ماجرای پزشک تبریزی؛ جزئیات جدید | پزشک تبریزی اعدام می شود؟ | پرونده پزشک تبریزی در دیوان عالی کشور

پزشک تبریزی, ماجرای پزشک تبریزی, اعتراف پزشک تبریزی, پزشک تبریزی قاتل, پرونده پزشک تبریزی, قتل خانواده پزشک تبریزی, جزئیات جدید پزشک تبریزی, جزئیات ماجرای پزشک تبریزی, آخرین اخبار پزشک تبریزی, علیرضا صلحی, همسر پزشک تبریزی, اخبار حوادث,

ماجرای پزشک تبریزی | پزشک تبریزی اعترافات خود را انکار و ادعاهای جدیدی را مطرح کرده است. علیرضا صلحی نام پزشک معروف تبریزی است که سال گذشته به اتهام قتل همسر و مادر بزرگ خود بازداشت شد. او متهم است با مسموم کردن اعضای خانواده خود با سم فسفین، آنها را به قتل رسانده است. جزئیات جدید ماجرای پزشک تبریزی را در ادامه بخوانید..

بیشتر بخوانید: پرونده پزشک تبریزی به روایت دادستان تبریز .
بیشتر بخوانید: نسخه مرگ پزشک تبریزی.

پرونده «پزشک تبریزی» در دیوان عالی کشور


یکی از وکلای مدافع پزشک تبریزی گفت: با پیگیری که امروز درباره پرونده داشتم گفته شد پرونده در شرف ارسال به دیوان عالی کشور است و ان‌شاءالله طی هفته آینده پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.
بابک بابازاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در مرحله بازپرسی ایراداتی را نسبت به پرونده مطرح کردیم ولی متاسفانه برخی از درخواست ها اجرا نشد و پرونده به دادگاه ارسال شد. در دادگاه نیز ما ایرادات را اعلام کردیم که برخی از آنها اعمال و برخی نیز اعمال نشد.
وی با بیان اینکه چهار جلسه برای رسیدگی به این پرونده در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان آذربایجان شرقی برگزار شد، گفت: شهود و مطلعین در جلسات دادگاه صحبت کردند، برخی درخواست ها در خصوص استخراج پیامک ها نیز انجام شد و در نهایت بعد از برگزاری چهار جلسه، اسفند ماه سال 96، رای صادر شد.
بابازاده با بیان اینکه رای صادره  29 اسفند ماه سال گذشته به ما ابلاغ شد، گفت: ابلاغ رای به ما، مصادف با  تعطیلات نوروز  شد و ما به سختی پرونده را مطالعه کردیم؛ زیرا نیاز بود در زندان با موکل صحبت کنیم. در نهایت لایحه ای را تنظیم و ثبت کردیم و در موعد قانونی اعتراض خود را ثبت کردیم.
این وکیل دادگستری اضافه کرد: در پیگیری که امروز در خصوص پرونده داشتم گفته شد که  پرونده در شرف ارسال به دیوان عالی کشور است. ان‌شاءالله طی هفته آینده پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.
وی افزود: موکلم از ابتدای رسیدگی، قویا اتهام را رد کرد و هیچ گونه اقرار و اعترافی به وقوع جرم نکرده است. دلایل و مدارک له موکل را در لایحه‌ای به شعبه صادرکننده رای فرستادیم.
بابازاده با بیان اینکه حکم صادره قصاص متهم است، گفت: این پرونده دو شاکی دارد. یکی در مورد فوت همسر و دیگری فوت مادربزرگ موکل  است. در مورد فوت مادربزرگ، دایی موکلم تقاضای دیه کرده و در مورد همسر موکل نیز، اولیای دم تقاضای قصاص کرده‌اند.
بابازاده در پایان گفت: ان‌شاءالله قضات دیوان عالی کشور با توجه به مدارکی که له موکلم است، دادرسی بی طرفانه و عادلانه‌ای داشته باشند.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مظفری رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی 24 اسفندماه سال گذشته از صدور رای قصاص پزشک تبریزی خبر داد و گفته بود: رای در مرحله ابلاغ است و چنانچه اعتراض باشد به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

