کاهش سن مصرف گل به ۱۵ سال/مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده‌است

سلامت و رفاه اجتماعی,ایدز,دانش آموزان,ستاد مبارزه با مواد مخدر,مواد مخدر,وزارت بهداشت

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: قبلا کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر ۱۵ تن کشفیات دریایی داشتیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرویز افشار (سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر) در نشست خبری بیان داشت: درآبان ماه مقام معظم رهبری با مسئولان جلسه‌ای داشتند که در این جلسه رهبری راهکارهایی را در امر مبارزه با مواد مخدر ارائه کردند و بر اساس آن باید اولویت اصلی بر پیشگیری اولیه باشد و ۵۰ درصد بودجه‌ها به امر پیشگیری اختصاص یابد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: رهبری نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها اعلام رضایت کردند و نسبت به عملکرد برخی دستگاه‌ها رضایتی نداشتند ایشان بر این امر که باید ورود دستگاه‌ها به این حیطه عالمانه‌تر باشد، تاکید کردند و ما شاهد جدیت بیشتر این دستگاه‌ها هستیم.

وی افزود: چند تصمیم مهم اتخاذ و ۲۴ تدبیر در راستای تحقق منویات رهبری تصویب شد و با قید فوریت در کمتر از یک هفته انجام و بر این اساس مصوبات ستاد دو سه روز گذشته ابلاغ شده و در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته است. در این جلسه بازنگری آیین نامه ماده ۱۶ صورت گرفت و ابلاغ خواهد شد. یک موضوع مهم دیگر حمایت از معتادان بی‌بضاعت بود و بعد از سال‌ها آیین نامه تبصره ۲ ماده ۱۵ با همکاری وزارت رفاه تدوین و مصوب شد که ابلاغ خواهد شد. طرح مبارزه همه جانبه با موادمخدر به عنوان منشور راه در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و چراغ راه خواهد بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه گفت: در مجموع میانگین سن مصرف مواد مخدر تغییر نکرده است؛ اما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد در جمعیت دانش آموزی افراد در سن ۱۵، ۱۶ و ۱۷ سالگی شروع به مصرف گل می‌کنند و مصرف گل در سنین پایین‌تر شروع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف شیشه در کشور به شدت پایین آمده و اکنون گل دومین ماده مصرفی شده است بیان داشت: دسترسی به گل راحت‌تر شده است و برخی بذر دارای شاه دانه‌های بالا را سعی می‌کنند از خارج وارد کرده و در محیط‌هایی چون پاسیو و گلخانه بکارند. از سوی دیگر تبلیغات اغواکننده در سایت‌ها زیاد است. سال قبل ۲۴ سایت درباره گل را به ناجا معرفی کردیم که سرشاخه آن‌ها جوانی۲۶ ساله بود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد که در سایت‌هایی اعلام می‌شد که گل وابستگی ندارد و این تبلیغات اغوا می‌کرد؛ قطعا گل اعتیاد آور است اما میزان اعتیادآوری‌اش مانند شیشه فوری نیست و تفننی مصرف می‌شود.

افشار در رابطه با مرگ و میر ناشی از مواد مخدر بیان داشت: میزان مرگ و میر‌ها در سال ۹۲، ۲۹۵۷ مورد در سال ۹۳، ۲۹۸۶ مورد در سال ۹۴، ۳۰۰۳ مورد و در سال ۹۵، ۳۱۹۰ مورد بوده است. همچنین در هشت ماهه اول سال ۹۶ مجموع مرگ و میر ناشی از مواد مخدر ۱۹۸۸ مورد بوده که نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته که ۲۱۰۶ مورد بوده کاهش ۵. ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار‌ها تخمین زده می‌شود ۲۰۰ هزار سوء مصرف کننده مواد تزریق انجام می‌دهند که باید به خدمات کاهش آسیب دسترسی داشته باشند بیان داشت: تا مهر امسال ۳۶ هزار و ۳۰۹ مورد مبتلا به ایدز ثبت شده‌اند که تعداد فوت شدگان این گروه در طول چند دهه اخیر حدود ۹۰۰۰ نفر بوده است.

