خبر

آتش‌سوزی در قبرستان پارینه سنگی «خالد نبی»

گردشگری

تصاویر آتش‌سوزی قبرستان «خالد نبی» در استان گلستان درحالی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی و ...

دنیای اقتصاد:تصاویر آتش‌سوزی قبرستان «خالد نبی» در استان گلستان درحالی در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی و فعالان گردشگری این ابهام را مطرح می‌کنند که چرا چنین محوطه‌ای که منتسب به دوره پارینه سنگی است نباید تحت حفاظت‌های اداره میراث فرهنگی استان باشد؛ آن هم محوطه‌ای که سال گذشته به ثبت ملی رسیده است. به گزارش «ایسنا» و به گفته مسوولان اداره میراث فرهنگی استان گلستان، عده‌ای گردشگر روز شنبه 19 شهریور با حضور در قبرستان خالدنبی و روشن کردن آتش، باعث شدند تا علف‌های خشک حدود چهار هزار مترمربع در سطح قبرستان در آتش بسوزند. معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این باره گفته است: «بخشی از سنگ قبرها که در سال‌های گذشته شکسته یا تخریب شده و در سطح قبرستان پراکنده شده بودند، دیده نمی‌شدند و با سوختن کاملِ علف‌ها بخش زیادی از این سنگ‌ها خود را نشان داد. بنابراین شکستگی همه‌ سنگ‌ها مربوط به اتفاق روز شنبه نبوده و در طول سال‌های گذشته به این وضعیت درآمده‌اند.»

 

جاوید ایمانیان افزوده است: «بعد از ثبت ملی، دور قبرستان را نیز فنس‌کشی کردیم و در حال رایزنی برای قرار دادن یک کانکس و یک نگهبان در محدوده قبرستان بودیم. همچنین یک تفاهم‌نامه نیز با هیات‌امنای مقبره‌ خالد نبی در راستای حفاظت و توجه بیشتر از این منطقه امضا شد. از سوی دیگر انجمن‌های میراث‌فرهنگی در بحث حفاظت از منطقه با ما همکاری خوبی دارند.» وی تصریح کرده است: «امسال باید بحث اقدامات حفاظتی بیشتر در این محدوده تاریخی انجام شود و نگهبان‌ها به صورت شیفتی در محوطه نگهبانی کنند، تا دیگر شاهد این نمونه اتفاقات آگاهانه یا ناآگاهانه نباشیم.» این مقام مسوول همچنین به ورودِ بیشترِ گردشگران در یکی ‌دو سال اخیر به این منطقه‌ نمونه‌ گردشگری اشاره کرده و یادآور شده است: «این محوطه دارای یک محیط تاریخی - طبیعی پیرامون خود مانند محوطه و آرامگاه خالد نبی، قبرستان و تپه ماهورها و چشم‌انداز پشت آرامگاه است که همه این بخش‌ها باعث شده‌اند تا این منطقه خاص باشد. در نتیجه این محوطه را به عنوان یک سایت موزه می‌توان تعریف کرد.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز در واکنش به این موضوع توضیحاتی را در فضای مجازی منتشر کرد. ابراهیم کریمی در توضیحات خود اعلام کرد که این مورد از سوی نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی تحت بررسی است و اقدام لازم برای شناسایی و برخورد خاطیان صورت خواهد گرفت. براساس این گزارش، گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. در نزدیکی و پایین‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های «عالم بابا» و «چوپان عطا» و دره‌ای به‌نام «پنج شیر» و همچنین «چشمه خضر دندان» قرار گرفته که براساس روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام یا یکی از همراهان وی بوده است که همگی آنها مورد توجه و احترام ترکمن‌ها هستند.

کد N1763595