بازنگری در سیاست‌های کلی در دستورکار مجمع قرار دارد/ ترامپ رجل سیاسی نیست

سیاست داخلی,سید محمود هاشمی شاهرودی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تنظیم و تصویب می‌شود باید مطابق با اصول، ارزش‌ها و شاخص‌های­ انقلابی باشد.­

به گزارش ایلنا، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم انقلابی بودن مجمع گفت: این تأکید معظم‌له فقط منحصر به مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست بلکه تأکیدی بر همه نهادها مانند مجلس خبرگان رهبری و حتی حوزه‌های علمیه است که باید انقلابی باشند و این از اصول انقلاب است که اهداف، حرکت انقلابی و نهضت اسلامی امام همواره باید زنده بماند و امور روزمره اجرایی در دولت و حکومت نباید سبب غفلت از ارزش‌های انقلاب شود.

مجمع باید اصول انقلاب را مشخص و پیگیری کند

وی ادامه داد: بر این اساس نگاه، گفتمان، عمل و اقدامات ما باید انقلابی باشد به این معنی که اهداف و ارزش‌های انقلاب در عمل و اجرا احیا و زنده نگه داشته شود؛ درخصوص مجمع نیز همینطور است و باید سیاست‌هایی که در این نهاد تنظیم می‌شود مطابق با اصول و ارزش‌های انقلاب باشد به نحوی که مجمع باید اصول انقلاب را مشخص و پیگیری کند و سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها مبتنی بر آن باشد.

بازنگری در سیاست‌های کلی در دستورکار مجمع قرار دارد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دستورکار این مجمع برای بازنگری در سیاست‌های کلی مصوب در این نهاد خبر داد و درباره عملی شدن و اثربخشی سیاست‌های کلی مصوب در مجمع اظهار داشت: یکی از نکاتی که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید کردند و در پیوست احکام نیز آمده این است که در خود سیاست‌ها باید بازنگری شود که این در دستورکار قرار دارد و تا حدی در دبیرخانه انجام شده است.

شاخص‌ها و الزامات اجرای هر سیاست باید معین شود

هاشمی شاهرودی افزود: هم سیاست‌ها به اصلاحات نیاز دارد و هم باید از حالت کلی‌گویی و داشتن بندهای مختلف به بندهایی محدودتر و چابک‌تر محدود شود و هم شاخص‌ها و الزامات اجرای هر سیاست باید معین شود اینگونه اجرای سیاست‌ها قابل اندازه‌گیری خواهد شد.

تاکید بر بر لزوم فعال‌تر شدن نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی مصوب مجمع

وی همچنین بر لزوم فعال‌تر شدن نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی مصوب مجمع تأکید و تصریح کرد: این هم از اهدافی است که زودتر باید به آن برسیم تا ملت و دستگاه‌های اجرایی اثربخشی سیاست‌ها و اجرای آن را به طور ملموس احساس کنند.

حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع بسیار مفید است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مرتبط با حل اختلافات احتمالی میان مجلس شورای اسلامی و این شورا در جمع اعضای مجمع خاطرنشان کرد: یکی از سه وظیفه مجمع حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان در قوانینی است که خلاف شرع و قانون اساسی باشد که در این بخش حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع بسیار مفید است زیرا در توضیح اینکه چرا اینگونه قوانین خلاف شرع و قانون اساسی است سبب اقناع بیشتر اعضای این شورا در رأی دادن خواهد شد.

هاشمی شاهرودی اضافه کرد: در این بخش رهبر معظم انقلاب نکات بسیار مهمی را از دوره قبل مطرح و در این دوره نیز بر آن تأکید کردند که یکی این بود که جایی که مجمع می‌خواهد به نفع قانون مصوب مجلس و خلاف نظر شورای نگهبان رأی دهد به ویژه جایی که خلاف شرع است و قرار است مصلحتی که اقتضا می‌کند دست از حکم شرعی بکشد، حکم شرعی اولیه باید واضح و روشن باشد و اکثر اعضای مجمع آن را درک و احساس کنند که مصلحت اقتضا می‌کند از حکم شرعی دست بکشند.

حد نصاب لازم برای رأی‌گیری مجمع به دو ثلث اعضای افزایش یافته است

وی با بیان اینکه دست کشیدن از حکم شرعی اولیه جایز نیست مگر بر حسب ضرورت و مصلحت بسیار روشن، ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب بسیار تأکید کردند که این وظیفه وقتی انجام می‌گیرد با حضور اکثر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد به همین علت در آیین‌نامه مجلس قبلاً این موضوع اصلاح شده است که حد نصاب لازم برای رأی‌گیری در این خصوص از نصف به علاوه یکِ اعضا به دو ثلث اعضای مجمع افزایش یافته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همچنین تأکید دارند که اگر مجمع،​ مصلحت دانست قانونی را که شورای نگهبان خلاف شرع و قانونی اساسی دانسته است بنا بر مصلحت تصویب کند باید زمان‌دار باشد و مطلق نباشد. بر این اساس ایشان دستور فرمودند اینگونه مصوبات که در گذشته نیز به تصویب رسیده است بازنگری و برای آن مدت تعیین شود این یکی از موضوعات جلسه امروز مجمع بود که مقرر شد در آینده در دستورکار قرار بگیرد و دبیرخانه اینگونه مصوبات را که نیاز به مدت‌گذاری دارد آماده و به صحن مجمع ارائه کند.

