۴ شهر بدون خودروی جهان را بشناسید

هلند,ایتالیا,آلودگی هوا,کنیا,محیط زیست جهان,گازهای گلخانه‌ای

همشهری آنلاین: سابقه حمل و نقل موتوری در دنیا به بیش از یک قرن می‌رسد و اگرچه این نوع از حمل و نقل مزایای خود را دارد، بسیاری از شهرهای دنیا متوجه آثار منفی آن نیز شده‌اند.

به گزارش ایسنا، در مقاله worldatlas آمده که برخی از این آثار منفی شامل آلودگی هوا، ترافیک و افزایش بیش از حد جمعیت است. به همین دلیل برخی کشورهای دنیا، به پرداخت مالیات خودرو و یا حتی ممنوعیت تردد در محدوده شهر اجبار می‌شوند.

نمونه‌هایی از شهرهای بدون خودرو

بر اساس این تعریف، یک شهر بدون اتومبیل و وسیله نقلیه، افرادی را نشان می‌دهد که از طریق پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد می‌کنند. این در حالی است که برخی شهرهای بزرگ در آفریقا، آسیا و اروپا هرگز اتومبیل را مجاز نکرده‌اند؛ چرا که طراحی خیابان‌ها و معابر آن‌ها، مدت‌ها قبل از پدید آمدن وسایل نقلیه، باریک و غیرقابل عبور برای خودروها بوده است.

برای داشتن یک شهر بدون خودرو، شهرداری‌های مختلف در نقاط گوناگون دنیا از تکنیک‌های مختلف از قبیل اخذ جریمه‌ها و مجوزهای بسیار گران برای استفاده از اتومبیل استفاده می‌کنند.

در اینجا نمونه‌هایی از شهرهای بدون اتومبیل در دنیا معرفی شده‌اند:

  • ونیز، ایتالیا

عبور و مرور در این شهر متکی به استفاده از قایق و یا دوچرخه است. شبکه‌های جاده‌ای باریک در این شهر، قبل از اختراع اتومبیل شکل گرفته‌اند. ونیز بزرگ‌ترین شهر بدون ماشین در قاره اروپا است. ۴۰۰ پل ارتباطی، ۱۱۸ جزیره کوچک این شهر را به هم متصل می‌کند. ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی، هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیون‌ها نفر (بیست میلیون به طور تخمینی) از سرتاسر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

  • جزیره ماکیناک، میشیگان

از اواخر قرن نوزدهم، جزیره ماکیناک به خاطر بسیاری از رویدادهای فرهنگی، پیشینه تاریخی، زیبایی‌های معماری و امکانات تفریحی، دارای جذابیت‌های گردشگری بوده است. این جزیره به عنوان یک نشانه ملی تاریخی شناخته شده است. جزیره تمام انواع حمل و نقل موتوری را در سال 1898 به جز وسایل نقلیه خدماتی، اورژانس و همچنین وسایل نقلیه ضد برف در زمستان ممنوع اعلام کرد.

  • جزیره لامو، کنیا

درست مثل شهرهای قدیم دیگر که قبل از کشف وسایل نقلیه ساخته شده‌اند، لاموی کنیا که در یونسکو نیز ثبت تاریخی شده، دارای خیابان‌های کوچک و خیالی بدون هیچ نشانه‌ای از یک ماشین است. دولت کنیا حمل و نقل موتوری را در جزیره ممنوع کرد و مردم از دوچرخه برای رفت و آمد استفاده می‌کنند. اکثر خیابان‌های لامو آنقدر باریک است که شاید تنها یک ماشین بتواند از آنها عبور کند.

  • جتهورن، هلند

بعضی اوقات ونیز کوچک نامیده می‌شود، Giethoorn یک منطقه جذاب در هلند است. به غیر از کانال‌های آن، شباهت دیگری با ونیز دارد یعنی فاقد اتومبیل است. تا به امروز، Giethoorn فقط توسط قایق قابل دسترسی بوده است و یکی از معروف‌ترین نمونه‌ شهرهای جهان است که قبل از اتومبیل ساخته شده‌اند.

بر اساس اين گزارش، افرادی که در شهرهای بدون خودرو زندگی می‌کنند، از مزایای فراوانی لذت می‌برند. به‌عنوان مثال، کاهش وابستگی به فرآورده‌های نفتی باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. عدم وجود اتومبیل نیز آلودگی صوتی، حوادث خودرو و تراکم ترافیک را کاهش می‌دهد. شهروندان این شهرها از محیط‌های سالم با فضاهای تمیز و گسترده که می‌توانند به طور کامل استفاده شوند، لذت می‌برند.