۸۵ درصد دیر الزور آزاد شده است/ ایران، ترکیه و عراق درخصوص همه‌پرسی اقلیم کردستان اقدامات لازم را انجام می‌دهند

مجلس,حسین جابری انصاری,همه پرسی اقلیم کردستان

معاون وزیر امور خارجه درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق نیز تاکید کرد که قطعا ایران، ترکیه و عراق در این زمینه اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بررسی وضعیت سوریه ضمن تشریح شرایط میدانی این کشور گفت: مرکز اصلی درگیری با گروه تروریستی داعش دیرالزور است و تاکنون ۸۵ درصد این منطقه آزاد شده و تلاش برای پاکسازی مابقی دیرالزور ادامه دارد. 

تلاش برای آزادسازی شرق فرات نیز در جریان است

به گفته وی، در این منطقه شرق فرات اهمیت زیادی داشته و تلاش برای آزادسازی آن منطقه نیز در جریان است. عملیات‌ و فعالیت‌های النصره در ادلب هم بخش دیگری از تنش‌ها و درگیری‌های شدید بین ارتش سوریه، با گروه‌های ترویستی است. ادلب محل تجمع گروه‌های ترویستی جبهه‌النصره و همپیمانان آنان است و دیرالزور محل تجمع گروه تروریستی داعش و هم پیمانانش محسوب می‌شود.

محور اصلی تصمیم‌گیری نشست ایران، سوریه و ترکیه هستند

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه در میدان و عرصه سیاسی موضوع سوریه تحولاتی رخ داده است، به ششمین کنفرانس آستانه اشاره کرد و اظهار داشت: محور اصلی تصمیم‌گیری نشست ایران، سوریه و ترکیه هستند. همکاری ایران و روسیه باید خوب باشد که این موضوع شامل ترکیه نیز است. در کلیه این نشست‌ها بر روی حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید شد. 

ایران، ترکیه و عراق درخصوص همه‌پرسی اقلیم کردستان اقدامات لازم را انجام می‌دهند

جابری انصاری نشست آستانه را یک حرکت بین‌المللی موثری دانست که دستاوردهای خوبی در پی داشته است.

وی درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق نیز تصریح کرد که قطعا ایران، ترکیه و عراق در این زمینه اقدامات لازم را انجام می‌دهند. 

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ضمن ارائه بحث مفصل پیرامون موضوع همه‌پرسی اقلیم کردستان از روند تصمیم جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گزارش داد و خاطرنشان کرد:‌ این همه‌پرسی است که در درجه اول به ضرر کردها و اقلیم کردستان است و بعد به ضرر منطقه و کشورهای همسایه و عراق خواهد بود.

وی همچنین ابراز داشت که اگر جمهوری اسلامی ایران نبود داعش کار دست اقلیم کردستان می‌داد. 

همچنین در جلسه کمیسیون  امنیت ملی به لایحه الحاق دولت ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا با حضور محسن اسماعیلی، عضو شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که این شورا از این لایحه ایراد گرفت مبنی بر اینکه با توجه به برخورداری شرایط فرهنگی، اجتماعی حاکم در بعضی از این کشورها با عنایت به منوط بودن الحاق ایران به این پیمان به موافقت کشورهای جنوب شرقی آسیا اطلاق این مصوبه محل ایراد است چون کشورهایی در جنوب شرقی آسیا هستند که عملا مسلمانان را مورد فشار قرار بدهند. لذا این لایحه خلاف موازین شرعی است.

بعد از بررسی ایراد شورای نگهبان یک تبصره به ماده واحده این لایحه اضافه شد تا ایراد شورای نگهبان رفع شود.

کد N1770720