امروز از مرز موازنه قدرت در برابر اسرائیل عبور کرده است

سیاست داخلی,سردار سلامی

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران نه تنها از مرز موازنه قدرت در برابر اسرائیل عبور کرده است بلکه این رژیم را در حد یک تهدید خارج کرده است و از نظر ما دیگر یک تهدید نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سردار حسین سلامی در همایش قدرت‌های بزرگ و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا عنوان کرد: در ادوار تاریخ بعضی مناطق پاشنه تحولات اساسی در جهان و و تغییر در هندسه قدرت بودند. آن روز که نظم جهانی درحال تغییر است و ساختار قدرت در حال تحول است منطقه‌ای به نام غرب آسیا یعنی خاورمیانه دارای این خصوصیت است.

وی افزود: موضوعات اصلی خاورمیانه، اسلام و ظهور یک قدرت جدید با همین نام در پرتو انقلاب اسلامی و انرژی ژئوپولتیک و اسرائیل است. خاورمیانه محل تلاقی قدرت‌های برون منطقه‌ای و درون منطقه‌ای است. وقتی راهبردهای متضاد به هم برخورد می‌کند، جنگ راه می‌افتد. در چهار دهه اخیر جنگ‌های بزرگی رخ داد که عموما در این منطقه بوده است که تقریبا آرایش آنها یکی بوده است در یک طرف هواداران انقلاب اسلامی و در آن طرف هواداران استکبار بودند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه اسرائیل کوچک است و برای بزرگ بودن باید قدرت‌های روبروی آن کوچک شوند، گفت: در همین رابطه قصد دارند قدرت‌های منطقه را تجزیه کنند و دولت‌های ضعیف بوجود آورند. بنابراین رژیم صهیونیستی منبع تنش پایدار است که راهبرد امریکا و اسرائیل و سعودی به آن گره خورده است.

سردار سلامی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران نه تنها از مرز موازنه قدرت در برابر اسرائیل عبور کرده است بلکه این رژیم را در حد یک تهدید خارج کرده است و از نظر ما دیگر یک تهدید نیست. این تهدید با حزب الله موازنه می‌شود که دست برتر را دارد. امروز حزب الله از اسرائیل قوی‌تر است.

وی تاکید کرد: به سوریه نگاه کنید یه مواجهه نیرومند بین آمریکا و متحدانش در یک طرف و ایران و  سوریه و ساختار غیررسمی جهان اسلام رخ داد. شش سال این مواجهه رخ داد برای اولین بار آمریکایی‌ها نتوانستند مداخله مستقیم کنند. چون ظرفیت مداخله مستقیم آنها تمام شده است و از جنگ نیابتی و استفاده از زمینه محیطی و تکفیری استفاده می‌کنند. آمریکایی‌ها از همه ظرفیت‌های خود استفاده کردند. متحدان خود را بسیج کردند و این سرانجام مواجهه کارها به نفع ما پیش رفت و پیروزی‌های بزرگی برای ما به دست آمد.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه نظام موازنه قدرت درحال تغییر است، گفت: از لحاظ حجم و قدرت فیزیکی هنوز آمریکایی‌ها برتر هستند. بودجه نظامی آمریکا معادل بودجه نظامی تمامی قدرت‌ها است، اما در فضای دینامیک، قدرت نمی‌تواند منفعت تولید کند. برای همین آمریکایی‌ها اعلام کردند دچار نرخ تنزیل سیاسی شدند. به هرچه می‌اندیشند نتایج عکس می‌دهد انگار ذخایر تعقل در آمریکا تمام شده است در گذشته همه هزینه می‌کردند آمریکا منتفع می‌شد امروز آمریکایی‌ها هزینه می‌کنند و رقیبان آنها خلاء آنان را پر می‌کنند مانند اتفاقی که در عراق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: در عراق و سوریه و ایران یک اتصال ژئوپولتیک نوین می‌بینید که ساختار قدرت فیزیکی دارد که یک اتصال آرمانی پیدا کرده است وقتی یک جبه آرمانی، ایدئولوژیک می‌شود، غیرقابل شکست است. در عراق نیروهای بسیج مردمی بسیار نیرومند و ضامن استقلال عراق هستند وقتی نیرویی بتواند فراتر از گفتمان‌های دیپلماتیک کاری کند که نقشه‌های سیاسی تغییر کند یعنی یک قدرت اصیل بوجود آمده است.

 سلامی افزود: کسی که مخالفت با همه‌پرسی کردستان را به واقعیت تبدیل کرد، همین‌ها بودند. هر کشوری که توان تبدیل آرزوهایش را به قدرت ندارد رو به نزول است. ما این را در آمریکا و عربستان نمی‌بینیم اما بالعکس در محور مقاومت می‌بینیم که می‌تواند آرزوهایش را محقق کند. آمریکایی‌ها هرچه می‌کنند طرف مقابل آنها قدرتمندتر می‌شود برای مسلمانان، داشتن دشمن قدرتمند غنیمت است در تاریخ اسلام، مسلمانان بسیاری از دشمنان بزرگ اسلام را با عده قلیل شکست دادند

وی گفت: مگر سقوط نظام سوریه هدف آشکار جهانی نبود؟ آنها از این هدف جا ماندند و شکست خوردند. جنگ میدان موازنه قدرت است. جنگ نشان‌دهنده حقیقت هویت یک قدرت است. به یمن و بحرین هم رجوع کنیم، می‌توانیم این فضا را ببینیم.

 

ادامه دارد...

کد N1801785