تشکیل هیات اندیشه‌ورز مجلس خبرگان در دستورکار هیات رئیسه

هاشمی شاهرودی از پیگیری ایده رهبر معظم انقلاب برای تشکیل هیأت اندیشه‌ورز این مجلس از جانب هیات رئیسه خبرگان خبر داد و درباره توصیه مقام معظم رهبری به اعضای مجلس خبرگان برای تشکیل هیأت اندیشه‌ورز به منظور بررسی حرکت انقلاب در 38 سال گذشته بیان کرد: این فرمایش ایشان مربوط به مطالبه‌گری خبرگان می‌شود که در همه جلسات اعضای خبرگان بر مطالبه‌گری آنان تأکید کردند.

وی افزود: در دیدار اخیر با رهبر معظم انقلاب دو نکته مهم را بیان فرمودند؛ نخست، تشکیل هیأت اندیشه‌ورز متشکل از علما و اندیشمندان عضو مجلس خبرگان که جریان انقلاب و نظام را از ابتدا تاکنون با دید کلان و جامع کارشناسی و بررسی کنند و مطالبه‌گری‌ها بر اساس این نگاه مستمر و کلان حول مسائل مهم و اساسی شکل بگیرد و نکته دیگر اینکه این مسائل به گفتمان اجتماعی و مردمی تبدیل شود به نحوی که همین هیأت اندیشه‌ورز که متشکل از اعضای خبرگان است و با مردم ارتباط دارد، آن را به گفتمان عمومی و انقلاب تبدیل کند تا ملت نیز این مسائل را از دستگاه‌ها و مسئولان کشور مطالبه کنند.

تبدیل کردن مسائل انقلاب به مطالبه عمومی ضامن تحقق ارزش‌ها و اهداف انقلاب است

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری تشکیل این هیأت اندیشه‌ورز و تبدیل کردن مسائل انقلاب به مطالبه عمومی را ضامن تحقق ارزش‌ها، اهداف و مقاصد بلند انقلاب و نظام اسلامی دانست.

هاشمی شاهرودی درباره انتظار مجمع از نهادهای ذی‌ربط در دفاع از حقوق ملت ایران در برجام یادآور شد: مسئولان در شورای عالی امنیت ملی این مسئله را درست بررسی کردند و کارهایی را که باید در صورت نقض برجام انجام شود به اصطلاح امروزی‌ها روی میز دارند.

ترامپ رجل بازاری است 

وی افزود: موضع‌گیری رئیس‌جمهور نیز در سازمان ملل متحد در مقابل یاوه‌گویی‌های رئیس‌جمهور امریکا که به تعبیر رهبر معظم انقلاب سخنانی گانگستری و کابویی داشت، بسیار خوب بود. سخنان آقای ترامپ سخنان سیاستمداری کارکشته نبود بلکه معلوم می‌شود این مرد اصلاً​ رجل سیاسی نیست بلکه رجل بازاری است.

اتهامات رئیس‌جمهور امریکا علیه ملت و کشور ما دروغ است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای مردم دنیا روشن است که اتهامات رئیس‌جمهور امریکا علیه ملت و کشور ما دروغ و خلاف واقع است، عنوان کرد: حامی اصلی داعش، جبهه‌النصره، القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی خود امریکاست همچنانکه آقای ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی با رقیبش از جناح مقابل، دولت اوباما را به حمایت از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و انتشار تروریسم در منطقه متهم کرد حالا همین فرد حمایت از تروریسم را به ما نسبت می‌دهد.

همواره مدافع حکومت‌های رسمی و مشروع کشورهای همسایه بوده‌ایم

هاشمی شاهرودی با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با تروریسم برای جهانیان روشن است، گفت: ما همواره مدافع حکومت‌های رسمی و مشروع کشورهای همسایه اعم از سوریه و عراق بوده‌ایم و زمانی هم که دخالت کرده‌ایم به خواست رسمی این دولت‌ها به عنوان مبارزه با تروریسم و کمک به حکومت های مشروع، قانونی و مردمی بوده است و هزینه‌های سنگینی را نیز پرداخت کرده‌ایم.