ماجرای پزشک تبریزی


پزشک تبریز که متهم است همسر و مادر بزرگش را با خوراندن غذای مسموم به کام مرگ فرستاده است با حکم دادگاه محکوم به قصاص شد. بیستم مهر‌سال گذشته بود که مأموران پلیس شهرستان تبریز در جریان مرگ مشکوک دوعضو خانواده یکی از پزشکان تبریز قرار گرفتند. بررسی‌ها نشان داد در این حادثه زن جوانی همراه مادر بزرگ شوهرش دچار مسمومیت غذایی شده و به کام مرگ رفته‌اند. تحقیقات اولیه حکایت از این داشت شوهر زن جوان که پزشک معروفی است مدعی شد فردی چند غذای نذری به مناسبت ایام محرم در اختیار او قرار داده است که اعضای خانواده‌اش با مصرف غذای نذری مسموم شده و در نهایت پس از انتقال پنج‌عضو این خانواده به بیمارستان، همسر و مادر بزرگش در بیمارستان فوت می‌کنند.
در حالی که پزشکی قانونی اعلام کرده بود علت فوت دو عضو خانواده پزشک تبریزی مسمومیت با سم فسفین بوده که در بررسی غذاها نیز این نوع سم کشف شده است، مأموران در بررسی‌های دوربین‌های مداربسته دریافتند غذا اصلاً نذری نبوده و پزشک تبریزی غذا‌ها را از رستورانی تهیه کرده و در اختیار خانواده‌اش قرار داده است. بدین ترتیب مأموران، پزشک تبریزی را به عنوان مظنون به قتل  دو‌عضو خانواده‌اش بازداشت کردند و مورد بازجویی قرار دادند. متهم در بازجویی‌ها اولیه موضوع غذای نذری را رد کرد و اعتراف کرد که غذا‌ها را از رستورانی تهیه کرده است.
در نهایت متهم پس از صدور کیفرخواست و تکمیل تحقیقات چهارم مهرماه امسال در شعبه‌۳ دادگاه کیفری‌یک تبریز محاکمه شد. حجت‌الاسلام مظفری، رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی گفت: رأی قصاص پزشک تبریزی صادر شد و این رأی در مرحله ابلاغ است و چنانچه اعتراض باشد به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

پزشک تبریزی تکذیب کرد!


با گذشت نزدیک به یک‌ سال از ماجرای مرگ مشکوک اعضای خانواده پزشک تبریزی، دادستان مرکز استان آذربایجان‌شرقی از برگزاری جلسه مقدماتی این پرونده در تیرماه گذشته خبر داد. مطابق شنیده‌های خبرنگار «شهروند» پزشک تبریزی در این جلسه اعترافات سابق خود مبنی بر تهیه غذای مسموم از رستوران را تکذیب کرده و در عوض به گفته دادستان دکتر علیرضا صلحی ادعای جدیدی را مطرح کرده است. دادستان تبریز به «شهروند» می‌گوید: «با توجه به محتویات پرونده بیان جزییات این جلسه و ادعای مطرح‌شده مقدور نیست.» با این حال او از آغاز تحقیقات در خصوص این ادعا و نیز برگزاری نخستین جلسه رسمی دادگاه این پرونده در مهر ماه خبر داد.
پرونده پزشک تبریزی یکی از پرحاشیه‌ترین پرونده‌های سال‌های اخیر است؛ با سوال‌های بی‌جواب، جزییاتی ناقص و سربسته. دو مرگ مشکوک و سه نفری که تا دم مرگ رفتند و برگشتند. همه عضو یک خانواده بودند؛ یک خانواده ٦نفره. خانواده‌ای سرشناس در تبریز. چند غذای سمی جان ٥ نفر از اعضای این خانواده را نشانه گرفت و فیلمی که نشان می‌دهد این غذاها توسط نفر ششم این خانواده تهیه شده است. یک زن جوان و یک مادربزرگ پیر قربانیان این مسمومیت غذایی مشکوک شدند. پدر، مادر و پسر کوچک خانواده هم اگر اقدامات به موقع پزشکی نبود، الان آنها هم زنده نبودند تا سرنوشت این پرونده جنایی را با چشم خود ببینند؛ اما نفر ششم این خانواده، کسی که از همان اول همه نگاه‌ها به سوی او بود. این پرونده به دلیل حضور او خیلی سروصدا کرد.
او نه تبهکار است، نه سارق و نه مجرمی سابقه‌دار. او علیرضا صلحی پزشک معروف تبریزی است. همان پزشکی که از حدود دو‌سال پیش با نسخه‌های عجیبش حسابی در فضای مجازی معروف شد. پزشک خوش‌خطی که نسخه‌نویسی و تجویزهای او در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌چرخید. تجویز صدای شجریان و شهرام ناظری برای چند بیمار، نسخه محرمانه به داروخانه برای کمک به بیماران نیازمند و فعالیت‌های سیاسی او؛ همه اینها به ظاهر برای مبری‌شدن از هر جرمی کافی است؛ چه برسد به قتل اعضای خانواده اما این پرونده مشکوک و مستندات آن آرام‌آرام نگاه‌ها را به سویی برد تا مهمترین و تنها متهم این پرونده پزشک معروف تبریزی باشد. پزشکی که در ابتدا ادعا می‌کرد خانواده‌اش پس از خوردن غذای نذری مشکوک از سوی فردی نامعلوم مسموم شده‌اند.
سوء قصد یا تصفیه‌حساب خانوادگی یا دلایلی به غیر از اینها، اصلا معلوم نیست؛ اما هر چه هست پزشکی قانونی علت فوت دو نفر از اعضای خانواده این پزشک را مسمومیت با سم فسفین اعلام کرد و وجود این سم در غذاها هم تأیید شد. همچنین نذری‌نبودن این غذاها نیز تأیید شد تا دکتر علیرضا صلحی به اتهام قتل عمد خانواده‌اش بازداشت شود. بازجویی‌های پلیس برای روشن‌شدن این پرونده آغاز شد. به گفته مسئولان قضائی پزشک تبریزی به نذری‌نبودن غذاها و تهیه آنها از یک غذاخوری اعتراف کرد. فیلم‌های دوربین غذاخوری نیز که نحوه خرید این غذاها را ثبت کرده است، این گفته‌ها را تأیید کرد؛ اما دکتر صلحی هیچ‌گاه به قتل اعضای خانواده‌اش اعتراف نکرد. یک پزشک عمومی که در سال‌های اخیر فارغ‌التحصیل شده است، عمده فعالیت او نیز در خانه سلامت یکی از محلات تبریز بوده که توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز به بخش خصوصی واگذار شده بود. خیربودن این پزشک و آن نسخه معروفش که به داروخانه توصیه کرده بود از بیمار پولی دریافت نکند، در تحقیقات قضائی به اثبات نرسید. در تحقیقات قضائی مشخص شد که این نسخه که بازتاب گسترده‌ای هم در فضای مجازی داشت از سوی یکی از آشنایان این پزشک در فضای مجازی منتشر شده است. اینها به همرا صدور قرار مجرمیت برای پزشک تبریزی آخرین خبر رسمی بود که در آخرین روزهای نخستین‌ ماه‌ سال جاری از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی اعلام شد.

