اروپا باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفا کند

سیاست خارجی,حسین موسویان,سیدحسین موسویان

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات تاکید کرد: اجرای کامل و دقیق برجام، بهترین مسیر برای آغاز گفت‌وگوی قدرت‌های جهانی با ایران در مورد مسائل منطقه‌ای است.

به گزارش ایلنا، سیدحسین موسویان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی ورلد، به بررسی سیاست‌های امریکا علیه ایران پرداخته است که مشروح آن در ادامه می‌آید:

آیا با مواضع اخیر ترامپ، برجام به خطر افتاده است؟

بله. من معتقدم که مواضع ترامپ، برجام را به خطر انداخته است. آمریکا یک عضو کلیدی برجام است و اگر بنا باشد به برجام ضربه بزند، توافق کاملا آسیب‌پذیر و سرنوشت برجام به خطر خواهد افتاد.

اروپا چقدر می‌تواند تاثیرگذار بوده و نفوذ دارد؟

اروپا درحفظ برجام می‌تواند نقش کلیدی درحفظ برجام ایفای کند. نباید فراموش کرد که از ابتدا برجام ابتکار اروپا بوده است. اروپا بود که در سال ۲۰۰۳ مذاکرات را آغاز کرد که بلاخره بعد از ۱۳ سال به نتیجه نهایی رسید و این توافق جهانی است که آمریکا هم یک امضاکننده است. ایران هم تاکنون به تمام تعهداتش عمل کرده و از زمان اجراء تاکنون، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشت بار اجرای تعهدات ایران را تایید کرده است. از ابتدا اجرای برجام، آمریکا مشکل‌ساز بوده است به ویژه در دوره ترامپ. با توجه به اینکه اروپا متحد اصلی آمریکاست، لذا باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفا کند؛ در غیر این صورت، یک بحران جدید بر بحران‌های فعلی خاورمیانه افزوده خواهد شد.

اگر کنگره تحریم‌های جدید اعمال کند، آیا ایران عکس‌العمل نشان خواهد داد؟

ایران به تعهداتش عمل کرده و خواهد کرد. ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را ترک کند. منتهی اگر کنگره آمریکا، تحریم‌های هسته‌ای را مجددا برگرداند، این یک نقض فاحش برجام خواهد بود و فکر نمی‌کنم ایران در برجام بماند. زیرا با تحریم‌های کنگره، سایر کشورها از کار اقتصادی قابل توجه با ایران سرباز خواهند زد که در این صورت ایران از منافع اقتصادی برجام محروم خواهد شد و لذا دلیلی ندارد که به محدودیت‌های برجام متعهد باقی بماند.

تنش جدید در روابط ایران با انگلستان را شاهد هستیم. اتهام حملات سایبری ایران به انگلیس مطرح شده است. این وضعیت تاثیر منفی نخواهد داشت؟

ایران و انگلستان روابط دیپلماتیک دارند و می‌توانند با گفت‌وگوی دوستانه اختلافات را حل کنند. در گذشته هم با گفت‌وگو مشکلات را حل کرده‌اند. فراموش نکنیم که ایران و اروپا درخصوص مسایل متعدد در منطقه اختلاف نظر دارند مثل سوریه، عراق، یمن، لیبی و لبنان. برجام به معنی حل همه اختلافات نیست و صرفا در مورد یک مسئله و آنهم هسته‌ای است.

 

کد N1780450