اغتشاشات دیروز؛ آتش زدن خودرو در میدان فردوسی تهران | چرا سپاه وارد عمل نمی شود؟

اغتشاش, اغتشاشات دیروز, اغتشاشات, اغتشاشات تهران, اخبار اغتشاشات, اغتشاشات ایران, اغتشاشات اخیر, تظاهرات, تظاهرات تهران, تجمع, اعتراض, اعتراضات تهران, اغتشاش تهران, اغتشاش در تهران, اخبار اغتشاش تهران, اخبار اغتشاشات تهران, اغتشاشات دیروز, اغتشاشات دیروز تهران, اخبار اغتشاشات دیروز, اخبار اغتشاشات دیشب, اخبار اغتشاش دیروز, اخبار اغتشاش دیشب, اخبار اغتشاش ایران, میدان فردوسی, تجمع میدان فردوسی, اغتشاش میدان فردوسی, آتش زدن خودرو,

اغتشاشات دیروز دوشنبه در تهران | گرچه اغتشاشات دیروز تهران از روزهای نخست شروع تجمعات اعتراضی کمرنگ تر بود، اما دیشب بعد از غروب آفتاب خیابان انقلاب تهران و مسیرهای منتهی به آن در منطقه ای محدود شاهد درگیری های جزیی بودند. ساعت 19:25 یک خودرو در میدان فردوسی به آتش کشیده شد. اغتشاش و اعتراض در برخی شهرها نیز شب گذشته ادامه یافت...

بیشتر ببینید: اغتشاشات دورود +فیلم .
بیشتر بخوانید: آشوب در ایلام .
بیشتر بخوانید: در تجمعات یکشنبه چه خبر بود؟  .

روز گذشته تهران نسبت به دو روز قبلش ساعات آرام‌تري را پشت سر گذاشت؛ آن‌طور که عصر ديروز برخي خبرگزاري‌ها مانند «ايلنا» نوشتند، محل‌هاي تجمعات روزهاي گذشته در تهران، ساعات آرامي را پشت سر گذاشتند، اما خبرگزاري «فارس» در گزارشي نوشت حدود ساعت ١٨:٢٥ «تجمعات پراکنده‌ای در ميدان انقلاب مقابل سينما بهمن» شکل گرفت. اين خبرگزاري در ساعت ١٨:٣٠ نوشت که «تجمعات پراکنده دسته‌هاي ٢٠ نفره در چهارراه وليعصر تا حدودي موجب کندي عبور‌و‌مرور شده است». 

ديروز در شهرها از جمله بيرجند، دهلران، كرمانشاه، اردبيل و... تجمعات پراكنده ادامه داشت. به نوشته «فارس»، «نيروي انتظامي در کمال آرامش دسته‌هاي شکل‌گرفته را متفرق کرد». حدود ساعت هفت شب هم اين خبرگزاري از «دستگيري يک نفر توسط ناجا در ميدان انقلاب خبر داد که او را «از ليدرهاي آشوب‌گر» معرفي کرد. فارس در ادامه در ساعت ١٩:٢٥ نوشت که «يک دستگاه خودرو در نزديکي ميدان فردوسي از سوي اغتشاشگران به آتش کشيده شد که بلافاصله از سوي نيروهاي آتش‌نشاني اطفای حريق صورت گرفت». اين خبرگزاري برآوردي از ميزان تراکم جمعيت درحدفاصل ميدان انقلاب تا ميدان فردوسي هم نوشت و آن را حدود نصف روز يکشنبه دانست. «فارس» همچنين از برخي تجمعات در ديگر نقاط خيابان انقلاب خبر داد که با دخالت ناجا متفرق شدند.

دستور رئيس‌جمهوري
اما اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهوري در واکنش به اعتراضات اخير در سطح کشور در صفحه شخصي خود در توييتر نوشت: «‏مسئوليت مشترک ما دفاع از آزادي و مقابله با خشونت است. همه ما بايد به امنيت کشور فکر کنيم نه امنيتي‌شدن آن، به قبول انتقاد و اعتراض فکر کنيم نه به تخريب و آشوب».در‌همين‌حال «محسن نسج‌همداني»، معاون امنيتي و انتظامي استانداري تهران در پاسخ به اين سؤال «ايلنا» که چه تمهيداتي مبني بر عدم تکرار اتفاقات سال‌هاي گذشته درخصوص بازداشت‌شدگان انديشيده شده است، گفت: «آقاي رئيس‌جمهور و همچنين مسئولان عالي وزارت کشور دستورات اکيدي را صادر کرده‌اند تا داستان ناخوشايند سال‌هاي قبل تکرار نشود».