نخستین جلسه دادگاه پزشک تبریزی


حالا نزدیک به یک‌سال از به جریان‌افتادن این پرونده می‌گذرد، اما همچنان سکوت خبری بارز‌ترین مشخصه این پرونده مبهم است. با این وجود اما براساس برخی شنیده‌ها، جلسه مقدماتی دادگاه پزشک تبریزی برگزار شده و متهم این پرونده ادعای جدیدی را مطرح کرده است. به گفته یکی از دوستان نزدیک پزشک تبریزی در این جلسه متهم همه اعترافاتش درخصوص تهیه غذا از رستوران و نذری‌نبودن آنها را به کلی انکار کرده است. این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، درباره جزییات مطرح‌شده در جلسه دادگاه به «شهروند» می‌گوید: «قرار است نخستین جلسه دادگاه علیرضا ١٥مهرماه برگزار شود. البته چندی پیش یک جلسه مقدماتی برگزار شد که در آن جلسه هیچ‌یک از اعضای خانواده همسر این پزشک شرکت نکرده بودند، با این حال در همان جلسه علیرضا همه اعترافات قبلی‌اش را منکر شد. البته این پرونده درحال‌ حاضر شکات بیشتری پیدا کرده است.»
او ادامه می‌دهد: «مادربزرگ علیرضا هم به دلیل مسمومیت در این حادثه جانش را از دست داد. بنابراین، دایی علیرضا به‌عنوان ولی‌دم مادرش تقاضای قصاص کرده است. با این حساب پرونده علیرضا دو شاکی دارد که هردو خواهان قصاص هستند.» دوست و همکار پزشک تبریزی در ادامه صحبت‌هایش درخصوص این پرونده می‌گوید: «با گذشت نزدیک به یک‌سال از این حادثه عجیب ما هنوز هم باورمان نمی‌شود که علیرضا در این حادثه نقشی داشته باشد، نه این‌که مستندات و صحبت‌های مطرح‌شده مقامات قضائی را مردود بدانیم، اما قبول این‌که علیرضا شخصا باعث مرگ اعضای خانواده‌اش شده باشد، باعث تعجب من شده است. او پسر خیلی خوبی بود، در این مدتی که با او آشنا شده بودم، حتی یک‌بار هم رفتاری به جز ادب، احترام ندیدم. او با همه همکاران و دوستانش رابطه خوبی داشت و بسیار هم مهربان بود. شناختی که من و سایر دوستان و همکاران از علیرضا داشتیم، باعث شده که اتهام قتل علیرضا را باور نکنیم.»

ادعای پزشک تبریزی


درهمین حال موسی خلیل‌اللهی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی هم با تأیید برگزاری جلسه مقدماتی رسیدگی به پرونده علیرضا صلحی از برپایی نخستین جلسه دادگاه او در مهرماه‌ سال‌جاری خبر داد. او که در آخرین روزهای نخستین‌ماه ‌سال‌‌‌جاری صدور قرار مجرمیت برای پزشک تبریزی را به رسانه‌ها اعلام کرده بود، در گفت‌وگویی کوتاه درباره آخرین جزییات این پرونده به «شهروند» می‌گوید: «اواسط تیرماه جلسه مقدماتی درخصوص این پرونده، در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان برگزار شد. در این جلسه متهم ادعای جدیدی را مطرح کرد. البته این ادعا به دستور قاضی درحال بررسی است و تحقیقات در این رابطه آغاز شده است. با توجه به محتویات پرونده نمی‌توان جزییات بیشتری از جلسه مقدماتی را مطرح کرد. با این وجود نخستین جلسه رسمی دادگاه رسیدگی به این پرونده مهرماه برگزار می‌شود.»
کد N1755706