینده متفاوت با بودجه های سنواتی گذشته همراه با نوآوری باشد بنابراین نباید دولت را برای شفاف سازی بودجه سرزنش کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست هفتگی خود که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: با وجود این که از سال 80 بودجه ریزی همواره به صورت سنتی افزایشی بدون توجه به اهدافی که برای دستگاه ها متوجه بود، صورت می گرفت، امسال روش بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد انجام شد که در این روش برای 340 ردیف و دستگاه عملیاتی شده است.

وی افزود: بیش از 6 هزار صفحه سند در 14 مجلد در سایت سازمان برنامه و بودجه قرار داده شد تا مورد اطلاع همگان قرار گیرد و نباید دولت را در راستای شفاف سازی بودجه سرزنش کرد. سعی کردیم تمرکز بودجه را از مرکز به سمت استان ها ببریم و 768 طرح استانی که در مرکز تصمیم گرفته می شد، به استان ها واگذار کردیم. سعی کردیم سیاستی را که در قانون برنامه مورد توجه رییس جمهوری که جز وعده های انتخاباتی ایشان بود، عملیاتی شود و آن این است که فقر مطلق را تا پایان برنامه به صفر برسانیم.

اهم اظهارات نوبخت به شرح زیر است:

*{در پاسخ به این سوال که دولت چه برنامه ای برای کنترل بازار ارز دارد، عده ای از صرافان گله مندند که بانک مرکزی دلارها را به دلال ها می فروشد}: قطعا رییس کل بانک مرکزی در این زمینه توضیح خواهد داد ولی اعلام می کنم که عرضه و تقاضا در حال شکل گیری است. این که تقاضای غیرمعمول در چه جهتی افزایش می یابد، اتفاقاتی است که از نظر واردات و صادرات به وجود نیامده است و نشان می دهد مقادیر دیگری تقاضا وجود دارد. نتیجه افزایش قیمت ارزهای خارجی در برابر پول ملی جز تضعیف پول ملی نخواهد بود و از اهداف دولت نیز این نیست و موافقت نمی کند.

*دولت از این اتفاق هیچ عنوان نفعی نمی برد بلکه زیان می کند چرا که اگر نرخ ارز در دراز مدت بالا بماند، تورم ایجاد می کند در صورتی که یکی از اهداف دولت کاهش نرخ تورم است.برخی افراد اندوخته ای دارند و بی میل نیستند، افزایش یابد ولی افزایش نرخ ارز حبابی است و ما نگران هستیم که این افراد متضرر شوند.دیر یا زود با سیاست های بانک مرکزی و دولت نوسانات غیرمنطقی و هیجانی ارز فروکش خواهد کرد و نگران هستم افرادی که با اندوخته اندک تبدیل به ارز می کنند، شوک دیگری بوجود اورند.

* زمانی برخی موسسات اعلام سودهای بالا کردند، برخی افراد تحریک شدند و در نتیجه گرفتار این موضوع شدند وباعث شد دولت یازده هزار و 500 میلیارد تومان پول بانک مرکز را در این جهت هزینه کند و نباید بار دیگر چنین تصوری صورت گیرد.برای دولت منافع ملی و اقتصاد ملی مهم است، از همه کسانی که ریال دارند و فکر می کنند با تبدیل به ارز می توانند منافع کوتاهی بدست آورند، خواهش می کنم به نفع اقتصاد ملی حرکت کنند و اگر ارزی دارند هم عرضه کنند. معتقدم مردم کمک خواهند کرد و به آتشی که شعله ور شده نمی دمند.

*{در پاسخ به این که در رابطه به اعتراضات اخیر که تعدادی از مردم و دانشجویان بازداشت شدند، مجلس هفته آینده بازدیدی از زندان اوین خواهد، دولت در این زمینه چه اقدامی کرده است}: نگاه دولت به رخدادهای اخیر منشور حقوق شهروندی است و در این منشور اعتراض و انتقاد حق پذیرفته شده است. دولت همه کسانی را که معترض هستند و برای اعتراض انتقاد می کنند، در چارچوب قانون می پذیرد ولی اگر آسیبی به اموال عمومی آسیب کنند، نمی پذیرد ولی نسبت به کسانی که اغتشاش انجام دادند و معدود بودند معتقدیم در چارچوب قانون باید برخورد شود. رییس جمهوری در این خصوص ماموریتی به وزیراطلاعات و کشور دادند تا گزارش دقیقی از وضعیت افراد ارائه کنند و همچنین رییس جمهوری بعنوان رییس شورای عالی امنیت ملی بر مسئله رعایت حقوق شهروندی تصریح دارند. کسانی که درفضای هیجانی قرار داشته، اگر اقدام مجرمانه ای هم انجام دادند باید با رافعت و واقع بینی مواجه شویم و امیدواریم گزارشی تهیه و زمینه بازگشت فرزندان به خانواده ها هر چه زودتر صورت گیرد.