یاوه‌گویی‌های ترامپ به علت شکست نقشه‌های فتنه‌گرانه است

وی تأکید کرد: با این حال این شجره خبیثه باید از بین برود زیرا تروریست‌ها علیه اسلام و نظام‌های مشروع و مردمی اقدام می‌کنند و از جانب امریکا و رژیم صهیونیستی حمایت می‌شوند تا در منطقه فتنه‌گری کنند؛ پس این وظیفه شرعی نظام ماست که به خواست دولت‌های مردمی و مشروع به کمک‌شان بشتابیم و با شجره خبیثه تروریست‌ها مقابله کنیم که این مقابله در منطقه اعم از عراق، سوریه و لبنان به نتیجه رسیده است.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه یاوه‌گویی‌های رئیس‌جمهور امریکا به علت شکست نقشه‌های فتنه‌گرانه آنان است، اظهار داشت: به این علت حقایق را قلب می‌کنند و معکوس جلوه می‌دهند و ما را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند حال آنکه ما همواره با تروریست‌ها مقابله کرده‌ایم و از نهضت‌های مشروع و مردمی مانند نهضت ملت فلسطین که در مقابل رژیم اشغالگر قدس قیام کرده‌اند، حمایت کرده‌ایم.

هر کاری که جمهوری اسلامی انجام داده در حمایت از نظام‌های مشروع بوده است

هاشمی شاهرودی با اشاره به محور مقاومت تصریح کرد: ملت فلسطین در دفاع از سرزمین‌شان دفاع مشروع می‌کنند همچنانکه اقدام ملت و حزب‌الله لبنان در مقابله با اشغالگری صهیونیست‌هاست و ما از آنان حمایت کرده‌ایم همچنانکه از انقلاب مردمی یمن دفاع می‌کنیم؛ هر کاری که دولت و نظام جمهوری اسلامی انجام داده در حمایت از نظام‌های مشروع بوده است اما آنان با تزویر و دروغ ما را متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند و در عین حال، حمایت خود از گروه‌های تروریستی مانند داعش و جبهه‌النصره را که مردم را به خاک و خون می‌کشند امنیت منطقه نام می‌نهند؛ آیا اینها امنیت است؟!

وی اضافه کرد: آنان حقایق را قلب می‌کنند البته مردم منطقه می‌فهمند و حمایت ما از نظام‌ها و نهضت‌های مشروع و مردمی و مقابله با فتنه‌گری امریکا و اشغالگری رژیم صهیونیستی اقدامی مشروع و درست و جزو سیاست خارجی ماست، سیاست‌های ما روشن است و با این دروغ‌ها و افتراها که به مردم و نظام ما می‌بندند و حرف‌های سخیفی که می‌گویند نمی‌توانند کاری پیش ببرند و هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند زیرا ملت و مسئولان ما تحت هدایت‌های رهبر معظم انقلاب از رهنمودهای ایشان پیروی می‌کنند.

همه‌پرسی اقلیم کردستان از ترفندهای استکبار است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضوع همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان عراق خاطرنشان کرد: این هم از ترفندهای استکبار و شیطان بزرگ به ویژه رژیم صهیونیستی است و رژیم اشغالگر قدس بیش از دیگران در پی تحقق این هدف است.

هاشمی شاهرودی افزود: البته امریکایی‌ها در این موضوع دو دوزه بازی و تظاهر می‌کنند که موافق همه‌پرسی نیستند و موافق با حکومت مرکزی عراق هستند اما صحبت‌هایی هست که واقعاً​ تحریک می‌کنند و دل‌شان می‌خواهد فتنه‌ای جایگزین فتنه داعش در عراق کنند و موضوع تجزیه و تقسیم عراق را پیگیری می‌کنند.

برخی گروه‌های کرد نیز با همه‌پرسی و تجزیه عراق موافق نیستند

وی با بیان اینکه همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق به نفع هیچ‌کس نیست و حتی برخی گروه‌های کرد نیز با این همه‌پرسی و تجزیه عراق موافق نیستند، ابراز داشت: این هم یکی از فتنه‌هاست و بعید نیست پس از شکست داعش در عراق بخواهند از این طریق فتنه کنند به ویژه با ادعای جدیدی که در قبال کرکوک مطرح می‌شود و محل اختلاف شدید میان دولت مرکزی عراق با کردهای تحت فرمان بارزانی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: این موضوع فتنه دیگری است که همه باید هوشیار باشیم و به ویژه حکومت عراق باید با هوشیاری تحت تأثیر آن قرار نگیرد و موضع‌گیری قاطع و قوی کند که البته چنین شده و دولت و مجلس عراق موضعی قوی داشته و قانونی تصویب کرده است؛ امیدوارم اینها اثر کند و فتنه‌گران نتوانند این فتنه را پیش ببرند. 

کد N1770117