 «حسام‌الدين آشنا»، مشاور رئيس‌جمهوري هم واکنشي به تجمعات اخير داشت؛ او با قراردادن يک نظرسنجي در صفحه توييتر خود، طرحي براي جايگزيني اعتراضات خياباني مطرح کرد و نوشت: «آيا به‌عنوان جايگزين اعتراضات کور خياباني، با طراحي و اجراي يک برنامه کاربردي از طرف رياست‌جمهوري براي دريافت طومارهاي مردمي (شامل درخواست‌هاي عمومي يا شکايات و اعتراضات جمعي) که در صورت اعلام حمايت بيش از مثلا صد‌هزار‌نفر مشخص، قابليت طرح در دولت يا مجلس را داشته باشد موافقيد؟».

دستگيري ٢٥ نفر در پرديس
دادستان عمومي و انقلاب شهرستان پرديس از دستگيري ٢٥ نفر در اين شهرستان خبر داد. 

ايذه؛ يک کشته و يک زخمي
اما در ساير شهرها هم برخي اتفاقات سبب واکنش مقامات رسمي شد؛ «ايذه» يکي از اين شهرها بود. مصطفي سمالي‌زاده، فرماندار ايذه، در گفت‌وگو با «ايلنا»، با اعلام خبر کشته‌شدن يک نفر و زخمي‌شدن يک نفر دیگر در تجمعات يکشنبه‌شب ايذه و باغملک گفت: «اين افراد با تجمع در سطح شهرستان و روي پشت بام منازل و پرت‌کردن سنگ و دادن شعارهاي هنجارشکنانه و شکستن شيشه‌هاي بانک‌ها باعث ايجاد بي‌نظمي و ناامني در اين شهرستان شدند». او افزود: «يکشنبه‌شب در شهرستان ايذه ۲۰ نفر از سرتيم‌هاي افراد آشوبگر توسط عوامل انتظامي شناسايي و بازداشت شدند».  فرماندار ايذه ادامه داد: «عاملان کشته و زخمي‌شدن اين دو فرد در تجمع شب گذشته ايذه توسط عوامل امنيتي و انتظامي شناسايي و دستگير شدند». اين اظهارات در حالي مطرح شد که هدايت‌الله خادمي، نماينده ايذه و باغملک پيش از اين از کشته‌شدن دو نفر در تجمعات اين شهرستان خبر داده بود. او ادامه داد: «متأسفانه سال‌هاست که ما با مشکل وجود سلاح سرد و گرم در دست مردم اين منطقه مواجه هستيم که بعضا باعث بروز برخي مشکلات شده است. بارها از دولت و مسئولان خواسته‌ايم که نسبت به اين مسئله ورود جدي داشته باشند». خادمي با اشاره به مشکلات مردم منطقه ايذه گفت: شهرستان ايذه و هزارو ٢٠٠ روستاي آن بالاي ٧٠ درصد به روحاني رأي داده‌اند و از دولت و نظام انتظار برآورده‌شدن خواسته‌هاي‌شان را دارند و اميدواريم دولت نگاهي به محروميت اين منطقه داشته باشد تا شاهد اتفاقاتي مانند چند روز اخير نباشيم».

تکذيب کشته‌شدن ٦نفر در تويسرکان
همچنين يکشنبه‌شب، «تاکستان» از شهرستان‌هاي استان قزوين، شاهد تجمعاتي بود. به نوشته «مهر»، برخي افراد به حوزه علميه، دفتر امام جمعه و تبليغات اسلامي شهر تاکستان حمله کرده و با شکستن شيشه‌ ساختمان‌‌ها، اقدام به آتش‌زدن و تخريب کردند. در همين حال يک مقام مسئول در تويسرکان خبر کشته‌شدن شش نفر در تجمعات روز گذشته اين شهر را تکذيب کرد. او در پاسخ به پرسشی درباره ادعاي بعضي رسانه‌هاي خارجي مبني بر کشته‌شدن شش نفر در ناآرامي‌هاي يکشنبه‌شب اين شهر گفت: «اين خبر به‌شدت تکذيب مي‌شود و به‌زودي بعد از جمع‌بندي اتفاقات رخ‌داده، جزئيات دقيقي از اتفاقات توسط مقامات استانداري به سمع و نظر مردم خواهد رسيد».

