برنامه سالانه مدارس بر اساس طرح تدبیر و طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار

اموزش,طرح تدبیر,طرح تعالی,تقویم اجرایی,برنامه سالانه

برنامه سالانه و تقویم اجرایی بر اساس طرح تدبیر و طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار تاثیر بسیار زیادی در پیشبرد اهداف آموزشی و ارتقای سطح علمی دانشجویان و دانش آموزان دارد.

به گزارش ایلنا، دهها نمونه برنامه سالانه مدارس در سال تحصیلی 98-1397 در سایت های آموزشی نشان می دهد که مدیران محترم مدارس در راستای پیشبرداهداف آموزشی و تربیتی خود به این برنامه ها نیاز مبرمی دارند.مدیران محترم و عزیز می بایست بدانند برنامه سالانه و تقویم اجرایی بر اساس طرح تدبیر و طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار تاثیر بسیار زیادی در پیشبرد اهداف آموزشی و ارتقای سطح علمی دانشجویان و دانش آموزان دارد.

چرایی اهمیت برنامه سالانه

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که مگرنه این است که برنامه سالانه و تقویم اجرایی مدارس سالهای سال است که وجود دارد؟ پس دلیل اینکه در سالهای اخیر نقش پررنگی به خود گرفته است چه می تواند باشد؟

در پاسخ به این مورد باید گفت : با اینکه برنامه سالانه مدارس اعم از : برنامه سالانه مدیر،برنامه سالانه معاون آموزشی،برنامه سالانه معاون پرورشی ،برناه سالانه معاون اجرایی و... بحث تازه ای نیست ولی با توجه به بوجود آمدن طرح هایی چون طرح تدبیر و طرح تعالی این مقوله ها بسیار قوی تر و پر اهمیت تر از قبل شده و مدیران و سایر عوامل آموزشی توجهات بسیار بیشتر و دقیقتری نسبت به این موضوع پیدا کرده اند. آنچه قابل بحث است اینکه در کنار توجهات و نقطه نظرات مدیران و سایر عوامل آموزشی ویرایش های دقیق و بروزی نسبت به این مقوله ها صورت پذیرفته است.

برنامه سالانه مدارس ابتدایی

برنامه سالانه مدارس ابتدایی بر اساس طرح تدبیر در سالهای اخیر انجام می پذیرد.طرح تدبیر ابتدایی عنوان طرحی است که مدیران محترم مدارس برنامه ریزی خود را بر این اساس تنظیم می نمایند.این طرح شامل محورهایی است که هرساله ویرایش های دقیقی شاملش می شود.

طرح تدبیر ابتدایی اگر چه مدت زمان زیادی نیست که جای خود را در میان مدیران مدارس باز کرده است ولی جالب اینجاست که به طرز عجیبی توانسته است حامیان و طرفداران خود را پیدا کند که در میان آنها می توان به دانش آموزان ،والدین و معلمین عزیز اشاره نمود.

نکته ای که در برنامه سالانه طرح تدبیر ابتدایی باید به آن اشاره نمود این است که این برنامه بوسیله فرم های خود ارزیابی که در آن پیش بینی شده توانست مورد محبوبیت خاصی قرار بگیرد.چرا که در این نوع برنامه مدیران و سایر عوامل آموزشی باید از خود ، ارزیابی به عمل آورده و به خود امتیاز بدهند که این موضوع تاثیر بسیاری در عملکرد آنها دارد.

برنامه سالانه مدارس متوسطه اول و دوم

برنامه سالانه بر اساس طرح تعالی مدیریت مدارس هم مانند طرح تدبیر جایگاه غیر قابل انکار و اجتناب ناپذیری دارد.مدارس دوره متوسطه اول و متوسطه دوم برنامه سالانه خود را بر اساس طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار می نویسند. در واقع طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار مکملی برای پیشبرد اهداف سند تحول بنیادین و برنامه درس ملی است.در طرح تعالی مدیریت مدارس یا مدیریت کیفیت مدار مدیران محترم می بایست فرم های مربوطه را پر کرده و در اختیار مسئولین و بازرسین محترم قرار دهند.نکنه ای که قابل بحث است اینکه علاوه بر مدیران مدارس متوسطه اول و دوم برخی از مدارس ابتدایی نیز از طرح تعالی مدیریت کیفیت مدار استفاده می کنند.لازم به ذکر است که مدیران عزیز می بایست همواره از نسخه های بروز و جدید برنامه سالانه بر اساس طرح تعالی و طرح تدبیر بهره بگیرند.برای این موضوع پیشنهاد ما مراجعه به سایت بانک فایل پژوهشی معلمان است.در سایت حاضر از بهترین و کارامد ترین تیم تخصصی فرهنگیان در راستای برطرف نمودن نیاز های آموزشی مدیران استفاده شده و قشر فرهنگی جامعه می توانند با بهره گیری از مطالب این سایت اهداف خود را هر چه بیشتر از قبل پیش ببرند.

منبع : بانک فایل پژوهشی معلمان

کد N1813375