استعفای یک مقام ارشد کمیسیون انتخابات کنیا

بین الملل,کمیسیون انتخابات کنیا

یک مقام‌ ارشد انتخاباتی کنیا امروز –چهارشنبه- استعفا داد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «روزلین آکومبه» یکی از  مقام های ارشد کمیسیون انتخاباتی کنیا در بیانیه‌ای با تاکید بر این‌که انتخابات ۲۶ اکتبر قطعا نمی‌تواند آزاد و منصفانه باشد، گفت که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

آکومبه گفت که در شرایطی که کارکنان در آخرین دقایق برای تغییر در فناوری و تغییر نتایج انتخاباتی آموزش می‌بینند، این انتخابات نمی‌تواند انتظارات را برای برگزاری یک انتخابات معتبر برآورده کند.

آکومبه گفت که ما نیاز به کمیسیون انتخاباتی داریم که شجاع باشد.

دیوان عالی کنیا با بی‌اعتبار دانستن انتخاباتی که «اهورو کنیاتا» در آن پیروز شد، و با اشاره به موارد غیرقانونی و بی نظمی، دستور برگزاری انتخابات جدید را داد که هفته آینده برگزار می‌شود.

«ریلیا اوینینگا» رهبر مخالفان از دادگاه خواسته است پیروزی کنیاتا را لغو و اعلام کند که سیستم کامپیوتری کمیته انتخاباتی برای تولید نتایج غلط دستکاری شده است.

اوینینگا از اظهارنظر جدید خودداری کرده و گفته است که کمیسیون انتخاباتی تغییرات کافی مانند اعضای جدید یا روش‌های جدیدی برای تأمین انتخابات عادلانه را انجام نداده است. استعفای آکومبه و انتقاد از هیئت انتخاباتی یکی دیگر از ضربه‌ها به اعتبار نظرسنجی‌های جدید است.

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر گزارش دادند که از تاریخ ۱۱ آگوست که اهورو کنیاتا در انتخابات مجددا پیروز شد، ۶۷ نفر کشته شده‌اند.

 

 

کد N1780745