افشار گفت: دو درصد جامعه دانش آموزی در مقطع دوم متوسطه تجربه حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند؛ البته این آمار به هیچ عنوان به معنای معتادی دانش آموز نیست و بسیاری از آن‌ها تنها یکبار مصرف مواد را تجربه کرده‌اند. توانمندسازی دانش آموزان در مقطع متوسطه را از سال ۹۴ شروع کردیم و قصد داریم آن را به دوره متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم. همچنین درسنامه‌ای تدوین شده بود که قرار بود یک میلیون نسخه از آن چاپ و توزیع شود که بر اساس آخرین آمار‌ها در هشت ماهه امسال ۲۳۰ هزار نسخه از این درسنامه در مدارس توزیع شده است.

وی افزود: برنامه غربالگری جمعیت دانش آموزی و شناسایی و درمان گروه‌های در معرض خطر نیز انجام می‌شود. درباره قرص‌های ترامادول و ریتالین نیز باید گفت که مصرف این قرص‌ها در جمعیت دانشجویی نسبت به سال ۹۵ افزایش زیادی نداشته است؛ همچنین باید جمعیت دانش آموزی در اولویت امر پیشگیری از آسیب‌ها باشند. ایشان بر اجرای طرح‌های تحولی و نوآورانه دستگاه‌ها تاکید داشتند و باید گزارش عملکرد دستگاه‌ها تا شش ماهه آینده ارائه شود.

وی با بیان اینکه در حوزه عملکردی در امور بین الملل در یک ماه گذشته جلسه مهمی با پلیس مواد مخدر قطر داشتیم اظهار کرد: قبلا کشفیات بوشهر به لحاظ ترانزیت مواد کم بود اما در چندماه اخیر ۱۵ تن کشفیات دریایی داشتیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموع کشفیات ۹ماهه امسال ۶۱۶ تن بوده که ۵. ۱۴درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد اظهار کرد: امسال سال بدی نسبت به رشد تولید مواد مخدر در کشور همجوار بوده و آمار ۴۶۰۰ تن تولید در افغانستان به ۹۰۰۰ تن رسیده و ۹۰ درصد رشد یافته است.

وی ادامه داد: میزان کشفیات تریاک در ۹ ماهه اول ۴۹۸. ۵ تن بوده که رشد ۴. ۱۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. کشفیات حشیش۵. ۸۲تن بوده که سه درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. میزان کشفیات هروئین۵. ۱۸تن بوده که ۲۰ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد. همچنین کشفیات مورفین ۱۲ تن با رشد ۴۴ درصدی و کشفیات شیشه ۱۷۳۲ کیلوگرم با رشد ۹. ۲۳ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهدیم.

افشار با بیان اینکه در مجموع آمار کشفیات ۹ ماهه اول امسال ما ۵. ۱۴درصد رشد دارد گفت: سهم تریاک در کشفیات ۸۱ درصد بوده و بالا‌ترین جایگاه را دارد این در حالیست که سهم شیشه ۳. ۰درصد است.

وی ادامه داد: ۸۹ درصد کشفیات توسط ناجا، ۹ درصد توسط وزارت اطلاعات‌ و مابقی توسط سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در ۹ ماهه اول امسال ۱۲۷۳ مورد عملیات و درگیری داشتیم که ۲۵ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد عنوان کرد: ۱۷۵۳ مورد باند متلاشی شده داشتیم که ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل دارد. ۱۰۶ کارگاه شیشه در این مدت منهدم شده، ۹ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر داشتیم و کشته‌های اشرار ۶۴ نفر بود.

وی افزود: آمار مجموع مته‌مان دستگیر شده در ۹ ماهه اول ۳۲۰هزار نفر بود که ۹. ۹ درصد افزایش را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در امر ساماندهی متجاهرین نیز کارهای ویژه‌ای در دست است و ۱۷ هزار و ۹۸۰ نفر در سطح تهران در دوره‌های سه ماهه ساماندهی و به مراکز ماده ۱۶ و ماده ۱۵ برای درمان ارجاع شدند، البته آمار معتادان متجاهر در تهران ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر است و این آمار نشان می‌دهد تعدادی دوباره جمع آوری شدند یا بیش از سه ماه در مراکز مانده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مجموعا در ۷۵۱۶ مرکز درمان اعتیاد سرپایی دولتی و غیردولتی خدمت ارائه می‌کنیم عنوان کرد: ارائه خدمات کاهش آسیب در ۲۴۱ مرگز گذری توسط ۳۳۱ تیم سیار انجام شده و اکنون ۷۷ مرکز سرپناه شبانه داریم. همچنین پذیرش و درمان ۱۱۸۲ نفر در مرکز میان مدت اقامتی ماده ۱۵ صورت گرفته است.