تخريب برخي مؤسسات و شهرداري در تجمعات يکشنبه‌شب نجف‌آباد
نماينده مردم نجف‌آباد در مجلس شوراي اسلامي هم از تخريب برخي اماکن در تجمع يکشنبه برخي معترضان در اين شهر خبر داد و به «ايلنا» گفت: «مردم نجف‌آباد به دليل مشکلات اقتصادي و معيشتي مانند ساير شهرها براي بيان اعتراض خود به خيابان‌ها آمدند اما در ميان تجمع‌کنندگان برخي افراد آشوبگر به شکستن شيشه‌هاي مؤسسات و شهرداري پرداختند که خوشبختانه جراحت و آسيب جدي به مردم وارد نشده است».  جلال ميرزايي، نماينده ايلام هم درباره تجمعات يکشنبه در ايلام گفت: «اجتماع مردم در مقابل فرمانداري ايلام به صورت مسالمت‌آميز بوده اما در ميان تجمع‌کنندگان شخصي که کارمند يکي از نهادهاي دولتي بود، اقدام به توهين به مردم حاضر در خيابان مي‌کند و اين عامل محرکي براي شروع تحصن و اعتراضات خشونت‌آميز تجمع‌کنندگان مي‌شود».

قرارگاه ثارالله مسئول برقراري امنيت
همچنين به گزارش اعتماد آنلاين، سردار رمضان شريف، سخنگوي سپاه در پاسخ به پرسشی مبني بر اينکه «آيا سپاه براي آرام‌کردن اعتراضات به کمک نيروي انتظامي آمده است»، گفت: «تاکنون اعلام نياز خاصي از جانب نيروي انتظامي براي ورود سپاه نبوده و موارد بسيار کوچک‌تر از آن بوده است که نياز به ورود سپاه باشد». البته در برخي از شهرستان‌ها درخواست‌هايي از بخش‌هايي از بسيج براي کمک به ناجا صورت گرفته است که از طريق سردار غيب‌پرور، رئيس محترم بسيج هماهنگي‌هاي لازم انجام شد و به دوستان کمک کردند». مسئول روابط عمومي سپاه همچنين درباره اوضاع تهران و اينکه آيا سپاه براي آرام‌کردن اوضاع پايتخت وارد شده است، گفت: «در تهران قرارگاه ثارالله مسئول برقراري امنيت است که تدابير لازم از سوي آنها انديشيده شده است».

كدام مخالف احمق دولت مي‌خواهد كشور سمت ناامني برود؟
دکتر احمد توکلي هم ديروز درباره برخي ادعاها که اعتراضات اخير توسط مخالفان دولت سازماندهي شده، به تسنيم گفت: من نمي‌دانم منظور آنها از مخالفان دولت چه کساني است و نمي‌دانم کدام مخالفان احمقي هستند که مي‌خواهند کشور را به سمت ناامني ببرند. او افزود: من بعضي از مخالفان دولت را مي‌شناسم و خودم با بعضي از سياست‌هاي دولت مخالف هستم اما آدم‌هايي به اين احمقي را نمي‌شناسم که بخواهند کشور را ناامن کنند. من نصيحت مي‌کنم که اين مسائل را داخلي نکنند، چراکه بخشي از اين مشکلات به زمينه‌سازي طولاني‌مدت نارضايتي‌ها و بخش ديگر به نارضايتي مردم از برخورد با مال‌باختگان مؤسسات مالي مربوط مي‌شود و جناحي‌شدن اين مسائل به ضرر همه است.  

اطلاعيه وزارت اطلاعات
ايسنا: وزارت اطلاعات در اطلاعيه‌اي اعلام كرد: «همان‌گونه که هم‌وطنان عزيز و مردم فهيم کشور آگاه هستند، تجمعات چند روز اخير که به‌واسطه طرح برخي مطالبات به‌صورت آرام انجام پذيرفت، در ادامه به جهت حضور عناصر مشکوک و خشونت‌طلب به ناآرامي‌هايي تبديل شد و موجب واردآمدن خسارت‌هاي مادي و جاني به تعدادي از هم‌وطنان و اموال عمومي کشور شد. ضمن تشکر از هم‌وطناني که هوشمندانه صف خود را از اغتشاشگران و اخلالگران نظم عمومي جدا کرده‌‌اند به آگاهي مي‌رساند، با اقدامات اطلاعاتي سربازان گمنام امام زمان (عج) و کمک‌هاي مردم عزيز در ايفاي نقش اطلاعات ٨٠ ميليوني، برخي از عناصر و اغتشاشگران معاند و محرکين ناآرامي‌هاي اخير، شناسايي و تعدادي از آنها دستگير شدند و ساير عناصر نيز تحت پيگرد مي‌باشند که به‌زودي برخورد جدي با آنها صورت خواهد گرفت. وزارت اطلاعات از اقشار مختلف جامعه درخواست دارد ضمن حفظ هوشياري خود، کماکان معاندين، اغتشاشگران و آسيب‌زنندگان به اموال عمومي را از طريق تلفن ١١٣ معرفي کنند».
کد N1810331