اعلام استراتژی تازه آمریکا در افغانستان؛ ترامپ با پاکستان چه خواهد کرد؟

بین الملل,افغانستان,پاکستان,استراتژی آمریکا,دونالد ترامپ

رئیس‌جمهوری آمریکا راهبرد تازه خود درقبال افغانستان را اعلام کرد و اجازه داد تا ارتش ایالات متحده شمار بیشتری نیروی نظامی به این کشور اعزام کند. وی همچنین ضمن انتقاد از پاکستان تاکید کرده‌است تعهدات آمریکا نامحدود نیست.‎

به گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا می گوید برخلاف خواسته اولیه‌اش، با خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان مخالف است؛ چرا که نمی‌خواهد خلاء ایجادشده به قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو منجر شود.

با این حال، ترامپ بر خلاف انتظار تحلیلگران رقمی را برای افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام نکرد.

به گفته ترامپ، تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان بر اساس شرایط این کشور تعیین خواهد شد.

دونالد ترامپ همچنین خواهان تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شد.

به گفته ترامپ آمریکا به همکاری با دولت افغانستان ادامه می‌دهد اما تعیین سرنوشت این کشور در اختیار مردم آن است.

طبق این گزارش، ترامپ، دوشنبه‌شب در یک سخنرانی تلویزیونی در یک پایگاه در نزدیکی گورستان نظامی آرلینگتون در نزدیکی واشنگتن صحبت می‌کرد که محل دفن تعداد زیادی از ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی است که در افغانستان کشته شده‌اند.

در حال حاضر ۸۴۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنها مشغول آموزش نظامیان افغان و فعالیت های مستشاری هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی، ژنرال «نیکولسن» فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان پیشتر خواستار اعزام چهار هزار نظامی دیگر به این کشور شده بود.

دونالد ترامپ در سخنانش نسبت به خروج عجولانه از افغانستان هشدار داد و گفت نمی‌خواهد اشتباه رهبران آمریکا در خروج سریع و گسترده نظامیان ایالات متحده از عراق در زمان ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» را تکرار کند.

بخش دیگری از استراتژی اعلام شده از سوی ترامپ درباره پاکستان بود.

ترامپ گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

دونالد ترامپ گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل ترور، بی‌نظمی و خشونت هستند فضای امن داده‌اند.

ترامپ گفت زمان آن فرا رسیده که پاکستان تعهد خودش را به تمدن، نظم و صلح نشان دهد.

ترامپ همچنین خواهان نقش‌آفرینی بیشتر هند در کمک به ایجاد امنیت در افغانستان از جمله گسترش همکاری‌های اقتصادی شد.

پیش از این سخنرانی، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری با «اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان تلفنی صحبت کرد تا او را در جریان تصمیم تازه ترامپ قرار دهد.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هم در تماس با نخست‌وزیر پاکستان و همتایانش در افغانستان و هند آنها را در جریان تصمیمات ترامپ گذاشت.

اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان و جنوب آسیا پس از چندین ماه بررسی اعلام شده است.

طولانی شدن این روند باعث شد تا بعضی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه در کنگره از جمله سناتور «جان مک‌کین» و سناتور «لینزی گراهام» از او بخواهند در این‌باره تلاش بیشتری کند.

دونالد ترامپ پس از آن که جمعه گذشته با فرماندهان نظامی و مشاورانش در کمپ دیوید دیدار کرد، در توییتر اعلام کرد درباره سیاستش در افغانستان به نتیجه رسیده است.

ترامپ پیشتر از دستاورد حضور نظامی ۱۶ ساله آمریکا در افغانستان ابراز نارضایتی کرده بود و خواهان بازنگری در آن شده بود.

ترامپ به «جیمز ماتیس» وزیر دفاع اختیار داده بود تا در صورت صلاحدید نیروی نظامی بیشتر به افغانستان بفرستد اما ماتیس ترجیح داده بود منتظر بماند تا تکلیف استراتژی نظامی آمریکا در این کشور مشخص شود.

پیش‌تر هم گزارش‌هایی درباره دو دستگی میان مشاوران ترامپ در رابطه با سیاست آتی این کشور در افغانستان منتشر شده بود.

ماتیس وزیر دفاع آمریکا از جمله افرادی است که خواهان تقویت حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان بوده است.

کد N1754005