*آنچه در داخل گذشت، اینکه چه خساراتی وارد کرد و چه کسانی دچار خسارت شدند، همه فرزندان ایران هستند و برای یک خانواده بزرگ ایرانی این مسائل سخت است و تنها کسانی از این موضوعات خوشحال شدند مانند ترامپ که خودش منفور ملت آمریکا است یا نتانیاهو که وضعیت آن از نظر عدم مقبولیت اجتماعی با خبر هستیم و در خصومت آنها به ایران تردیدی نیست. ما باید مسائل را در درون خانواده و با نگاه مشفقانه درک و رعایت کنیم.

* در پاسخ به اینکه در لایحه دولت به برداشت از صندوق های توسعه ملی اشاره شده، آیا این برداشت ها اجازه رهبری را دارید یا خیر یا دولت این توپ را به زمین مجلس انداخته است؟}: پیگیری اهدافی مثل اشتغال توپ نیست که در زمین کسی انداخته شود و وظیفه همگان است زمینه فعالیت و اشتغال فرزندان کشور را فراهم کنیم. این اقدام نیازمند سرمایه گذاری است که باید یا از داخل یا از خارج تامین شود و تا جایی که امکان دارد از سرمایه گذاری داخلی استفاده می کنیم و همه انتقادات را به جان خریدیم تا فضای بین المللی ایجاد کنیم تا از این فضا به طور مناسب برخوردار شویم. سرمایه داخل یا از منابع دولت یا از منابعی که مربوط به مردم است تهیه می شود که یک بخش صندوق توسعه ملی است و قرار نیست دولت پول را بردارد و برای خرج های جاری و عمرانی اختصاص دهد. قطعا این برداشت ها پس از تصویب مجلس و نظر رهبرمعظم انقلاب خواهد بود تا برای ایجاد اشتغال و پروژه های نیمه تمام و سرمایه گذاری در طرح استفاده شود.

*{در پاسخ به اینکه مقدار افزایش دستمزد کارگران در بودجه 97 چه میزان است}: حقوق کارکنان دولت و کارگران در بودجه پیش بینی شده که پس از تصویب در مجلس اعلام خواهد شد.

*{در پاسخ به خرید تضمینی گندم برای سال آینده}: برای تعدادی از اقلام کشاورزی شورای اقتصاد افزایشی را در نظر گرفته و برای گندم تفاوت نظری وجود داشت که پس از تصمیم گیری اعلام خواهد شد.

*{در مورد اینکه آیا دولت بنا داشته با این شیوه از صندوق توسعه ملی برداشت کند}: بخش دیگری از این منابع باید از صندوق توسعه ملی تامین شود که اتفاقا اسمش نیز صندوق توسعه ملی است و وظیفه آن این است که به توسعه ملی کمک کند. به هر حال دولت مجموعه منابعی را پیشنهاد کرده و مجلس نیز مرجع قانون است. ما از مرجع خواستیم که آیا برای تحقق بیش از یک میلیون شغل از صندوق توسعه برداشت کنیم و مجلس نیز جواب داد. این در حالی است که ما معمولا حتی بیش از آنچه باید به صندوق پول واریز می‌کنیم و هم‌اکنون نیز دولت قبول کرده ۳۲ درصد به صندوق تزریق کند.

*{در پاسخ به سوال دیگری در مورد ادعای برخی کشورهای اروپایی در مورد انجام مذاکرات موشکی}: ما درباره بنیه دفاعی خود به هیچ کس اجازه مداخله نمی‌دهیم و در ارتباط با بنیه دفاعی مذاکراتی انجام نخواهد شد. طبیعتا اینکه یک کشور دیگر بگوید در جلسه‌ای این مساله را مطرح کرده به معنای آن نیست که ما آمادگی پذیرش مذاکرات داریم.

*{در پاسخ به سوالی در مورد آنچه بعضا علت اعتراض‌های خیابانی را گرانی ناشی از عملکرد دولت عنوان می‌کنند}: اولا همزمانی دو رخداد به معنای رابطه علی و معلولی آن نیست و این درست نیست که اگر اعتراضی صورت گرفته عده‌ای بخواهند ارتباط دهند که علت موجده آن گرانی بوده است. فراموش نکنیم اینکه یک نفر دفتر یک روحانی عالی‌مقام را آتش بزند به معنای مخالفت مردم با روحانیت نیست. متاسفانه ما در این مدت شاهد بودیم پرچم مقدس کشورمان توسط افراد نادان به آتش کشیده شد که بسیار ناراحت‌کننده است.

*{در مورد برنامه دولت برای پرداخت اعتبارات آموزش و پرورش}: دولت تنها اعتبارات آموزش و پرورش را صد درصد پرداخت نمی‌کند بلکه ۱۱۰ درصد این اعتبارات را پرداخت کرده و می‌کنیم که به جهت اهمیت موضوع و جبران کسری‌ها در این حوزه است.

*{در پاسخ به سوال دیگری در مورد کاهش بودجه فرهنگی}: بودجه فرهنگی به طور کلی رشد داشته است اما اگر مجلس می‌خواهد برای فعالیت‌های موثر دولت اعتباراتی در نظر گرفته و منابعی مشخص کند استقبال می‌کنیم.


29214

کد N1818430