هشدار دانشمندان درباره دو برابر شدن زلزله‌های مهیب در ۲۰۱۸

نجوم,زلزله

در تحقیقی که از سوی راجر بیلهام از دانشگاه کلرادو و ربکا بندیک از دانشگاه مونتانا در نشست سالانه انجمن زمین‌شناسی آمریکا ارائه شد، آمده است که به‌خاطر کاهش سرعت حرکت وضعی زمین باید انتظار حتی دو برابر شدن زلزله‌های شدید و قدرتمند را داشت.

به گزارش خبرآنلاین،اين دانشمندان اعتقاد دارند كه تغييرات در سرعت حركت چرخش زمين به دور خود مي‌تواند فعاليت‌هاي لرزه‌اي شديد را به‌ويژه در مناطق بسيار پر جمعيت گرمسيري ايجاد كند.

دانشمندان مي‌گويند اگرچه تغيير سرعت حركت وضعي زمين اندك است و باعث كاهش طول روز‌ها به اندازه يك ميليونيوم ثانيه مي‌شود، اما همين تغيير به ظاهر اندك، باعث آزاد شدن ميزان عظيمي از انرژي‌هاي دروني زمين و در نتيجه بروز زلزله‌هاي ويرانگر خواهد شد.

بر اساس گزارش گاردین،اين دو دانشمند در تحقيق خود زلزله‌هاي با قدرت ۷ ريشتر و بيشتر را طي ۱۱۷ سال اخير بررسي كرده‌اند و مشخص شده كه در پنج دوره زماني تعداد زلزله‌هاي مهيب افزايش چشمگير داشته است. در اين دوره‌ها كه زمين كاهش سرعت حركت وضعي داشته هر سال ۲۵ تا ۳۰ زلزله شديد رخ داده درحالي‌كه در دوره‌هاي ديگر به‌صورت ميانگين اين رقم ۱۰ تا ۱۵ زلزله در سال بوده است.

راجر بيلهام در اين رابطه مي‌گويد: اين روند شروع شده و از ابتداي امسال تاكنون ما حدود شش زلزله شديد در نقاط مختلف جهان داشته‌ايم و به سادگي مي‌توان دريافت كه سال آينده ميلادي بايد منتظر حدود بيست زلزله ديگر باشيم.

۵۴۵۴ 

کد N1793386