افشار از اختصاص ۷۹ میلیارد تومان برای درمان اعتیاد به بیمه سلامت و تکمیل سامانه ایداتیس توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: توسعه گرمخانه‌های ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمان زنان باردار از جمله دیگر اقدامات است. اکنون ۲۰مرکز ماده ۱۶ در کشور داریم و کل افراد تحت پوشش در مراکز فعال در چهارماهه اول ۶۹۱۱ نفر بوده‌است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: ۷۹ میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است که نسبت به سال گذشته رشد بهتری دارد اما باز هم کفایت نمی‌کند. زنان، کودکان، مبتلایان به ایدز، زندانیان آزاد شده تحت درمان متادون، آزادشدگان از مراکز ماده۱۶ و سربازان وظیفه در اولویت هستند.

افشار با بیان اینکه کلیه مراکز دولتی وابسته به وزارت بهداشت تکلیف قانونی دارند با بیمه سلامت انعقاد قرارداد کنند گفت: از عملکرد برخی مراکز دولتی رضایت نداریم و بخصوص سه دانشگاه علوم پزشکی تهران در انعقاد قرارداد تاخیر داشته‌اند.

وی آمار مرگ و میر ناشی از مواد مخدر را نیز اعلام کرد و گفت: میزان مرگ و میر‌ها در سال ۹۲، ۲۹۵۷ مورد در سال ۹۳، ۲۹۸۶ مورد در سال ۹۴، ۳۰۰۳ مورد و در سال ۹۵، ۳۱۹۰ مورد بوده است. همچنین در هشت ماهه اول سال ۹۶ مجموع مرگ و میر ناشی از مواد مخدر ۱۹۸۸ مورد بوده که نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته که ۲۱۰۶ مورد بوده کاهش ۵. ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

افشار ادامه داد: بر اساس آمار‌ها تخمین زده می‌شود ۲۰۰ هزار سوء مصرف کننده مواد تزریق انجام می‌دهند که باید به خدمات کاهش آسیب دسترسی داشته باشند.

به گفته افشار تا مهر امسال ۳۶ هزار و ۳۰۹ مورد مبتلا به ایدز ثبت شده‌اند که تعداد فوت شدگان این گروه در طول چند دهه اخیر حدود ۹۰۰۰ نفر بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه درباره ورود مخدرهای جدید به کشور و اخباری که درباره دستمال‌های کاغذی معطر و کیک‌های توهم زا منتشر شد توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ۷۳۹ ماده NPS توسط سازمان ملل در دنیا شناسایی و معرفی شده اما عمومیت ندارد و بسیاری از آن‌ها مربوط به مناطق جغرافیایی خاص هستند اما در فضای مجازی شاهد هجمه‌ای جدی درباره ورود مخدرهای جدید بودیم و حتی مردم با ما تماس می‌گرفتند و سوال می‌کردند می‌توانند دستمال معطر خریداری کنند یا خیر؟

افشار ادامه داد: نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده است و اطلاع رسانی در سطح وسیع در رسانه ملی باعث تشویش اذهان مردم می‌شود و کنجکاوی برخی افراد به خصوص جوان‌تر‌ها را تحریک می‌کند. اگر زمانی ماده مخدر جدیدی وارد شود و حتی در سطح یک استان تعمیم پیدا کند ما سریعا اطلاع رسانی می‌کنیم اما تا کنون گزارش جدی در باب NPS‌ها نداشتیم. البته باید هشیار باشیم.

افشار در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا معتادان مبتلا به ایدز که بسیار پرخطرند در خیابان‌ها‌‌ رها می‌شوند، گفت: مبتلایان به ایدز به هیچ عنوان نباید‌‌ رها شوند. ایدز از اعتیاد مهم‌تر است. این افراد باید به مراکز وزارت بهداشت معرفی شوند و آن‌ها مکلفند این افراد را تحت پوشش قرار دهند.

وی افزود: ما افرادی را که جمع‌آوری می‌کنیم تحت غربالگری می‌بریم که معمولا ۳۰ درصد آن‌ها حائز شرایط ارجاع به مراکز ماده ۱۶ نمی‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به متکدیان، زنان خیابانی، افراد بی‌سرپناه و بیماران مزمن روانی اشاره کرد. این‌ها هر کدام طبق قانون یک متولی دارند. اگر وزارت بهداشت مبتلایان به ایدز را نمی‌پذیرد مصادیق را به ما اعلام کنید.

کد N1810170